Sváteční spotřeba + slunečné a větrné počasí = recept na záporné ceny elektřiny

DomůTrh s elektřinouSváteční spotřeba + slunečné a větrné počasí = recept na záporné ceny elektřiny

Nízká sváteční spotřeba a vysoká výroba elektřiny z obnovitelných zdrojů včera poslaly ceny elektrické energie na krátkodobých trzích v regionu střední Evropy hluboko do záporných hodnot. V sousedním Německu se v rámci vnitrodenního obchodování ceny propadly dokonce až k -500 EUR/MWh.

Ceny elektřiny na českém denním trhu záporným hodnotám od začátku roku dlouho odolávaly, nicméně s příchodem silného větru a s ním spojenou mimořádně vysokou výrobou elektřiny v německých větrných elektrárnách se do záporných hodnot letos poprvé propadly v polovině března, kdy bylo záporné ceny na denním trhu dosaženo v celkem 15 obchodních hodinách.

Podobná situace nastala i během velikonočních svátků, konkrétně na Velikonoční pondělí. Nízká poptávka po elektřině během tradičně pracovního dne a vysoká výroba solárních elektráren poslaly ceny elektrické energie pro včerejší odpoledne hluboko do záporných hodnot. Situace se příliš nezměnila ani v noci, kdy sluneční svit vystřídal silný vítr.

Ceny elektrické energie pro Velikonoční pondělí na českém denním trhu klesly k -25 EUR/MWh. Zdroj: OTE
Ceny elektrické energie pro Velikonoční pondělí na českém denním trhu klesly k -25 EUR/MWh. Zdroj: OTE

Na českém denním trhu ceny pro včerejší den klesly pod nulu v celkem 7 hodinách, přičemž nejnižší ceny -25 EUR/MWh bylo dosaženo pro 15. hodinu. Ještě zajímavěji se však situace vyvíjela v rámci vnitrodenního obchodování, kdy ceny v pěti obchodních hodinách klesly pod hodnotu -100 EUR/MWh, konkrétně až k -125 EUR/MWh.

V rámci vnitrodenního obchodování ceny klesly pod -100 EUR/MWh. Zdroj: OTE
V rámci vnitrodenního obchodování ceny klesly pod -100 EUR/MWh. Zdroj: OTE

V Německu se elektřina obchodovala v záporu za stovky eur

O poznání vážnější situace byla v sousedním Německu, kde se ceny propadly ještě hlouběji. Kvůli nízké poptávce a vysoké výrobě obnovitelných zdrojů musely svou výrobu výrazně omezovat konvenční zdroje. Zatímco běžně německé jaderné elektrárny stabilně dodávají mezi 8 až 9 GW výkonu, během včerejšího odpoledne se svým výkonem přiblížily ke 3 GW.

{„country“:“GER“,“type“:“AREA“,“from“:“2019-04-22″,“to“:“2019-04-22″,“caption“:“Vysoká výroba německých solárních a větrných elektráren poslala ceny elektrické energie hluboko do záporných hodnot.„,“url“:“https://energodock.cz/energodock/get_online_generation_data.php“,“source“:“shortcode“,“start_date“:“2019-04-22″,“end_date“:“2019-04-22″}

Kvůli očekávanému výraznému převisu nabídky nad poptávkou se ceny elektrické energie dostaly do záporných hodnot již na denním trhu, přičemž nejnižší ceny bylo dosaženo stejně jako v Česku pro 15. hodinu, avšak na německém trhu cena klesla na -83 EUR/MWh.

V rámci vnitrodenního obchodování ceny na německém trhu klesaly ještě dále. Vůbec nejhlouběji se cena propadla opět v 15. hodině, a to až na -500 EUR/MWh (zhruba -12 800 Kč/MWh), tedy čtyřnásobek hodnoty na českém denním trhu.

Na německém vnitrodenním trhu ceny elektřiny klesly až na -500 EUR/MWh. Zdroj: EPEX
Na německém vnitrodenním trhu ceny elektřiny klesly až na -500 EUR/MWh. Zdroj: EPEX

Záporné ceny elektřiny jsou stále běžnější, do 10 let by ale měly vymizet

S růstem instalovaného výkonu v obnovitelných zdrojích, především větrných elektrárnách, při příznivých podmínkách pro výrobu ceny elektřiny ve střední Evropě stále častěji klesají do záporných hodnot. S blížícím se koncem podpory pro velkou část německých zdrojů by však do roku 2030 měly záporné ceny z trhu postupně vymizet.

Monitoring
Loading interface...Loading interface...Loading interface...Loading interface...Loading interface...
Naši partneři
Odebírejte náš newsletter
Zadejte svůj email, pokud Vás zajímají čerstvé zprávy o energetice.
Přenosová soustava 3D
Prohlédněte si v názorné mobilní aplikaci, jak funguje česká přenosová soustava!
Web podporují