Domů
Elektřina
Iniciativa Price Coupling of Regions se rozrostla o Polsko a Rumunsko

Iniciativa Price Coupling of Regions se rozrostla o Polsko a Rumunsko

Polská energetická burza TGE a rumunská energetická burza OPCOM se připojily do inciativy Price Coupling of Regions (PCR), která si dává za cíl vytvořit základ pro jednotný evropský denní trh s elektřinou. Iniciativa nyní umožňuje propojení denních trhů s elektřinou ve 23 zemích, které tvoří přes 90 % evropské spotřeby elektrické energie.

TGE a OPCOM se přidaly ke stávajícím energetickým burzám, které se snaží dát základ jednotnému dennímu trhu s elektřinou v Evropě. Mezi stávajícími členy nechybí ani český Operátor trhu s elektřinou (OTE, a.s.). Další energetické burzy, které jsou členy iniciativy, jsou energetické burza EPEX SPOT, GME, Nord Pool Spot a OMIE.

Iniciativa vnímá podle zveřejněné tiskové zprávy zapojení polské TGE jako důkaz o odhodlání zapojit se nejen do regionální, ale také do celoevropské spolupráce.

Členství rumunského OPCOMu je logickým důsledkem úspěšného zapojení do projektu 4M Market Coupling, v rámci kterého došlo v listopadu roku 2014 k propojení denních trhů s elektřinou České republiky, Slovenska, Maďarska a Rumunska.

Iniciativa Price Coupling of Regions

Iniciativa PCR představuje spojení předních evropských energetických burz, které společně vyvíjí řešení pro propojení trhů na základě cenového market couplingu, kterého bude využito pro výpočet spotových cen elektřiny napříč Evropou a dále pro alokaci přeshraničních kapacit na denní bázi.

PCR je založeno na třech základních principech:

 • použití jednotného algoritmu
 • spolehlivý provoz
 • individuální zodpovědnost jednotlivých burz
 • Iniciativa byla založena v roce 2009 a v červnu 2012 podepsali jednotliví účastníci Smlouvu o spolupráci PCR a Smlouvu o spoluvlastnictví PCR. Iniciativa nyní umožňuje propojení denních trhů s elektřinou ve 23 zemích, které tvoří přes 90 % evropské spotřeby elektrické energie.

  Bude řešením pro market coupling v Evropě použití flow-based  metody?

  Kromě projektu cenového market couplingu probíhá v západní Evropě již od roku 2009 propojování trhů s elektřinou v regionu centrální západní Evropy. Projekt, jehož se účastní šest provozovatelů přenosových soustav ze 4 zemí regionu (Belgie, Francie, Německo a Nizozemí), dále potom energetické burzy APX a EPEX a také CASC.EU (centrální aukční kancelář), má od počátku jasný cíl – ověření a zavedení využívání flow-based metody pro výpočet a rozdělení dostupných přenosových kapacit.

  O principu flow-based metody, včetně podrobného srovnání s nejvíce rozšířenou ATC metodou, se můžete více dočíst v tomto článku od Petra Svobody ze společnosti Unicorn Systems.

  Zdroj úvodní fotografie: www.ceps.cz

  Komentáře

  (0)

  Přidat komentář

  Vaše emailová adresa nebude zveřejněna u komentáře
  Vyžadované informace jsou označeny *
  Pravidla diskuze
  Veškeré příspěvky v diskuzi na webu oEnergetice.cz musí splňovat Pravidla diskuze. Přidáním příspěvku do diskuse uživatel vyjadřuje souhlas s těmito pravidly a zavazuje se je dodržovat.
  Komentáře pouze pro přihlášené uživatele
  Upozorňujeme diskutující, že komentáře v diskuzi budou moci přidávat již brzy pouze přihlášení uživatelé. V diskuzi se stále častěji objevují příspěvky od anonymních uživatelů, které porušují pravidla diskuze. Věříme, že díky tomuto opatření bude diskuze pod články pro všechny přínosnější.
  Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj na této stránce.
  V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.
  OM Solutions s.r.o.
  Kpt. Nálepky 620/7, Nové Dvory, 674 01
  Třebíč
  IČ: 02682516
  SOCIÁLNÍ SÍTĚ
  © 2021 oEnergetice.cz All Rights Reserved.