Domů
Společnosti
Sev.en Energy uzavřela dohodu s čínským energetickým gigantem
Elektrárna Chvaletice, Seven. Autor: Martin Vonka

Sev.en Energy uzavřela dohodu s čínským energetickým gigantem

Společnosti
Bez komentáře
28. duben 2019, 09:26
ČTK

Společnost Sev.en Energy dnes v Pekingu uzavřela dohodu s čínskou firmou China Huaneng Group, jednou z nejvýznamnějších čínských energetických společností. Za českou firmu smlouvu podepsal generální ředitel skupiny Luboš Pavlas. Její majitel Pavel Tykač se u příležitosti podpisu setkal s prezidentem China Huaneng Group (CHG) Šu Jin-piaoem. ČTK to sdělila mluvčí skupiny Sev.en Energy Gabriela Sáričková Benešová. Tykač byl dnes i součástí delegace, která doprovodila prezidenta Miloše Zemana k čínskému prezidentovi Si Ťin-pchingovi.

Sev.en Energy na začátku února oznámila nákup polovičního podílu v nadnárodní energetické společnosti InterGen N.V., která vlastní tři elektrárny v Británii a má podíl ve dvou elektrárnách v Austrálii. CHG je spoluvlastníkem InterGen.

„Spolupráce s čínskými partnery je významným krokem Sev.en Energy na cestě k mezinárodnímu růstu. Jsme připraveni využít potenciál dalšího rozvoje výrobní základny InterGenu. To je cesta ke zhodnocení investic,“ uvedl k dnešnímu setkání generální ředitel Sev.en Energy Luboš Pavlas.

V dohodě obě strany podle Sáričkové potvrzují rozhodnutí společně efektivně řídit a rozvíjet spoluvlastněný InterGen.

Zároveň dohoda umožňuje, aby Sev.en Energy mohla využít know how CHG v oblasti moderních energetických řešení. Sáričková poznamenala, že partnerství otevírá možnosti využití nejmodernějších energetických technologií CHG v Evropě.

„Čína udělala ohromný skok v rozvoji technologií pro energetiku. Nás zajímají zejména nejnovější možnosti v oblasti ekologizace konvenčních zdrojů, ale také trendy v oblasti energetiky pro budoucnost,“ uvedl Pavlas.

Výkonný ředitel zodpovědný za mezinárodní expanzi Alan Svoboda označil za jeden z významných projektů možnost výstavby velkokapacitních bateriových parků ve Velké Británii.

„Mohli bychom se tak stát lídrem této moderní technologie v Evropě. V úvahách je i realizace podobného projektu v Čechách,“ dodal.

Aktuálně má Sev.en Energy v Číně tým inženýrů, který v rámci návštěv místních energetických provozů a technologických center zkoumá možnosti využití čínských technologií v České republice.

China Huaneng Group je podle Sev.en Energy druhou největší energetickou společností v Číně. Ve svém portfoliu má jak uhelné zdroje, tak plynové či vodní a větrné elektrárny.

Sev.en Energy od loňska zastřešuje firmy finančníka Tykače sdružené dříve ve skupinách Czech Coal a Sev.en. V Česku skupina provozuje dva hnědouhelné doly a čtyři uhelné elektrárenské bloky. Zaměstnává více než 3200 lidí. Hodnota konsolidovaných aktiv před akvizicí poloviny InterGenu je více než 850 milionů eur (21,9 miliardy Kč).

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(0)
Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se

OM Solutions s.r.o.
Kpt. Nálepky 620/7, Nové Dvory, 674 01
Třebíč
IČ: 02682516