Finský Fortum ovládl Uniper. Společně se zaměří na dekarbonizaci energetiky

DomůSpolečnostiFinský Fortum ovládl Uniper. Společně se zaměří na dekarbonizaci energetiky

Finská energetická společnost Fortum se tento týden stala díky uzavření dvou transakcí majoritním vlastníkem německé energetické společnosti Uniper. Fortum udělal první velký krok k ovládnutí Uniperu už v polovině roku 2018, kdy od E.ONu koupil 46,7% podíl za zhruba 3,8 miliardy eur.

Díky nedávno uzavřeným transakcím drží nyní Fortum v Uniperu téměř 70% vlastnícký podíl a stejný podíl na hlasovacích právech. Navyšování podílu by přitom mělo podle Fortumu pokračovat, když by do dvou měsíců společnost ráda dokončila nákup dalších až 3,8 % akcií Uniperu. Celková investice Fortumu do společnosti Uniper by tak měla dosáhnout až 6,5 miliard eur.

„Uniper je úspěšný mezinárodní dodavatel a obchodník s energií a skvěle se k Fortumu hodí. Díky sladění našich strategií budeme schopni převzít vedoucí roli v proměně evropské energetiky a budeme vytvářet hodnotu pro všechny úšastníky trhu,“ uvedl Pekka Lundmark, prezident a výkonný ředitel společnosti Fortum.

Fortum zároveň v tiskové zprávě ocenil nedávnou aktualizaci strategie Uniperu, která se má stát dobrým startovacím bodem na společné cestě k dekarbonizaci energetiky.

„Fortum vítá cíl uhlíkové neutrality Uniperu v oblasti výroby elektřiny v Evropě do roku 2035 a podporuje plán Uniperu opustit uhelná aktiva a podílet se na rozvoji čistých plynových řešení,“ uvedl Fortum.

Fortum dále připomněl, že sám v Evropě vyrábí zhruba 96 % elektřiny v bezemisních zdrojích.

„Abychom posunuli transformaci energetiky kupředu, uhlíkové emise z výroby elektřiny musí být sníženy a musejí být učiněny významné investice, a to nejen do obnovitelných zdrojů, ale stále více také do čistého plynu, energetických úložišť a dalších zdrojů flexibility, které zajistí bezpečnost dodávek v dalších dekádách,“ dodal Lundmark.