China Energy Group do konce příštího roku zprovozní nové uhelné elektrárny o výkonu 11 GW

24. červenec 2019, 14:30
DomůUhlíChina Energy Group do konce příštího roku zprovozní nové uhelné elektrárny o výkonu 11 GW

Aby Čína uspokojila svou poptávku po elektrické energii, největší tamní výrobce elektrické energie plánuje postavit do konce příštího roku nové uhelné elektrárny o instalovaném výkonu 11 GW. Čína se přitom zavázala do příštího roku snížit podíl uhlí ve svém energetickém mixu na 58 %.

Aby v Číně uspokojili poptávku po elektrické energii, plánuje největší čínský výrobce China Energy Group zprovoznit v průběhu letošního roku více než 6 GW instalovaného výkonu v nízkoemisních uhelných elektrárnách, dalších 5 GW poté v roce 2020, uvedl pro agenturu Reuters Xiao Jianying, který ve zmíněné státem vlastněné firmě vede sekci uhelných zdrojů.

Čína má stále poměrně vysokou poptávku po elektřině. Vláda nyní podporuje regiony se špatnými podmínkami pro větrnou a solární energii ve využívání uhelných elektráren… je to praktické opatření, jelikož plyn je stále moc drahý,“ uvedl Xiao.

China Energy, která provozuje uhelné elektrárny o celkovém instalovaném výkonu 175 GW, plánuje postupně nahradit malé, nejvíce znečišťující uhelné jednotky novými, s vyšší účinností, přičemž podotýká, že instalovaný výkon nadále poroste, ovšem pomalejším tempem než doposud.

Čínská spotřeba uhlí se od roku 2013 postupně snížila o několik procent, stále si však uhlí v roce 2018 připisovalo 59% podíl na konečné celkové spotřebě energie. V porovnání s rokem 2017 jde o 1,4% pokles, čímž se uhlí dostalo poprvé pod 60% hranici.

Jako největší světový producent skleníkových plynů se Čína zavázala bojovat proti globálnímu oteplování a usiluje o to, aby vypouštěné emise dosáhly vrcholu okolo roku 2030. Podle aktuálního dokumentu čínského ministerstva životního prostředí se produkce skleníkových plynů pohybovaly v roce 2014 na úrovni 12,3 miliard tun, což značí nárůst vypouštěných emisí o 53,5 % za pouhé desetiletí.