Austrálie snížila kvůli slabé poptávce odhad budoucích cen energetického uhlí

DomůUhlíAustrálie snížila kvůli slabé poptávce odhad budoucích cen energetického uhlí

Australské ministerstvo průmyslu, inovací a vědy snížilo ve své pravidelné čtvrtletní zprávě Resources and Energy Quarterly výhled cen černého energetického uhlí. Průměrná spotová cena černého energetického uhlí z australského přístavu v Newcastlu, která je označována za benchmark pro cenu černého energetického uhlí na asijském trhu, by měla spadnout ze 105 USD/t v roce 2018 na 70 USD/t v roce 2020. 

Ve srovnání s červnovou verzí čtvrtletní zprávy snížila Austrálie výhled průměrné spotové ceny v roce 2019 a 2020 o 7 % na 77 USD/t, respektive 70 USD/t. Odhad pro rok 2021 je naopak o 3 % vyšší a má hodnotu 72 USD/t.

Hlavním důvodem pro snížení odhadovaných budoucích průměrných spotových cen černého energetického uhlí v roce 2019 a 2020 je aktuální nízká poptávka po této komoditě.

„V první polovině roku 2019 byly importy do Japonska, Jižní Koreje a Evropské unie meziročně nižší. Přestože čínský import byl stabilní, očekávané přísnější importní kontroly ovlivnily nákupní sentiment. Dlouhodobě nízké spotové ceny LNG , které zejména v Evropě vedly k přechodu z uhlí na plyn, dále snížily poptávku po energetickém uhlí,“ uvedlo ministerstvo ve čtvrtletní zprávě.

V případě největšího světového importéra černého energetického uhlí, Číny, je očekáván pokles dovozu z 231 mil. tun v roce 2018 na 185 mil. tun v roce 2021.

Celkový globální import by však měl být ve sledovaném období stabilní díky rostoucí poptávce v Indii a jihovýchodní Asii.

Vývoj a výhled importu energetického uhlí. Zdroj: Australské ministerstvo průmyslu, inovací a vědy

Globální export černého energetické uhlí vzrostl v roce 2018 díky vysokým spotovým cenám o 4,1 % na 1,07 mld. tun. Největší růst přitom zaznamenaly Indonésie, Rusko a Spojené státy americké.

Do budoucna je očekáván mírný růst exportu černého energetického uhlí z Austrálie a Ruska a naopak mírný pokles v případě Indonésie a Kolumbie. Prudký pokles exportu je očekáván u Spojených států amerických, kde by mělo dojít k poklesu z loňských 49 mil. tun na 30 mil. tun v roce 2021.

Vývoj a výhled exportu energetického uhlí. Zdroj: Australské ministerstvo průmyslu, inovací a vědy