Čína bude snižovat spotřebu uhlí, aby splnila klimatické cíle
Čína ve svých ekonomických plánech na příštích 10 let omezí spotřebu uhlí. S touto informací přišel čínský prezident Si Ťin-phing na globálním klimatickém summitu amerického prezidenta Joea Bidena. Čínský prezident rovněž potvrdil stávající čínské cíle týkající se maximálních emisí oxidu uhličitého do roku 2030 a dosažení uhlíkové neutrality do roku 2060.
Nové oznámení kolem omezení spotřeby uhlí by mohlo utlumit vyhlídky na neomezený růst výroby elektrické energie z uhlí, která dominuje čínskému energetickému mixu. Dále by mohlo připravit půdu pro zemní plyn, jadernou energetiku a obnovitelné zdroje.
"Čína se zavázala přejít od uhlíkového maxima k uhlíkové neutralitě v mnohem kratším časovém rozpětí, než jakého mohou docílit i mnohem rozvinutější země, a to vyžaduje mimořádně tvrdé úsilí Číny," uvedl Si Ťin-phing."Čína bude přísně kontrolovat projekty výroby elektrické energie z uhlí a striktně omezí nárůst spotřeby uhlí během období 14. pětiletého plánu (2021-2025) a postupně jej sníží v období 15. pětiletého plánu (2026-2030)," dodal Si Ťin-phing.
Nové cíle pro rok 2021
Mezitím čínská National Energy Administration (NEA) uvedla, že se zaměřuje na snížení podílu uhlí v energetickém mixu na méně než 56 % v roce 2021. To naznačuje, že omezení se začala uvádět v život. V roce 2020 se uhlí podílelo na energetickém mixu z 56,8 %, když spotřeba uhlí dosáhla 4,98 miliard tun.
NEA v červnu 2020 stanovila pro rok 2020 podíl uhlí na energetickém mixu ve výši 57,5 %, přičemž celková spotřeba uhlí bude omezena na 5 miliard tun. To znamená, že Peking dokázal splnit své cíle v oblasti spotřeby uhlí pro rok 2020, a to i přes situaci v předešlé zimě, kdy vláda při nedostatku paliv podporovala jejich získávání, aby uspokojila poptávku při rekordně nízkých teplotách.
NEA také stanovila cíl instalovaného výkonu z nefosilních zdrojů, tj. vodní, větrné, solární, biomasy a jaderné energie, na rok 2021 ve výši 1100 GWe. To je významné navýšení oproti konci roku 2020, kdy instalovaný elektrický výkon činil 980 GWe.
To naznačuje, že podíl uhelných elektráren na výrobě se bude v roce 2021 dále snižovat. Instalovaný výkon uhelných elektráren byl v roce 2020 1080 GWe, to představuje 49,1 % podíl výrobní kapacity v uvedeném roce.
NEA nadále zdůrazňuje úsilí o omezení spotřeby uhlí kontrolou počtu malých uhelných elektráren v roce 2021, včetně uzavírání starých uhelných zdrojů.
Čínští obchodníci s uhlím uznávají tlak na uhlíkovou neutralitu, ale uvedli, že plán má před sebou ještě dlouhou cestu.
Mohlo by vás zajímat:
Michmir - díky a teď tu o Karkulce a vlkovi.
No slibem nezarmoutíš. Nedělám si iluze, že pokud by Čína potřebovala EE, tak pro to udělá cokoliv jen aby ji získala.
Pokud jde o Čínu a uhlí pak je třeba to uhlí dále dělit na dovoz a domácí těžbu. I když to vypadá jako snížení ve skutečnosti v Číně rychle roste spotřeba el. energie takže je tady prostor pro další růst domácí těžby uhlí když se podívám na těžitelné zásoby uhlí Číně pak plány korespondují s tím , že Čína vytěží prakticky všechno svoje levně těžitelné uhlí a jak jí bude docházet tak postupně přejde na jiné zdroje - vítr - solar - jadro. budou asi hrát v tomto přechodu prim.
V Číne sa vyťaží až 75% všetkých kryptomen a to je veľmi energetický náročné, hlavne pre grafické karty a najnovšie vymýšľajú spôsob ako ťažiť aj s HDD. Odhaduje sa, že v Číne práve len pre kryptomeny beží až 7 uholných elektrárni, ale zdroj kde som to čítal neuviedol ich výkon.
V tom článku i uvedených citací je to zamotané do hrozně složitých formulací, ale podstata celého je schovaná v tomto prohlášení: "Čínský prezident rovněž potvrdil stávající čínské cíle týkající se maximálních emisí oxidu uhličitého do roku 2030"
Natvrdo: až do roku 2030 bude celkový objem emisí CO2 v Číně narůstat.
Skutečnost, že podíl fosilních zdrojů na celkovém mixu se bude snižovat není daný tím, že by se snažili snížit emise, ale tím, že se jim daří hlad po energii uspokojovat i jinými zdroji, například zmíněnými vodními elektrárnami. Větrné a solární elektrárny hrají také svojí roli. Ale z hlediska "boje proti změně klimatu" je důležité, že Čína svým nárůstem prakticky eliminuje snížení v rozvinutých částech světa.
Ano . Dobře jste to popsal . Předminulý rok měla čína v uhelkách 1000gw . Minulý rok 80gw nárust . Do roku 2030 nárust na 1300gw . Celá unie nemá ani 150gw v uhelkách . Holt kdo má levné zdroje , válcuje konkurenci .
Oteplování vlivem CO2 je jen hypotéza, patrně jen z části pravdivá a ta část může být hodně malá unii nikdo nenutil, aby si uměle zdražila jádro a odepsala domácí zdroje fosilních paliv, zaměřila se na drahé zdroje živlů. A co se Číny týče, pak oni mají stále podstatně nižší spotřebu energie na obyvatele než je průměr EU a při stávajících trendech bude trvat ještě cca 7 let než nás doženou. Emise CO2 na obyvatele mají nižší než má ČR takže podle Vašeho předpokladu bychom je měli válcovat spíše my. Ty důvody válcování konkurence nejsou v případě Číny v energetice, ale v jejich pracovitosti, inteligenci a pragmatickém přístupu. Ani v jednom se jim nevyrovnáme a jediná naše výhoda je obří náskok z minulosti, ale budoucnost patří inteligentním a pracovitým národům a spořádaným společnostem západ je se svojí levicovou liberální demokracií odepsaný, protože si neváží lidí, kteří budují společnost a podporuje ty části společnosti, kteří na ní parazitují a také ty lidi, kteří mají s prosperitou neslučitelný názor na život a svět.
Hypoteza... vy ste inde, ale moc https://climate. nasa. gov/evidence/
Oteplování vlivem CO2 je fakt, TEČKA. A je z rozhodující míry způsobené člověkem, TEČKA. Dokut nepřijmete tento všeobecný FAKT, nemůžete vůbec pochopit proč se celý svět obrací k VTE a FVE, elektromobilitě a samozřejmě vám to připadá, že celý svět dělá hrozný nesmyl, opak je pak pravdou. Je to stejné, jako by jste bádal, proč hasiči jedou hasit požár, když vy si myslíte, že nehoří. Shodlo se na tom 99,9% všech vědců tzn. desetitisíce vědců z celého světa, opačný názor tzn. tu vaši hypotézu sdílí pár ujetých jedinců, kteří podobně hlásají, že Země je placatá
Pane Bláha prosím Vás jak vysvětlíte třeba to, že Vikingové osídlili Grónsko, které je nyní pod ledem? Netvrdím, že se jako lidstvo chováme hezky k přírodě a naší planetě vůbec. Ale chtít všechno vyřešit redukcí CO2 je dost naivní představa.
To že věříte politikům je jen vaše naivita. Skutečná věda se nerozhoduje u stolu švédských puberťaček a politiků, ale reálnou prací a daty. Oteplování a ochlazování klimatu probíhá celý interglaciál a to hodně nad i pod současnou teplotu, aniž by se co2 hnul z místa. Římské i středověké globální oteplování dozajista neznáte. Politici o tom nemluví, a věda to zná. Svět se k oze ani elektromobilům neobrací, je to jen silně zadotovaná devastace přírody na západě a její ekonomiky bez budocnosti. Ten omílaný a vyvrácený hoax o konsenzu 97% vědců byl taky jen politický blábol, proti kterému vědci protestovali, ale politicky závadný názor v médiích moc neuvidíte. Jen se za pár let budete divit, proč nás asie předběhla v prosperitě a bohatství, až se svezou tamní ekonomiky na zlatém věku uhlí, a to není jen čína a indie.
Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.
V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.
Přihlásit se