V košické teplárně budou vybudovány kogenerační jednotky o výkonu 36 MWe

DomůTeplárenstvíV košické teplárně budou vybudovány kogenerační jednotky o výkonu 36 MWe

Britská společnost Rolls-Royce dodá čtyři kogenerační jednotky na Slovensko. Nové kogenerační jednotky budou umístěny v areálu teplárenské společnosti Tepláreň Košice a.s. (TEKO). Celkový instalovaný elektrický výkon bude 36 MWe.

Společnost Rolls-Royce uzavřela smlouvu se slovenskou společností Energyco o dodávce čtyř kogeneračních jednotek do teplárny v Košicích. Koncovým zákazníkem bude slovenským státem ovládaná teplárenská společnost Tepláreň Košice a.s. (TEKO). Dodávka má hodnotu 16,4 milionů eur (421 milionů korun). Kogenerační jednotky mají být uvedeny do provozu na začátku roku 2019 a v srpnu 2019 mají začít dodávat teplo a elektrickou energii zakazníkům. Dodané kogenerační jednotky budou typu Bergen N35:40V20AG2. Celkový instalovaný elektrický výkon bude 36 MWe a celkový tepelný výkon bude 36,28 MWt.

Nové kogenerační jednotky nahradí 50 let starý parní kotel na uhlí a turbogenerátor. Teplárna v Košicích prochází komplexní modernizací. Za posledních téměř 15 let akciová společnost Tepláreň Košice investovala do modernizace téměř 125 milionů eur (zhruba 3 miliardy korun).

„Úzce spolupracujeme s firmou Rolls-Royce na tomto projektu více než rok. Jedním z kritických parametrů, který TEKO vyžadovala, bylo dosažení jmenovitého výkonu do 3 minut od startu. To je podmínka pro poskytování systémových služeb pro slovenskou přenosovou síť. Toto bylo pro nás nové a oceňujeme, že Bergen Engines poskytl záruky na tyto požadavky,“ uvedl Lubomír Fejko, manažer Energyco Project & Site.

Pro společnost Rolls-Royce se jedná o první dodávku kogeneračních jednotek na Slovensko. Ve střední Evropě Rolls-Royce již dodal kogenerační jednotky o celkovém instalovaném elektrickém výkonu 96 MWe.

„Kogenerační jednotky založené na plynových motorech jsou spolehlivou alternativou k uhelným elektrárnám. Zároveň jsou výrazně šetrnější k životnímu prostředí,“ řekl Jeff Elliott, výkonný ředitel společnosti Bergen Engines.

Zdroj úvodní fotografie: oplyne.info