Bulharsko chce zavést povinný prodej elektřiny přes burzu, výrobci i obchodníci se brání
V Bulharském parlamentu v současné době čeká na projednání zákon, jehož schválení by pro většinu bulharských výrobců elektřiny znamenalo povinný prodej elektřiny na tamní energetické burze. Podle bulharské i evropské asociace obchodníků by však takovýto krok měl negativní dopad na tamní trh. Zákon by přitom měl vejít v účinnost již od začátku příštího roku.
Návrh úpravy energetického zákona, podle které by bulharští výrobci s výkonem vyšším než 5 MW museli svou elektřinu prodávat přes bulharskou burzu IBEX, podle serveru ICIS schválila ve druhém čtení parlamentní komise pro energetiku, samotné hlasování v parlamentu se očekává v tomto týdnu.
Navrhovaná úprava zákona je motivována, kromě navýšení likvidity tamní energetické burzy, zejména zvýšením transparentnosti bulharského energetického trhu, které je podmínkou pro jeho úplnou liberalizaci. Zavedení povinného obchodování na burze nicméně oponuje jak bulharská asociace obchodníků ATEB, tak i celoevropské sdružení obchodníků EFET.
EFET uvádí jako příklad Rumunsko, kde centralizace obchodování na jednu burzu podle sdružení vedla ke snížení likvidity celého trhu a dalším negativním dopadům pro tamní energetický trh.
„Jsme si jistí, že zákaz obchodování mimo IBEX pro všechny licencované výrobce povede k nízké likviditě na bulharském trhu, a v důsledku toho budou obchodníci nuceni obchodovat pouze na burze IBEX. Velmi se obáváme, že výsledek tohoto vývoje bude podobný rumunskému modelu,“ uvedlo podle serveru ICIS sdružení EFET.
Povinná účast na burze přináší rizika, varují asociace
Podle bulharské asociace obchodníků ATEB by povinné obchodování s elektřinou na burze umožnilo státem vlastněnému Bulharskému energetickému holdingu (BEH) uměle stanovovat velkoobchodní ceny elektřiny v zemi, jelikož je největším výrobcem elektřiny v Bulharsku. Obchodníci nakupující elektřinu by rovněž neměli výraznou možnost cenu ovlivnit, a stali by se tak cenovými příjemci.
Kromě toho by bulharští výrobci, obchodníci i odběratelé podle ATEB byli diskriminováni ve srovnání s účastníky trhu v zahraničí, kteří mohou obchodovat volně. Navrhovaná úprava zákona by podle asociace rovněž omezila možnosti výrobců prodávat elektřinu do zahraničí.
Povinné obchodování na burze by pro obchodíky rovněž znamenalo růst výdajů vzhledem k různým poplatkům, které nejsou regulovány tamním energetickým regulátorem, ale burza si je stanovuje sama. Vyšší náklady obchodníků by následně pocítili i koncoví odběratelé elektřiny.
Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.
V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.
Přihlásit se