Domů
Společnosti
Reuters: Německá vláda se dohodla na záchraně dovozce ruského plynu Uniper
Uniper. Ilustrační foto. Zdroj: uniper.energy

Reuters: Německá vláda se dohodla na záchraně dovozce ruského plynu Uniper

Společnosti
2 komentáře
22. červenec 2022, 12:58
ČTK

Německý dovozce ruského plynu Uniper, jeho finská mateřská společnost Fortum a vlády obou zemí se v zásadě dohodli na podmínkách záchrany Uniperu. S odkazem na své zdroje to uvedla agentura Reuters. Zhruba na dnešní poledne avizoval tiskovou konferenci úřad německého kancléře Olafa Scholze, věnovat se bude energetické politice. Uniper doplatil na strmý růst cen plynu a na omezování dodávek suroviny z Ruska.

Dohoda předpokládá, že německá vláda převezme v Uniperu podíl a poskytne mu financování. Podrobnosti dohody ale zatím nejsou jasné, upozorňují zdroje. Společnost Fortum se k informacím nevyjádřila, zatímco Uniper komentář poskytnout odmítl.

Německo má snahu firmu Uniper zachránit. Uniper je největším dovozcem ruského zemního plynu do Německa, v posledních měsících se ale stal široce diskutovaným příkladem, jak se z velkého a stabilního podniku může snadno a rychle stát oběť ekonomické roztržky mezi Západem a Moskvou. Vztahy s Ruskem se vyhrotily po únorové invazi ruských vojsk na Ukrajinu.

Reuters už dříve informoval, že Berlín zvažuje převzetí 30procentního podílu v Uniperu. Dohoda patrně počítá i s tím, že Uniper bude moci přenést vysoké ceny na zákazníky.

Německá vláda může také Uniperu zečtyřnásobit úvěrovou linku přes státní banku. To by znamenalo, že Uniper by měl k dispozici záložní financování v objemu až osmi miliard eur (zhruba 196 miliard Kč) místo dosavadních dvou miliard. Zdroje Reuters se odvolávají na dokument ministerstva hospodářství, ke kterému se dostaly.

Uniper kvůli prudkému růstu cen plynu a nepříznivé situaci na trhu denně přichází o značné objemy peněz. Je totiž nucen kupovat plyn za výrazně vyšší ceny z alternativních zdrojů, protože ruská plynárenská společnost Gazprom vývoz plynu do Německa citelně omezila.

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(2)
Peter Zachara
22. červenec 2022, 13:09

dalsia variacia na temu diabla z vychodu. Zmrazime mu ucty za platby za plyn a potom sa cuduju roztlieskavaci, oooops, co ze sme to opat doondiali?

minduton
23. červenec 2022, 11:28

Vidím, že strategie E.ONu, pár let zpět, převést do Uniperu veškerý politicky nepohodlný byznys, pak jej od sebe odříznout a poslat plavat sólo - se plně vyplatila.

Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se