Analytici: ČEZ se výsledkově odráží ode dna, pololetně si polepší

11. srpen 2019, 11:11
DomůSpolečnostiAnalytici: ČEZ se výsledkově odráží ode dna, pololetně si polepší

Energetická společnost ČEZ se výsledkově odráží od pomyslného dna, na které se dostala v minulém roce, a v letošním prvním pololetí si meziročně polepšila. Shodli se na tom analytici, které oslovila ČTK. Důvodem je podle nich především růst prodejních cen elektřiny a vyšší výroba. Výsledky za půl roku i druhé čtvrtletí oznámí firma v úterý.

Loni v prvním pololetí vykázal ČEZ čistý zisk 7,7 miliardy korun při tržbách 86,3 miliardy korun. Letos za stejné období očekávají analytici čistý zisk kolem 11 miliard korun a tržby kolem 100 miliard korun. Společnosti podle nich meziročně vzrostly tyto ukazatele také za samotné druhé čtvrtletí. „V meziročním srovnání pomůže i poměrně slabá loňská srovnávací základna daná přeceňovacími operacemi,“ uvedl analytik Fio banky Jan Raška.

Podle analytiků Komerční banky vzrostla ve druhém čtvrtletí výroba elektřiny ČEZ meziročně o více než sedm procent a přesáhla hranici 15,5 terawatthodiny (TWh). „Výroba jaderných elektráren se snížila o téměř čtyři procenta a dosáhla téměř 7,5 TWh. U uhelných elektráren odhadujeme pouze mírný nárůst s celkovou produkcí okolo 5,8 TWh. Čekáme i vyšší produkci z plynového zdroje,“ uvedl za ně Miroslav Frayer.

Analytik J&T Banky Bohumil Trampota upozornil, že při oznámení výsledků bude podstatné sledovat, zda ČEZ potvrdí své výsledkové cíle pro celý letošní rok. Společnost už dříve uvedla, že přepokládá zvýšení provozního zisku EBITDA na 57 až 59 miliard korun a růst čistého zisku, očištěného o mimořádné vlivy, na 17 až 19 miliard korun.

„Předpokládáme, že vedení ČEZ cíle na tento rok potvrdí. Naše odhady výsledků za druhé čtvrtletí a reportovaná čísla za čtvrtletí první tvoří 52,6 až 54,5 procenta cíle EBITDA a 59,9 až 67 procent cíle čistého zisku na celý rok,“ dodal Trampota.

Loni za celý rok klesl zisk EBITDA firmy meziročně o osm procent na 49,5 miliardy korun. Očištěný čistý zisk byl pak nižší o 37 procent a dosáhl 13,1 miliardy korun.

Majoritním vlastníkem firmy je stát prostřednictvím ministerstva financí – vlastní 70 procent akcií. V současné době se diskutuje o možné stavbě nového bloku v Jaderné elektrárně Dukovany. Vláda na začátku července schválila, že investorem má být dceřiná firma ČEZ. Energetická firma ji však bude moci za určitých podmínek předat státu.

ČEZ v minulých týden také oznámil, že by se mohl zapojit do těžby lithia v ČR. Společnost prozkoumá možnosti těžby u Cínovce a firmě EMH, která má na těžbu přednostní právo, poskytne půjčku dva miliony eur (přes 51 milionu Kč). ČEZ se následně do konce roku rozhodne, jestli do EMH kapitálově vstoupí, nebo si nechá půjčku vrátit.