Domů
Elektřina
V Bělorusku byl uveden do provozu moderní kogenerační systém

V Bělorusku byl uveden do provozu moderní kogenerační systém

Ruská společnost BPC Engineering instalovala tři kogenerační moduly do Scientific and Practical Center v hlavním městě Běloruska Minsku. Ředitel střediska Dr. Alexander Mrochek při uvedení do provozu uvedl, že nový kogenerační systém eliminuje riziko výpadků dodávek energií, které by dříve mohly mít nedozírné následky pro pacienty.

V kardiologickém centru byly instalovány celkem tři kogenerační jednotky založené na mikroturbínách s integrovaným modulem pro zpětné získávání tepla a přídavnými kompresory. Každá mikroturbína má elektrický výkon 65 kW a celkový instalovaný výkon je 196 kWe a 345 kWt.

Mikroturbíny Capstone pracují paralelně se sítí a pokrývají celkem 60 % elektrické spotřeby střediska včetně jednotky intenzivní péče a chirurgické ambulance. V případě výpadku elektrické energie z distribuční sítě kogenerační systém automaticky přepne na ostrovní provoz.

Vysoká flexibilita a skvělé ekologické parametry

Celý systém nainstalovala ruská společnost BPC Engineering, která byla zodpovědná za dodávku zařízení, za instalaci a za uvedení systému do provozu.

Vysoká kvalita vyrobené energie zajišťuje bezproblémové fungování složitého a drahého lékařského vybavení. Kogenerační systém se vyznačuje vynikající flexibilitou provozu v rozmezí od 0 % do 100 % instalovaného výkonu.

Celý systém má nízké požadavky na údržbu a nevyžaduje rozsáhlé servisní práce, ani velké množství náhradních dílů. Údržba je prováděna po 8000 provozních hodinách. Nízké emisní hodnoty, nízká hlučnost a absence vibrací umožňují instalaci v místech jako je kardiologické centrum.

Štítky:kogenerace

Komentáře

(11)

Thomsn

10. prosinec 2016, 17:57

56% účinnost? To je krásný. Skoro se mi tomu nechce věřit.

C

10. prosinec 2016, 19:20

Vřesová má něco mezi 55-58% jestli se nepletu. Není to zase tak neobvyklé. Zato naše nejlepší uhelka má asi 42%. Je škoda že se místo přechodu na PPC staví a opravují uhelky. Přitom třeba právě Vřesová používá uhelný plyn.

Mikeš

10. prosinec 2016, 20:11

Přesně tak, vysoká účinnost je vykoupena velmi kvalitním (drahým) vstupujícím palivem.

Martin Hájek

11. prosinec 2016, 23:40

Taky je to úplný nesmysl. Jak jste, prosím, k tomuto číslu došel? Vypadá to na výstup z generátoru náhodných čísel...

Jan Moravec

10. prosinec 2016, 20:50

Dobrý den, jen abych to uvedl na správnou míru. Účinnost celého systému není výše uvedených 56 %, celý systém ze vstupního zemního plynu vyprodukuje výše uvedených 196 kWe a 345 kWt. Účinnost systému je dle výrobce mezi 80 % a 85 %.

Thomsn

11. prosinec 2016, 14:17

Měl jsem na mysli účinnost přeměny tepla na elektřinu.

Docela by mě zajímalo, zda takové účinnosti lze dosáhnout pouze pomocí spalovací turbíny

nebo je tam ještě parní a pod..?

A ví někdo k čemu jsou ty přídavné kompresory?

Díky za odpovědi.

C

11. prosinec 2016, 19:08

Zkuste si to projet Carnotovým cyklem, obecně tam většinou ještě parní okruh bývá

Martin Hájek

11. prosinec 2016, 23:43

Nebuďte směšný, tady se bavíme o stovkách kW. Navíc samozřejmě při účinnosti 30 % není žádný parní okruh potřeba, takže než příště vytáhnete Carnotův cyklus, abyste prokázal své vzdělání, tak zkuste spočítat obyčejná procenta.

Martin Hájek

11. prosinec 2016, 23:39

Docela snadno, protože ta účinnost je 30 %. Pokud uvažujeme elektrický výkon 196 kW a tepelný 345 kW a celkovou účinnost 85 %, tak to máme 636 kW v palivu a potom vychází elektrická účinnost 30 %, což tedy opravdu žádný zázrak není.

Jan Moravec

12. prosinec 2016, 09:03

Dobrý den, zázrak to není, ale kogenerace se primárně dimenzuje na využití tepla a elektrická energie je bonus pro zlepšení bilance a získání úspor.

Martin Hájek

12. prosinec 2016, 09:47

Samozřejmě souhlasím, jenom nevím, proč se ten projekt v článku představuje jako něco převratného. Možná v Bělorusku to převratné je, u nás celkem normální. I když většinou jsou instalovány pístové motory a nikoliv mikroturbíny, protože vychází ekonomicky lépe.

Přidat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna u komentáře
Vyžadované informace jsou označeny *
Pravidla diskuze
Veškeré příspěvky v diskuzi na webu oEnergetice.cz musí splňovat Pravidla diskuze. Přidáním příspěvku do diskuse uživatel vyjadřuje souhlas s těmito pravidly a zavazuje se je dodržovat.
Komentáře pouze pro přihlášené uživatele
Upozorňujeme diskutující, že komentáře v diskuzi budou moci přidávat již brzy pouze přihlášení uživatelé. V diskuzi se stále častěji objevují příspěvky od anonymních uživatelů, které porušují pravidla diskuze. Věříme, že díky tomuto opatření bude diskuze pod články pro všechny přínosnější.
Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj na této stránce.
V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.
OM Solutions s.r.o.
Kpt. Nálepky 620/7, Nové Dvory, 674 01
Třebíč
IČ: 02682516
SOCIÁLNÍ SÍTĚ
© 2021 oEnergetice.cz All Rights Reserved.