Domů
Společnosti ve světě
Vedení Uniperu doporučilo akcionářům odmítnutí nabídky Fortumu na koupi společnosti

Vedení Uniperu doporučilo akcionářům odmítnutí nabídky Fortumu na koupi společnosti

Správní rada a dozorčí rada německé energetické společnosti Uniper v úterý ve společném prohlášení doporučily akcionářům odmítnutí nabídky finské energetické společnosti Fortum na koupi společnosti. Vedení Uniperu se nezamlouvá ani nabízená cena 22 euro za akcii, ani nedostatečné garance směrem k budoucímu fungování společnosti.

Správní rada a dozorčí rada Uniperu uvedly ve svém prohlášení jako hlavní tři důvody pro nedoporučení přijetí nabídky Fortumu, který za Uniper nabízí zhruba 8 miliard eur, nízkou nabídkovou cenu, malou přidanou hodnotu Fortumu pro Uniper a chybějící garance směrem k budoucímu fungování společnosti.

„Dozorčí rada neidentifikovala žádný relevantní strategický přínos pro Uniper plynoucí z této nabídky. Nabídková cena Fortumu navíc není pro naše akcionáře finančně atraktivní,“ řekl Dr. Bernhard Reutersberg, předseda dozorčí rady Uniperu.

Ačkoliv Fortum svou nabídkou cílí primárně na 47% podíl E.ONu v Uniperu, správní a dozorčí rada upozornily na skutečnost, že Fortum může získat akcie od dalších akcionářů a získat tak nad společností kontrolu. Podle správní a dozorčí rady by po zohlednění této skutečnosti měla být nabídková cena alespoň 27 euro za akcii.

Akcie Uniperu se začaly na burze obchodovat v polovině loňského září, když zahájily na ceně mírně nad 10 eury. Nabízená cena společnosti Fortum by tak znamenala zhodnocení akcií Uniperu o 120 % od začátku obchodování na německé burze.

Vývoj ceny akcií Uniperu za poslední rok (EUR). Zdroj: Uniper

Nízká přidaná hodnota a chybějící garance

Fortum hledá zajímavou akvizici od prodeje svého byznysu v oblasti distribuce elektřiny v letech 2014 a 2015, za kterou podle zahraniční agentury Reuters inkasoval 9,3 miliard eur.

Správní rada a dozorčí rada Uniperu upozorňují na nedostatečné zkušenosti Fortumu s obchodováním na globálních komoditních trzích. V neprospěch Fortumu hovoří také aktuální geografický dosah společnosti, kdy Fortum nepůsobí kromě Finska na žádném trhu, kde by nyní Uniper nebyl přítomný.

„Ve srovnání s pokračováním strategie zachování Uniperu jako oddělené a nezávislé společnosti nevidí správní rada a dozorčí rada v nabídce Fortumu žádný významný strategický přínos pro Uniper,“ uvedly správní rada a dozorčí rada v prohlášení.

Vedení Uniperu, které je od samého počátku proti celé transakci, dále v nabídce Fortumu postrádá dostatečné garance směrem k budoucímu fungování společnosti.

Komentáře

(0)

Přidat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna u komentáře
Vyžadované informace jsou označeny *
Pravidla diskuze
Veškeré příspěvky v diskuzi na webu oEnergetice.cz musí splňovat Pravidla diskuze. Přidáním příspěvku do diskuse uživatel vyjadřuje souhlas s těmito pravidly a zavazuje se je dodržovat.
Komentáře pouze pro přihlášené uživatele
Upozorňujeme diskutující, že komentáře v diskuzi budou moci přidávat již brzy pouze přihlášení uživatelé. V diskuzi se stále častěji objevují příspěvky od anonymních uživatelů, které porušují pravidla diskuze. Věříme, že díky tomuto opatření bude diskuze pod články pro všechny přínosnější.
Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj na této stránce.
V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.
OM Solutions s.r.o.
Kpt. Nálepky 620/7, Nové Dvory, 674 01
Třebíč
IČ: 02682516
SOCIÁLNÍ SÍTĚ
© 2021 oEnergetice.cz All Rights Reserved.