Sváteční spotřeba + slunečné a větrné počasí = recept na záporné ceny elektřiny

DomůTrh s elektřinouSváteční spotřeba + slunečné a větrné počasí = recept na záporné ceny elektřiny

Nízká sváteční spotřeba a vysoká výroba elektřiny z obnovitelných zdrojů včera poslaly ceny elektrické energie na krátkodobých trzích v regionu střední Evropy hluboko do záporných hodnot. V sousedním Německu se v rámci vnitrodenního obchodování ceny propadly dokonce až k -500 EUR/MWh.

Ceny elektřiny na českém denním trhu záporným hodnotám od začátku roku dlouho odolávaly, nicméně s příchodem silného větru a s ním spojenou mimořádně vysokou výrobou elektřiny v německých větrných elektrárnách se do záporných hodnot letos poprvé propadly v polovině března, kdy bylo záporné ceny na denním trhu dosaženo v celkem 15 obchodních hodinách.

Podobná situace nastala i během velikonočních svátků, konkrétně na Velikonoční pondělí. Nízká poptávka po elektřině během tradičně pracovního dne a vysoká výroba solárních elektráren poslaly ceny elektrické energie pro včerejší odpoledne hluboko do záporných hodnot. Situace se příliš nezměnila ani v noci, kdy sluneční svit vystřídal silný vítr.

Ceny elektrické energie pro Velikonoční pondělí na českém denním trhu klesly k -25 EUR/MWh. Zdroj: OTE

Na českém denním trhu ceny pro včerejší den klesly pod nulu v celkem 7 hodinách, přičemž nejnižší ceny -25 EUR/MWh bylo dosaženo pro 15. hodinu. Ještě zajímavěji se však situace vyvíjela v rámci vnitrodenního obchodování, kdy ceny v pěti obchodních hodinách klesly pod hodnotu -100 EUR/MWh, konkrétně až k -125 EUR/MWh.

V rámci vnitrodenního obchodování ceny klesly pod -100 EUR/MWh. Zdroj: OTE

V Německu se elektřina obchodovala v záporu za stovky eur

O poznání vážnější situace byla v sousedním Německu, kde se ceny propadly ještě hlouběji. Kvůli nízké poptávce a vysoké výrobě obnovitelných zdrojů musely svou výrobu výrazně omezovat konvenční zdroje. Zatímco běžně německé jaderné elektrárny stabilně dodávají mezi 8 až 9 GW výkonu, během včerejšího odpoledne se svým výkonem přiblížily ke 3 GW.

Vysoká výroba německých solárních a větrných elektráren poslala ceny elektrické energie hluboko do záporných hodnot.

Kvůli očekávanému výraznému převisu nabídky nad poptávkou se ceny elektrické energie dostaly do záporných hodnot již na denním trhu, přičemž nejnižší ceny bylo dosaženo stejně jako v Česku pro 15. hodinu, avšak na německém trhu cena klesla na -83 EUR/MWh.

V rámci vnitrodenního obchodování ceny na německém trhu klesaly ještě dále. Vůbec nejhlouběji se cena propadla opět v 15. hodině, a to až na -500 EUR/MWh (zhruba -12 800 Kč/MWh), tedy čtyřnásobek hodnoty na českém denním trhu.

Na německém vnitrodenním trhu ceny elektřiny klesly až na -500 EUR/MWh. Zdroj: EPEX

Záporné ceny elektřiny jsou stále běžnější, do 10 let by ale měly vymizet

S růstem instalovaného výkonu v obnovitelných zdrojích, především větrných elektrárnách, při příznivých podmínkách pro výrobu ceny elektřiny ve střední Evropě stále častěji klesají do záporných hodnot. S blížícím se koncem podpory pro velkou část německých zdrojů by však do roku 2030 měly záporné ceny z trhu postupně vymizet.