Vědci vyvinuli novou slitinu odolávající radiaci, uplatnit by se mohla ve fúzních reaktorech

DomůTechnologieVědci vyvinuli novou slitinu odolávající radiaci, uplatnit by se mohla ve fúzních reaktorech

Vědci z americké Národní laboratoře Los Alamos vyvinuli novou slitinu na bázi wolframu, která podle nich dokáže velmi dobře odolávat i vysoké úrovni radiace, aniž by docházelo k oslabení jejích mechanických vlastností. Slitina by se tak mohla uplatit v aplikacích s extrémními nároky na odolnost, tedy například ve fúzních reaktorech.

Nová slitina podle Osmana El Atwaniho, hlavního autora studie, vykazuje oproti materiálům z čistého nanokrystalického wolframu či běžně využívaným slitinám vynikající odolnost vůči radiaci. Nová slitina by tak mohla nabídnout řešení neduhu běžných slitin, jejichž mechanická odolnost po vystavení extrémní radiaci klesá.

„Naše zkoumání mechanických vlastností materiálu při různých stavech zatížení a jeho odezvy při vystavení plazmatu stále probíhají,“ uvedl hlavní autor studie Osman El Atwani.

Nová slitina by se tak mohla uplatit například jako vložka pro fúzní reaktory, kde jsou na použité materiály kladeny extrémní požadavky.

„Zdá se, že jsme vyvinuli materiál s nevídanou odolností vůči radiaci. Nikdy jsme se nesetkali s materiálem, který by dokázal odolat tak vysoké úrovni radiace, kterou jsme pozorovali u této slitiny s vysokou entropií. Zdá se, že si uchovává vynikající mechanické vlastnosti i po ozáření na rozdíl od tradičních materiálů, jejichž mechanické vlastnosti při ozáření snadno degradují,“ uvedl spoluautor studie Enrique Martinez Saez.

Vědecký tým zatím neotestoval materiál ve vysoce korozivním prostředí, Martinez Saez nicméně očekává i v tomto aspektu pozitivní výsledky. Díky svým předpokládaným mechanickým vlastnostem, žáruvzdornosti a vysoké teplotě tání by slitina mohla být rovněž využitelná jako materiál pro turbíny.