Domů
Elektřina
Nová zelená úsporám: za 12 dní bylo odesláno již 450 žádostí

Nová zelená úsporám: za 12 dní bylo odesláno již 450 žádostí

Státní fond životního prostředí ČR hlásí pokračující obrovský zájem o dotační program Nová zelená úsporám. V rámci kontinuální výzvy pro rodinné domy, ve které je nyní poprvé možné získat dotaci také na malé střešní solární elektrárny, bylo za prvních 12 dní odesláno ke zpracování již 450 žádostí. 

Kontinuální výzva oblíbeného dotačního programu Nová zelená úsporám odstartovala teprve 22. října a i díky možnosti získat dotaci na malou střešní FVE je o ni obrovský zájem.

Státní fond životního prostředí ČR registroval v systému po prvních 12 dnech od spuštění přijímání žádostí již 1916 rozpracovaných žádostí, z čehož bylo 450 odeslaných ke zpracování s požadavkem o celkovou dotaci přesahující 107 milionů korun.

„Počet žádostí je ukázkou připravenosti žadatelů využívat tento program, ve kterém je možné získat až 50% dotaci na zateplení svého domu, a dokládá správnost nastavení programu, zejména otevřené podmínky, možnost dílčích opatření a jednodušší administraci,“ řekl po prvním týdnu příjmu žádostí ministr životního prostředí Richard Brabec. 

Podle zveřejněných informací je nejvíce odeslaných žádostí prozatím registrováno v Moravskoslezském (80), Středočeském (61) a Jihomoravském (57) kraji.  Naopak nejmenší zájem o dotace je v Plzeňském (8) a Karlovarském (6) kraji.

Nejvíce žádostí zatím na snížení energetické náročnosti stávajících rodinných domů

Podobně jako v minulých výzvách Nové zelené úsporám je možné o dotaci žádat před dokončením realizace podporovaných opatření, ale také v jejich průběhu nebo až po dokončení.

Mezi oblasti podpory této výzvy patří:

 • Snižování energetické náročnosti stávajících rodinných domů
 • Výstavba rodinných domů s velmi nízkou energetickou náročností
 • Efektivní využití zdrojů energie
 • „Perfektně zpracované žádosti podané na již realizované projekty proplácíme do 9 týdnů od jejich podání,“ říká ředitel Státního fondu životního prostředí ČR Petr Valdman.

  Velmi potěšitelná je skladba podaných žádostí, plných 307 jich je podáno na oblast podpory A – snížení energetické náročnosti stávajících rodinných domů, 48 pak na kombinaci s ekologickým zdrojem vytápění a 26 žádostí je na výstavbu rodinných domů s velmi nízkou energetickou náročností,“ dodává Valdman. 

  Žádosti budou Státním fondem životního ČR prostředí přijímány až do 31. 12. 2021 nebo do vyčerpání alokovaných prostředků (zhruba 27 miliard korun získaných z prodeje emisních povolenek). Žadatelé mohou žádost podat buď na webových stránkách programu nebo na krajských pracovištích Státního fondu životního prostředí ČR.

  Komentáře

  (0)

  Přidat komentář

  Vaše emailová adresa nebude zveřejněna u komentáře
  Vyžadované informace jsou označeny *
  Pravidla diskuze
  Veškeré příspěvky v diskuzi na webu oEnergetice.cz musí splňovat Pravidla diskuze. Přidáním příspěvku do diskuse uživatel vyjadřuje souhlas s těmito pravidly a zavazuje se je dodržovat.
  Komentáře pouze pro přihlášené uživatele
  Upozorňujeme diskutující, že komentáře v diskuzi budou moci přidávat již brzy pouze přihlášení uživatelé. V diskuzi se stále častěji objevují příspěvky od anonymních uživatelů, které porušují pravidla diskuze. Věříme, že díky tomuto opatření bude diskuze pod články pro všechny přínosnější.
  Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj na této stránce.
  V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.
  OM Solutions s.r.o.
  Kpt. Nálepky 620/7, Nové Dvory, 674 01
  Třebíč
  IČ: 02682516
  SOCIÁLNÍ SÍTĚ
  © 2021 oEnergetice.cz All Rights Reserved.