Silný vítr a slunečné počasí v sobotu poslaly ceny elektřiny hluboko do záporných hodnot

DomůTrh s elektřinouSilný vítr a slunečné počasí v sobotu poslaly ceny elektřiny hluboko do záporných hodnot

Mimořádně vhodné podmínky pro výrobu elektrické energie v obnovitelných zdrojích spolu s nízkou letní a zároveň víkendovou poptávkou stlačily ceny elektrické energie v regionu střední a západní Evropy hluboce pod nulu. V Belgii ceny elektřiny na denním trhu v sobotu klesly v průměru pod -100 EUR/MWh, v sousedním Německu k tomu v některých hodinách nebylo daleko.

Záporné ceny elektrické energie nejsou evropským trhům v posledních letech nijak cizí. V letošním roce se první delší období záporných cen objevilo v polovině března, kdy se vysoká výroba větrných elektráren spojila s nízkou víkendovou poptávkou. Podobný fenomén se objevil i během Velikonočního pondělí, kdy nízká poptávka po elektřině během tradičně pracovního dne a vysoká výroba solárních elektráren stlačily ceny do záporných hodnot. Situace se tehdy příliš nezměnila ani v noci, kdy sluneční svit vystřídal silný vítr.

Slunečné a větrné počasí do Evropy během posledního víkendu nepřineslo pouze příjemné letní dny, ale i další souvislé období nízkých cen elektřiny, které se na řadě evropských spotových trhů propadly hluboko do záporných hodnot. Elektrická energie se tak pro několik hodin především sobotního odpoledne obchodovala za záporné ceny v řádu desítek až stovek EUR za MWh.

Během sobotního odpoledne přesahoval přebytek německé výroby i více než 10 GW. Zdroj: www.agora-energiewende.de

Výrazně nízkým cenám, které v mnohých zemích klesly na letošní záporné rekordy, pomohla přebytková výroba v Německu, kdy výroba převyšovala poptávku i o více než 10 GW. Německo by tak při dostatečném přeshraničním propojení svým přebytkem během sobotního odpoledne teoreticky dokázalo s rezervou pokrýt celou spotřebu České republiky, která ani ve špičce nedosahovala 8 GW.

Není tak žádným překvapením, že se ceny elektřiny na denním trhu v Německu pohybovaly během většiny dne v záporných hodnotách, přičemž nejnižší hodnoty dosáhly pro 15. hodinu a to -90 EUR/MWh. Podle dat energetické burzy EPEX SPOT se nejednalo ani o malé objemy, kdy se pro jednotlivé hodiny zobchodovalo více než 25 GWh elektřiny.

Na německém denním trhu se ceny v sobotu 8.6.2019 pohybovaly až na -90 EUR/MWh. Do kladných hodnot vystoupaly až večer. Zdroj: www.epexspot.com

Ještě hlouběji než v Německu ceny klesly v sousední Belgii, kde si ve dvou obchodních hodinách soboty sáhly i na hodnotu -500 EUR/MWh. Do kladných hodnot se poté dostaly podobně jako v Německu až během večera. V průměru sobotní cena dosáhla -133,56 EUR/MWh.

Na extrémních výsledcích se rovněž podepsal páteční výpadek serverů na spotové burze EPEX SPOT, kdy první aukce byla zrušena a došlo k oddělení propojených trhů (tzv. decoupling). Náhradní aukce pro sobotu následně proběhla v jednotlivých zemích na úrovni jednotlivých obchodních zón.

Záporné ceny se přelily i na český trh

Záporné ceny se z Německa přelily i na český denní trh, kde sice nedosahovaly tak nízkých hodnot jako v Německu či Belgii, přesto však klesly na letošní minima. Pro sobotní 15. hodinu cena v ČR klesla až pod -48 EUR/MWh, tedy téměř dvojnásobek do té doby zatím nejnižší letošní hodnoty -25 EUR/MWh, které bylo dosaženo během Velikonočního pondělí.

V sobotu se ceny elektřiny pohybovaly po většinu dne v záporných číslech i na českém trhu. Zdroj: www.ote-cr.cz