Domů
Teplárenství
Sdružení: Povolenky budou pro teplárenství znamenat náklady 20 miliard
Radiátor, topení
Zdroj: Pixabay

Sdružení: Povolenky budou pro teplárenství znamenat náklady 20 miliard

Teplárenství
9 komentářů
16. prosinec 2021, 16:03
ČTK

Současné vysoké ceny emisních povolenek budou podle Teplárenského sdružení České republiky pro teplárenství příští rok znamenat náklady přes 20 miliard korun. Teplárny nebudu mít na investice, ceny tepla pro rok 2023 by neúnosně rostly. Sdružení o tom dnes informovalo ČTK. Nová vláda tak musí podle sdružení rychle dokončit podmínky pro transformaci teplárenství, tedy nastavit funkční legislativní a ekonomický rámec, v němž bude možné realizovat potřebné investice do dekarbonizace a zajistit cenově přijatelné dodávky tepla pro čtyři miliony lidí

„Současné extrémní ceny povolenek budou pro teplárenství příští rok znamenat náklady přes 20 miliard korun. To je ekonomicky naprosto neúnosné, teplárny nebudu mít na investice. Ceny tepla pro rok 2023 by neúnosně rostly. Je úplně absurdní, aby náklady na povolenky tvořily dvě pětiny ceny tepla pro domácnosti, ale dnes k tomu, bohužel, směřujeme,“ řekl ČTK předseda výkonné rady Teplárenského sdružení ČR Tomáš Drápela.

Zákon o podporovaných zdrojích energie, jehož novelu schválila minulá Poslanecká sněmovna, vládě podle sdružení umožňuje, aby teplárnám vrátila až tři čtvrtiny nákladů na nákup povolenek pro výrobu tepla pro zajištění přechodu k nízkoemisním zdrojům. Snížení nákladů by se promítlo do ceny tepla. Je však potřeba urychleně přijmout prováděcí předpisy a zajistit notifikaci u Evropské komise.

K zákonu o podporovaných zdrojích energie, který začne platit od příštího roku, však zatím nebyl vydán ani jeden prováděcí předpis. Chybí klíčové nařízení vlády, které má stanovit, co bude v příštích letech stát podporovat. „Novela zákona o podporovaných zdrojích energie měla teplárenství pomoci, ale realita je zatím taková, že se kvůli chybějícím prováděcím předpisům a notifikaci od ledna nejspíš zastaví i doposud fungující provozní podpora tepla z obnovitelných zdrojů,“ uvedl Drápela.

V koaliční smlouvě nové vlády se píše, že nepřipustí rozpad centrálního zásobování teplem, využije kombinovanou výrobu elektřiny a tepla a narovná podmínky na trhu. Přechod teplárenství k nízkoemisním zdrojům připraví tak, aby se skokově nezvýšily ceny. Pro dekarbonizaci teplárenství připraví urychleně strategii, kterou projedná s relevantními partnery.

„Závazek z koaliční smlouvy je potřeba velmi rychle překlopit do konkrétních činů. Je pět minut po dvanácté. Základní kostra tu je, ale řada potřebných kroků je zpožděna a nervozita roste,“ řekl ČTK předseda výkonné rady Teplárenského sdružení ČR Tomáš Drápela.

Základem financování transformace teplárenství se má stát Modernizační fond. Další oblastí, na kterou by se měla nová vláda podle sdružení soustředit, je vyjednávání o nové evropské legislativě. Evropská komise navrhla legislativní balíček Fit for 55, který zásadním způsobem předurčí podmínky pro energetiku a teplárenství i celé hospodářství do roku 2030.

„Je to paradoxní, ale návrhy nové evropské legislativy dekarbonizaci teplárenství spíš brzdí. Potřebujeme, aby vláda vyjednala v Bruselu alespoň trochu snesitelné podmínky, realistické cíle a opatření. Je potřeba prosadit zemní plyn jako tranzitní zdroj, který budou banky ochotné financovat, bez toho nemůžeme do roku 2030 odejít od uhlí,“ dodal Drápela.

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(9)
maly jarda
16. prosinec 2021, 17:46

Já jsem tak rád že zaplatíme Němcům a Americkým fondům jen co se týče teplárenství minimálně 20 miliard korun zeleného výpalného za sezonu aby se měli lépe . Konečně plně plně rozumím co znamená transatlantické spojenectví.

Tomas Urbanek
16. prosinec 2021, 18:10

Jediny kdo za to muze je EK a samozrejme vlady evropskych zemi. A nezapomenu ani na evropske volice, kteri tomu davaji mandat.

Pokud narazite na "spekulanty", tak ti za to opravdu nemohou. Jen na trhu nakupuji to, co diky EK mohou a co ma garantovany vynos s prakticky nulovym rizikem. Takze je to jeste lepsi nez zlato.

Takze dobre nam tak.

Miloslav Černý
16. prosinec 2021, 21:19

Doporučil bych bych požádat o azyl v Bělorusku, Sever. Korea je trochu z Ruky.

Turby
16. prosinec 2021, 22:50

Vy tam jste ze doporucujete? Podle psaneho projevu bych tipnul ze jste cizi dezinformator. Ja se v tom moc nevyznam. Nemel bych Vas jako spravny obcan nekam nahlasit?

Josef
17. prosinec 2021, 00:10

Ale ne příteli Američani za to nemohou oni s tím nemají nic společného za toto je 100% odpovědná zelená politika EU , ke které jsme se my díky voličům ČR dobrovolně a naprosto nesmyslně přidali.

energetik
16. prosinec 2021, 18:04

Super, teplarníci už nebudou tak levně a dotovaně škodit. Jestli nechcete kupovat emisní odpustky za tržní cenu, tak si může ty komíny zacpat, nikdo vás nenutí škodit ostatním. Každý zodpovědně za své soudruzi, žádné dotace v podobě vracení odpustků do oběhu, rozdávaní odpustků zdarma a podobné deformování trhu. Vše bylo připravovováno několik let dopředu, měli jste připravit o žádné překvapení nejde.

V našem městě se nad parovody zelená tráva i v zimě, gejzíry páry jak na Islandu.

Josef
17. prosinec 2021, 00:13

Nebojte se oni Vám ve "Vašem" městě zdraží pořádně teplo aby měli na rekonstrukci teplovodů když bude drahé palivo pak budete platit 3x tolik a budete spokojený....

JS
17. prosinec 2021, 08:42

Nejvíc teď křičí teplárníci, kteří v minulých 20 letech pro čistější provoz neudělali nic a nechali si uhelné hospodářství dojít až sem. Přitom signálů, že to tak dopadne, bylo za ta léta spousta. V ČR je řada výrobců tepla, kteří během té doby dokázali bez dotací a bez humbuku přejít z uhlí na plyn, kogeneraci, biomasu, odpady. Nechápu, proč by se to těm největším lajdákům, kteří jen vyjídali firmy zevnitř, teď mělo dotovat.

JVr
17. prosinec 2021, 11:56

Ano, je to tak.

Na druhu stranu když necháte ty CZT bez podpory, co to způsobí. Cena tepla neúnosně vysoká, lidé se odpojí a pořídí si vlastní zdroje tepla s tím, že CZT se rozpadne.

Bývá zpravidla efektivnější řešit jeden centrální zdroj tepla než 300 decentralizovaných. Protože ti lidé v těch domech to budou řešit po svém, nakoupí plynové kotle, tepelná čerpadla a nebo kotle na tuhá/tekutá paliva, jinak to totiž řešit nejde.

Ve výsledku budeme mít ve městech vyšší emise, než když teplárny budeme dotovat, ostatně to tak stejně nakonec dopadne...

EK si uvědomuje, že ty emisenky jsou pro teplárny už moc a vymýšlí rozdělení trhu s povolenkami s tím, že sektory vytápění (včetně teplárenství) a dopravy budou na jiném trhu s emisenkami, kde ty ceny nebudou tak vražedné... no uvidíme jak to dopadne.

Obecně pokud bych nyní vlastnil teplárnu, nevím co s ní dělat...?

Uhlí není dobrá cesta toho se musím zbavit,

Přestavba na plyn? (banka mi na to nedá, není to podporované řešení a ke všemu ceny plynu neúnosně rostou a plyn nebudu moct spalovat po rokce 2050),

Přestavba na Biomasu? (Bude dost paliva? Co logisitka?),

Odpady? (na to je třeba především odpady sehnat - dořešit logistiku a povolení... je to komplikované a budu mít dost tepla na zásobování všech, odpadu je omezené množství),

Jaderný reaktor? (žádné takové nejsou dostupné, je tu teplátor ale není schválený...),

Vodík? (ten, kde teď seženu?)

Co mám do * dělat?

Problém je, že provoz teplárny musím řešit na 20-30 let dopředu a máme tu rok 2020... potřebuju něco, čím bude ok topit i za těch 30 let ať nemusím za 10 let zas platit miliardy na přestavbu, ale jen nutnou údržbu...

Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se