Správní rada a dozorčí rada německé energetické společnosti Uniper v úterý ve společném prohlášení doporučily akcionářům odmítnutí nabídky finské energetické společnosti Fortum na koupi společnosti. Vedení Uniperu se nezamlouvá ani nabízená cena 22 euro za akcii, ani nedostatečné garance směrem k budoucímu fungování společnosti.

Správní rada a dozorčí rada Uniperu uvedly ve svém prohlášení jako hlavní tři důvody pro nedoporučení přijetí nabídky Fortumu, který za Uniper nabízí zhruba 8 miliard eur, nízkou nabídkovou cenu, malou přidanou hodnotu Fortumu pro Uniper a chybějící garance směrem k budoucímu fungování společnosti.

„Dozorčí rada neidentifikovala žádný relevantní strategický přínos pro Uniper plynoucí z této nabídky. Nabídková cena Fortumu navíc není pro naše akcionáře finančně atraktivní,“ řekl Dr. Bernhard Reutersberg, předseda dozorčí rady Uniperu.

Ačkoliv Fortum svou nabídkou cílí primárně na 47% podíl E.ONu v Uniperu, správní a dozorčí rada upozornily na skutečnost, že Fortum může získat akcie od dalších akcionářů a získat tak nad společností kontrolu. Podle správní a dozorčí rady by po zohlednění této skutečnosti měla být nabídková cena alespoň 27 euro za akcii.

Akcie Uniperu se začaly na burze obchodovat v polovině loňského září, když zahájily na ceně mírně nad 10 eury. Nabízená cena společnosti Fortum by tak znamenala zhodnocení akcií Uniperu o 120 % od začátku obchodování na německé burze.

Vývoj ceny akcií Uniper za poslední rok. Zdroj: Uniper
Vývoj ceny akcií Uniperu za poslední rok (EUR). Zdroj: Uniper

Nízká přidaná hodnota a chybějící garance

Fortum hledá zajímavou akvizici od prodeje svého byznysu v oblasti distribuce elektřiny v letech 2014 a 2015, za kterou podle zahraniční agentury Reuters inkasoval 9,3 miliard eur.

Správní rada a dozorčí rada Uniperu upozorňují na nedostatečné zkušenosti Fortumu s obchodováním na globálních komoditních trzích. V neprospěch Fortumu hovoří také aktuální geografický dosah společnosti, kdy Fortum nepůsobí kromě Finska na žádném trhu, kde by nyní Uniper nebyl přítomný.

„Ve srovnání s pokračováním strategie zachování Uniperu jako oddělené a nezávislé společnosti nevidí správní rada a dozorčí rada v nabídce Fortumu žádný významný strategický přínos pro Uniper,“ uvedly správní rada a dozorčí rada v prohlášení.

Vedení Uniperu, které je od samého počátku proti celé transakci, dále v nabídce Fortumu postrádá dostatečné garance směrem k budoucímu fungování společnosti.

Komentáře

0 komentářů ke článku "undefined"

Přidat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *