Domů
Trh s elektřinou
Nováčkovi bundesligy dodala energetické služby firma Kofler z ČEZ

Nováčkovi bundesligy dodala energetické služby firma Kofler z ČEZ

Fotbalisté Unionu Berlín hrají v letošní sezoně poprvé od sjednocení Německa nejvyšší soutěž – bundesligu. Nové zázemí stadionu klubu s kapacitou více než 22.000 diváků, který se nachází ve východní části metropole, má i českou stopu. Centrálu vytápění a další energetická zařízení do něj instalovala společnost Kofler Energies, která od loňského léta patří do skupiny ČEZ. Hodnota zakázky byla 1,1 milionu eur (28,1 milionu korun), uvedla firma.

Nové centrum vytápění stadionu o výkonu 3600 kilowattů na ploše 325 metrů čtverečních tvoří tři kondenzační kotle a jedna bloková kotelna. „Zařízení slouží jako zdroj tepla a ústředního zásobování teplou vodou pro novou tribunu stadionu i stávající systémy vyhřívání trávníků na stadionu a na tréninkovém hřišti. Spaliny jsou odváděny prostřednictvím desetimetrových komínů,“ řekl dnes ČTK na místě obchodní ředitel Kofleru Rolf Naster.

Změnou paliva z topného oleje na zemní plyn a nahrazením starých olejových kotelen novými kondenzačními kotli a využitím kombinovaného tepla a energie zredukoval stadion podle firmy emise oxidu uhličitého v objemu 600 tun za rok, úspora odpovídá emisím, které ročně vyprodukuje 74 domácností.

Firmu Kofler Energies koupil ČEZ od německého podnikatele a bývalého šéfa televizní stanice ProSieben Georga Koflera. Převzal ji v létě 2018, cena za akvizici nebyla uvedena. Kofler Energies má v Německu devět poboček. Tržby firmy v loňském roce činily přes 34 milionů eur (asi 870 milionů korun) a stouply tak z předloňských 29 milionů eur (741 milionů korun).

Konkrétně v Berlíně uskutečnila firma v poslední době i další zakázky. Jednalo se například o celkovou úpravu klimatizačního systému zábavní arény Tempodrom při navýšení návštěvnické kapacity na 4300 osob nebo modernizace dodávek tepla včetně rozvodů nebo měřidel spotřeby pro obytný a kancelářský komplex Spreebogen u řeky Sprévy.

Ve spolupráci s firmami GE a Beletric se Kofler podílel také na ukázkovém projektu vysoce efektivní hybridní elektrárny. Zdroj, který se sestává z kogenerační jednotky pro kombinovanou výrobu tepla a elektřiny, fotovoltaické instalace a úložného bateriového systému, umožňuje mimo jiné regulovat elektrický výkon přesně podle požadavků odběratelů. Elektřinu a teplo elektrárna dodává jak pro provoz berlínského areálu GE Power Conversion s přibližně 800 zaměstnanci, tak i do veřejné sítě.

Kofler Energies v rámci zakázky provedla instalaci a spuštění jednotlivých komponentů zdroje (kogenerační jednotka, fotovoltaická instalace, bateriový systém), dálkově fungujícího řídicího energetického systému a rekonstrukce sekundárních systémů, jako je obnova pump, ventilačních systémů, tepelné izolace nebo osvětlení.

Vedle skupiny Kofler Energies vlastní ČEZ v Německu také skupinu Elevion, zaměřující se zejména na dodávky a instalační práce pro průmysl a administrativní budovy. Obě firmy podle dřívějšího vyjádření přináší ČEZ největší objem tržeb ze společností segmentu komplexních energetických službách (ESCO).

Loňské tržby německých ESCO společností vlastněných ČEZ činily 8,6 miliardy korun. Letos u nich očekává firma výrazný růst, za první tři čtvrtletí roku utržily 9,1 miliardy korun. Tržby celé skupiny ČEZ loni činily 184,5 miliardy korun. Za koupi německé skupiny Elevionu zaplatil ČEZ v roce 2017 přes pět miliard korun.

ESCO službám se v ČEZ věnují dva týmy spadající pod divizi obchod a strategie: ČEZ ESCO působící v Česku a na Slovensku a ESCO International působící v dalších zemích. Celkové tržby ČEZ v ESCO službách stouply loni meziročně o 120 procent na 16 miliard korun. Generální ředitel ČEZ Daniel Beneš dříve uvedl, že letos očekává ČEZ tržby v segmentu přes 20 miliard korun.

Vedle Česka a Slovenska ČEZ působí v rámci ESCO služeb v Německu, Polsku, Rumunsku a severní Itálii. Německo je největším ESCO trhem v Evropě. Podle člena představenstva ČEZ Pavla Cyraniho je prioritou firmy zvýšení tržního podílu na trzích, kde firma nyní působí. „U velkých ESCO trhů včetně Německa bychom rádi dosáhli až desetiprocentního podílu na trhu, u menších trhů pak až podílu dvacetiprocentního,“ řekl ČTK v Berlíně Cyrani. Konkrétně v Německu zaujímá podle něj ČEZ v těchto službách aktuálně zhruba dvě procenta trhu.

Sektor ESCO (Energy Service Company) se zaměřuje na komplexní energetické potřeby firem, obcí a institucí, zajišťuje dodávky komodit, energetické audity a energetické poradenství, externí dodávky tepla a elektřiny nebo výstavbu kogeneračních jednotek a instalaci fotovoltaických elektráren. Je také dodavatelem služeb souvisejících s veřejnou a firemní elektromobilitou.

Štítky:NěmeckoČEZ

Komentáře

(0)

Přidat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna u komentáře
Vyžadované informace jsou označeny *
Pravidla diskuze
Veškeré příspěvky v diskuzi na webu oEnergetice.cz musí splňovat Pravidla diskuze. Přidáním příspěvku do diskuse uživatel vyjadřuje souhlas s těmito pravidly a zavazuje se je dodržovat.
Komentáře pouze pro přihlášené uživatele
Upozorňujeme diskutující, že komentáře v diskuzi budou moci přidávat již brzy pouze přihlášení uživatelé. V diskuzi se stále častěji objevují příspěvky od anonymních uživatelů, které porušují pravidla diskuze. Věříme, že díky tomuto opatření bude diskuze pod články pro všechny přínosnější.
Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj na této stránce.
V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.
OM Solutions s.r.o.
Kpt. Nálepky 620/7, Nové Dvory, 674 01
Třebíč
IČ: 02682516
SOCIÁLNÍ SÍTĚ
© 2021 oEnergetice.cz All Rights Reserved.