Německá energetická agentura (dena) zvřejnila závěry ke své iniciativě Netzflex zaměřené na rozvoj lokálních trhů s flexibilitou.  Podle burzy s elektřinou EPEX SPOT jsou lokální trhy s flexibilitou nepostradatelné pro plánovanou proměnu energetického systému, zároveň však čelí regulatorním výzvám.

Zveřejněná publikace agentury dena staví na 10 základních zásadách, jež v lednu letošního roku podpořila také burza EPEX SPOT, která je jedním z 18 účastníků iniciativy Netzflex.

„Jako operátor prvního lokálního trhu s flexibilitou v Německu jsme potěšeni, že partneři iniciativy Netzflex uznali potenciál tohoto tržního modelu,“ uvedl Philippe Vassilopoulos, ředitel vývoje produktů v EPEX SPOT.

EPEX SPOT dále zdůraznila, že aby bylo možné ocenit flexibilitu na straně spotřeby s různorodou a komplikovanou strukturou nákladů a dále podporovat její rozvoj, musí být vytvořeny efektivní tržní mechanismy.

Podle reportu agentury dena však širší implementace takových tržních modelů čelí mnohým regulatorním výzvám, mezi které patří například současné uspořádání trhu s elektřinou či regulace síťových poplatků.

Riziko nevhodného chování účastníků trhu

Dena dále upozornila na rizika výskytu strategického chování investorů neboli gamingu. Takové chování neodráží podle agentury dena aktuální situace na trhu  a může narušit trh ve prospěch jednotlivých investorů.

„Každý trh provozovaný burzou spoléhá na sadu pevných tržních pravidel. Tato mohou cílit na sankcionování gamingu a nevhodného chování,“ vysvětluje Wolfram Vogel, ředitel veřejných a regulatorních záležitostí v EPEX SPOT.

Vogel dodal, že existuje několik opatření, která mohou potlačit nevhodné chování investorů a umožnit tak rozvoj lokálních trhů s flexibilitou. Mezi tato opatření podle Vogela patří například diverzifikace modelů flexibility, verifikační metody, zajištění konkurence či regulatorní dohled.

Komentáře

0 komentářů ke článku "undefined"

Přidat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *