ERÚ přispěje k transformaci teplárenství úpravou regulatorního rámce
Pracovní skupina pro oblast regulace cen tepelné energie sestávající se ze zástupců ERÚ, MPO, odběratelů, dodavatelů a výrobců tepla, která se již potřetí sešla na Energetickém regulačním úřadě (ERÚ), řešila mimo jiné větší uplatnění zemního plynu v tuzemském teplárenství a další související témata.
Transformace teplárenství – význam zemního plynu
ERÚ, který letos v červnu představil nově nastavené zásady regulace pro oblast elektroenergetiky a plynárenství, od kterých si slibuje ušetření několika miliard korun spotřebitelům, předpokládá v následujících letech rozsáhlou transformaci teplárenství.
Z tohoto důvodu ERÚ přivítal memorandum mezi Českým plynárenským svazem (ČPS) a Teplárenským sdružením ČR (TS ČR), které podporuje odklon českých tepláren od uhlí, související dekarbonizaci odvětví a přechod k čistším zdrojům energie, včetně zemního plynu.
Místopředseda Evropské komise pro Zelenou dohodu pro Evropu, Frans Timmermans, na přelomu května a června připustil důležitost zemního plynu při přechodu k zelené energetice, když prohlásil, že ačkoli se snaží EU projektům založených na fosilních palivech vyhnout, v některých odvětvích bude zemní plyn nutné využívat při přechodu od uhlí k energii z OZE.
„Debata okolo budoucnosti teplárenství je v posledních letech velmi vypjatá. Jsem rád, že se do hry vrací věcné argumenty a racionální plány. Pro spotřebitele, a tedy i pro Energetický regulační úřad, je zásadní především dlouhodobá udržitelnost soustav zásobování teplem,“ prohlásil Rostislav Krejcar, člen Rady ERÚ, kterému v červenci letošního roku končí mandát. „Opačný přístup by mohl vést k rozpadu teplárenských soustav, což by nevyhnutelně mělo negativní dopady jak na rodinné rozpočty, tak na celé hospodářství i životní prostředí. Systémové řešení předpokládá definici jasných pravidel a nastavení vyváženého palivového mixu pro teplárenství je jedním z nich,“ dodal.
Budoucí strategie rozvoje
ERÚ dle svého tiskového prohlášení na jednáních deklaroval, že je připraven přispět k transformaci teplárenství úpravou regulatorního rámce. Kromě podpory změn v oblasti paliv a většího důrazu na využití plynu, biomasy a odpadů připravuje úřad také další kroky, které mají posílit konkurenceschopnost odvětví.
Dle Krejcara se zvažuje například částečná deregulace a větší zapojení trhu, od kterého si slibuje potenciální zlevnění tepla pro spotřebitele s odkazem na zkušenosti zahraničních kolegů.
Teplárenství pod tlakem cen povolenek CO₂
Počátkem ledna letošního roku vešlo v platnost snížení DPH u tepla z 15 % na 10 %, výraznější pokles cen tepla ovšem nepřineslo. Teplárnám totiž, především z důvodu výrazného růstu cen povolenek CO₂ v uplynulých letech, strmě vzrostly provozní náklady a snížení sazby DPH jim umožnilo udržet stávající ceny tepla.
Dle předsedy výkonné rady TS ČR, Tomáše Drápely, zaplatily v roce 2017 teplárny za povolenky 1,5 miliardy Kč, v loňském roce to mělo být, dle tehdy aktuálního odhadu sdružení, 8,7 miliard Kč, pro letošní rok pak odhad činil 13 miliard Kč.
Povolenky CO₂ zažívají v letošním roce, alespoň z pohledu ceny, turbulentní rok. V březnu se obchodovaly pod 15 EUR/t, aby se v červenci dostaly na více než desetileté maximum a cenu nad 30 EUR/t.
Následující kroky ERÚ
ERÚ nyní připravuje cenové rozhodnutí pro teplárenský sektor na příští rok. Konkrétní parametry mají být představeny a dány do veřejného konzultačního procesu v průběhu srpna.
„Ačkoliv cenová rozhodnutí nejsou sama o sobě dokumentem dlouhodobé strategické povahy, na strategická rozhodnutí navazují, pomáhají je naplňovat. Právě souhra jednotlivých institucí státní správy, provozovatelů tepláren, zástupců plynárenství a dalších je klíčová pro naplnění scénáře přechodu teplárenství z uhlí na ostatní zdroje,“ nechal se slyšet Stanislav Trávníček, předseda Rady ERÚ.
Mohlo by vás zajímat:
Příspěvek pana Krejcara je neuvěřitelný, ale to nemá cenu komentovat... Možná si toho někdo nevšiml, ale i zemní plyn je nenáviděného fosilní palivo. Cena evropských povolenek dále poroste. Velké zdroje, např. teplárny, za vypouštění mj. CO2 platí, malé zdroje nikoli. Tato diskriminace musí skončit.
Teplárenství vzniklo v době, kdy na trhu byl jen lignit a ten nebylo možno v domovní kotelně efektivně pálit. Další nutností byl stav MaR který byl tenkrát v plenkách a tak výměníková stanice "Žilina" slavila úspěch.,
Dnes kotelna pro 50 bytů o výkonu cca 120 kW se dá pořídit pro SVJ za dostupnou cenu a pak měsíční náklad za teplo a teplou vodu klesne z 2700 Kč na cca 1100 Kč a to je argument, který je viděn hned...
s pozdravem všem
Vyšší využití ZP v CZT nedává žádný smysl, ztráty v distribuci tepla tak 20%, náklady na čerpací práci značné.
Ztráty v distribuci plynu nula čerpací práce skoro nula.
Domovní nebo blokové kondenzační kotelny je cesta vývoje. Při dnešním stavu řídící techniky s dálkovým dohledem žádný problém.
Příklad Prahy v létě kotel na ZP na Mělníku a do 80km vzdálených Modřan točící stovka tisíc m3 vody na dodávku pár MWt na TUV. Jediný přínos je pro Křetínského...
Asi jste nikdy neslyšel o kombinované výrobě elektřiny a tepla. Doporučuji Vám se trochu dovzdělat, než budete vynášet nějaké soudy. Základní informace jsou třeba zde: www.kombinovanavyroba.cz
Kogenerace je o ničem pokud by v Evropě byl využit potenciál vodních zdrojů na výrobu elektřiny (Berounka, Sázava ale hlavně Dunaj, Volha...)
Při kogeneraci prostě vyrobíte ze stejného množství plynu vyrobíte méně tepla a trochu elektřiny ale jsou ohromné ztráty tepla při distribuci.
V Praze protáčíte 160 000m3 vody, ztráty tepla tak 20% a vody tak 600 000m3 ročně
Pokud by Praha byla na domovních a blokových kotelnách tak tohle všechno ušetříte protože distribuce plynu má ztráty nula.
Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.
V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.
Přihlásit se