Domů
Teplárenství
ERÚ přispěje k transformaci teplárenství úpravou regulatorního rámce
Teplárna Karviná. Zdroj: Veolia

ERÚ přispěje k transformaci teplárenství úpravou regulatorního rámce

Pracovní skupina pro oblast regulace cen tepelné energie sestávající se ze zástupců ERÚ, MPO, odběratelů, dodavatelů a výrobců tepla, která se již potřetí sešla na Energetickém regulačním úřadě (ERÚ), řešila mimo jiné větší uplatnění zemního plynu v tuzemském teplárenství a další související témata.

Transformace teplárenství – význam zemního plynu

ERÚ, který letos v červnu představil nově nastavené zásady regulace pro oblast elektroenergetiky a plynárenství, od kterých si slibuje ušetření několika miliard korun spotřebitelům, předpokládá v následujících letech rozsáhlou transformaci teplárenství.

Z tohoto důvodu ERÚ přivítal memorandum mezi Českým plynárenským svazem (ČPS) a Teplárenským sdružením ČR (TS ČR), které podporuje odklon českých tepláren od uhlí, související dekarbonizaci odvětví a přechod k čistším zdrojům energie, včetně zemního plynu.

Místopředseda Evropské komise pro Zelenou dohodu pro Evropu, Frans Timmermans, na přelomu května a června připustil důležitost zemního plynu při přechodu k zelené energetice, když prohlásil, že ačkoli se snaží EU projektům založených na fosilních palivech vyhnout, v některých odvětvích bude zemní plyn nutné využívat při přechodu od uhlí k energii z OZE.

„Debata okolo budoucnosti teplárenství je v posledních letech velmi vypjatá. Jsem rád, že se do hry vrací věcné argumenty a racionální plány. Pro spotřebitele, a tedy i pro Energetický regulační úřad, je zásadní především dlouhodobá udržitelnost soustav zásobování teplem,“ prohlásil Rostislav Krejcar, člen Rady ERÚ, kterému v červenci letošního roku končí mandát. „Opačný přístup by mohl vést k rozpadu teplárenských soustav, což by nevyhnutelně mělo negativní dopady jak na rodinné rozpočty, tak na celé hospodářství i životní prostředí. Systémové řešení předpokládá definici jasných pravidel a nastavení vyváženého palivového mixu pro teplárenství je jedním z nich,“ dodal.

Budoucí strategie rozvoje

ERÚ dle svého tiskového prohlášení na jednáních deklaroval, že je připraven přispět k transformaci teplárenství úpravou regulatorního rámce. Kromě podpory změn v oblasti paliv a většího důrazu na využití plynu, biomasy a odpadů připravuje úřad také další kroky, které mají posílit konkurenceschopnost odvětví.

Dle Krejcara se zvažuje například částečná deregulace a větší zapojení trhu, od kterého si slibuje potenciální zlevnění tepla pro spotřebitele s odkazem na zkušenosti zahraničních kolegů.

Teplárenství pod tlakem cen povolenek CO₂

Počátkem ledna letošního roku vešlo v platnost snížení DPH u tepla z 15 % na 10 %, výraznější pokles cen tepla ovšem nepřineslo. Teplárnám totiž, především z důvodu výrazného růstu cen povolenek CO₂ v uplynulých letech, strmě vzrostly provozní náklady a snížení sazby DPH jim umožnilo udržet stávající ceny tepla.

Dle předsedy výkonné rady TS ČR, Tomáše Drápely, zaplatily v roce 2017 teplárny za povolenky 1,5 miliardy Kč, v loňském roce to mělo být, dle tehdy aktuálního odhadu sdružení, 8,7 miliard Kč, pro letošní rok pak odhad činil 13 miliard Kč.

Povolenky CO₂ zažívají v letošním roce, alespoň z pohledu ceny, turbulentní rok. V březnu se obchodovaly pod 15 EUR/t, aby se v červenci dostaly na více než desetileté maximum a cenu nad 30 EUR/t.

Následující kroky ERÚ

ERÚ nyní připravuje cenové rozhodnutí pro teplárenský sektor na příští rok.  Konkrétní parametry mají být představeny a dány do veřejného konzultačního procesu v průběhu srpna.

Ačkoliv cenová rozhodnutí nejsou sama o sobě dokumentem dlouhodobé strategické povahy, na strategická rozhodnutí navazují, pomáhají je naplňovat. Právě souhra jednotlivých institucí státní správy, provozovatelů tepláren, zástupců plynárenství a dalších je klíčová pro naplnění scénáře přechodu teplárenství z uhlí na ostatní zdroje,“ nechal se slyšet Stanislav Trávníček, předseda Rady ERÚ.

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(5)
Jiří
19. červenec 2020, 11:38

Příspěvek pana Krejcara je neuvěřitelný, ale to nemá cenu komentovat... Možná si toho někdo nevšiml, ale i zemní plyn je nenáviděného fosilní palivo. Cena evropských povolenek dále poroste. Velké zdroje, např. teplárny, za vypouštění mj. CO2 platí, malé zdroje nikoli. Tato diskriminace musí skončit.

petr
19. červenec 2020, 22:04

Teplárenství vzniklo v době, kdy na trhu byl jen lignit a ten nebylo možno v domovní kotelně efektivně pálit. Další nutností byl stav MaR který byl tenkrát v plenkách a tak výměníková stanice "Žilina" slavila úspěch.,

Dnes kotelna pro 50 bytů o výkonu cca 120 kW se dá pořídit pro SVJ za dostupnou cenu a pak měsíční náklad za teplo a teplou vodu klesne z 2700 Kč na cca 1100 Kč a to je argument, který je viděn hned...

s pozdravem všem

Energetik 007
21. červenec 2020, 06:15

Vyšší využití ZP v CZT nedává žádný smysl, ztráty v distribuci tepla tak 20%, náklady na čerpací práci značné.

Ztráty v distribuci plynu nula čerpací práce skoro nula.

Domovní nebo blokové kondenzační kotelny je cesta vývoje. Při dnešním stavu řídící techniky s dálkovým dohledem žádný problém.

Příklad Prahy v létě kotel na ZP na Mělníku a do 80km vzdálených Modřan točící stovka tisíc m3 vody na dodávku pár MWt na TUV. Jediný přínos je pro Křetínského...

Martin Hájek
21. červenec 2020, 14:48

Asi jste nikdy neslyšel o kombinované výrobě elektřiny a tepla. Doporučuji Vám se trochu dovzdělat, než budete vynášet nějaké soudy. Základní informace jsou třeba zde: www.kombinovanavyroba.cz

Energetik 007
22. červenec 2020, 06:12

Kogenerace je o ničem pokud by v Evropě byl využit potenciál vodních zdrojů na výrobu elektřiny (Berounka, Sázava ale hlavně Dunaj, Volha...)

Při kogeneraci prostě vyrobíte ze stejného množství plynu vyrobíte méně tepla a trochu elektřiny ale jsou ohromné ztráty tepla při distribuci.

V Praze protáčíte 160 000m3 vody, ztráty tepla tak 20% a vody tak 600 000m3 ročně

Pokud by Praha byla na domovních a blokových kotelnách tak tohle všechno ušetříte protože distribuce plynu má ztráty nula.

Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se