Domů
Trh s elektřinou
EPEX SPOT: Lokální trhy s flexibilitou jsou nezbytné, čelí však regulatorním výzvám
Zdroj: PxHere

EPEX SPOT: Lokální trhy s flexibilitou jsou nezbytné, čelí však regulatorním výzvám

Německá energetická agentura (dena) zvřejnila závěry ke své iniciativě Netzflex zaměřené na rozvoj lokálních trhů s flexibilitou.  Podle burzy s elektřinou EPEX SPOT jsou lokální trhy s flexibilitou nepostradatelné pro plánovanou proměnu energetického systému, zároveň však čelí regulatorním výzvám.

Zveřejněná publikace agentury dena staví na 10 základních zásadách, jež v lednu letošního roku podpořila také burza EPEX SPOT, která je jedním z 18 účastníků iniciativy Netzflex.

„Jako operátor prvního lokálního trhu s flexibilitou v Německu jsme potěšeni, že partneři iniciativy Netzflex uznali potenciál tohoto tržního modelu,“ uvedl Philippe Vassilopoulos, ředitel vývoje produktů v EPEX SPOT.

EPEX SPOT dále zdůraznila, že aby bylo možné ocenit flexibilitu na straně spotřeby s různorodou a komplikovanou strukturou nákladů a dále podporovat její rozvoj, musí být vytvořeny efektivní tržní mechanismy.

Podle reportu agentury dena však širší implementace takových tržních modelů čelí mnohým regulatorním výzvám, mezi které patří například současné uspořádání trhu s elektřinou či regulace síťových poplatků.

Riziko nevhodného chování účastníků trhu

Dena dále upozornila na rizika výskytu strategického chování investorů neboli gamingu. Takové chování neodráží podle agentury dena aktuální situace na trhu  a může narušit trh ve prospěch jednotlivých investorů.

„Každý trh provozovaný burzou spoléhá na sadu pevných tržních pravidel. Tato mohou cílit na sankcionování gamingu a nevhodného chování,“ vysvětluje Wolfram Vogel, ředitel veřejných a regulatorních záležitostí v EPEX SPOT.

Vogel dodal, že existuje několik opatření, která mohou potlačit nevhodné chování investorů a umožnit tak rozvoj lokálních trhů s flexibilitou. Mezi tato opatření podle Vogela patří například diverzifikace modelů flexibility, verifikační metody, zajištění konkurence či regulatorní dohled.

Komentáře

(0)

Přidat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna u komentáře
Vyžadované informace jsou označeny *
Pravidla diskuze
Veškeré příspěvky v diskuzi na webu oEnergetice.cz musí splňovat Pravidla diskuze. Přidáním příspěvku do diskuse uživatel vyjadřuje souhlas s těmito pravidly a zavazuje se je dodržovat.
Komentáře pouze pro přihlášené uživatele
Upozorňujeme diskutující, že komentáře v diskuzi budou moci přidávat již brzy pouze přihlášení uživatelé. V diskuzi se stále častěji objevují příspěvky od anonymních uživatelů, které porušují pravidla diskuze. Věříme, že díky tomuto opatření bude diskuze pod články pro všechny přínosnější.
Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj na této stránce.
V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.
OM Solutions s.r.o.
Kpt. Nálepky 620/7, Nové Dvory, 674 01
Třebíč
IČ: 02682516
SOCIÁLNÍ SÍTĚ
© 2021 oEnergetice.cz All Rights Reserved.