Domů
Uhlí
Čínská závislost na uhlí je příliš vysoká na to, aby mohla být v dohledné době ukončena
těžba uhlí čína

Čínská závislost na uhlí je příliš vysoká na to, aby mohla být v dohledné době ukončena

Uhlí
15 komentářů
18. listopad 2019, 11:44
Jan Moravec

Čínská spotřeba uhlí se blíží svému vrcholu. Navzdory pekingskému úsilí snižovat závislost na uhlí a více se zaměřit na obnovitelné zdroje energie nelze v blízké době očekávat výrazný pokles spotřeby uhlí.  V roce 2040 má být podíl uhlí na čínském energetickém mixu stále 35 %.

Ačkoli se čínský energetický mix bude i nadále vyvíjet, očekává se, že se podíl uhlí bude v příštích letech postupně snižovat. Relativně pomalé tempo poklesu spotřeby uhlí bude pravděpodobně znamenat, že vliv Číny na světové ceny uhlí přetrvá po mnoho dalších let.

„Čínské uhelné elektrárny jsou relativně nové, takže je pravděpodobné, že budou v provozu ještě nějakou dobu. I když obnovitelné zdroje rychle rostou, v mixu je velmi málo zastoupen zemní plyn. Bude těžké uhlí nahradit zemním plynem nebo jádrem,“ uvedl Matthew Boyle, vedoucí uhelný analytik v S&P Global Platts Analytics.

BP Energy Outlook odhaduje, že podíl uhlí na energetickém mixu Číny klesne ze 60 % v roce 2017 na 35 % v roce 2040. Čína i přes tak rapidní pokles zůstane největším světovým spotřebitelem uhlí s 39% podílem na světové poptávce po uhlí v roce 2040.

Čína se v energetickém odvětví silně spoléhá na uhlí a mnoho jejich elektráren je vysoce efektivních, pokud jde o spotřebu uhlí a emise znečišťujících látek. Odvětví je také důležitým zdrojem vládních příjmů a velkým zaměstnavatelem.

Pomalý rozvoj přenosové soustavy znamená více uhlí

Zásadnějším problémem ovlivňujícím integraci obnovitelných zdrojů v Číně je špatná koordinace rozvoje větrných a solárních elektráren s výstavbou přenosové sítě. Většina větrného a solárního potenciálu země se nachází v západních oblastech Číny. Jedná se zejména o provincie Sin-ťiang, Vnitřní Mongolsko a Kan-su, které jsou daleko od hlavních spotřebitelů ve východní Číně.

Čínští výrobci elektrické energie navíc požádali vládu, aby do roku 2030 umožnila výstavbu 300 až 500 nových uhelných elektráren. To by znamenalo navýšení instalovaného výkonu na celkem 1300 GWe, o 290 GWe více než v současnosti.

Čína bude v příštích několika letech i nadále největším producentem uhlí, a to i navzdory restrukturalizaci, která znamenala uzavření malých, méně účinných dolů. Tuto informaci uvedla Mezinárodní energetická agentura (International Energy Agency).

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(15)
Josef
18. listopad 2019, 13:51

Čím více uhlí tím více prosperity...

Jan Veselý
18. listopad 2019, 15:07

Čím víc proužků, tím více Adidas :-)

Carlos
19. listopad 2019, 10:17

:D :D :D

Bohužel tomu s tím uhlím pořád dost zemí a lidí věří, bohužel i ti, jejichž práce není uhlí prodávat.

Jan Veselý
18. listopad 2019, 15:09

Těch 35% v roce 2040 je podíl na výrobě elektřiny nebo podíl na spotřebě primárních energetických zdrojů? Texty původem z USA jsou v tomto pověstně zmatené.

energetik II
18. listopad 2019, 15:27

Čína dokázala během pouhých 10 let !! zvednout svou elektrárenskou kapacitu z 319 GW roku 2000 na 964 GW roku 2010. Tedy na více jak trojnásobek !!! za pouhých 10 let. To nikdo nikdy nedokázal. Tuším , že v letech 2006,7 byl roční nárůst výkonu elektráren přes 100 GW za jeden rok, což je doslova obludné číslo. Čína sama postavila 70 % všech nových elektráren na světě. Naprostá většina tohoto výkonu byla z uhlí. Takže Čína má dnes nejmladší elektrárenskou soustavu na světě ,většině tamních elektráren je jen 10 až 15 let. Většina tamních uhelných elektráren je špičkové konstrukce s nejvyšší možnou účinností. Čína by byla hloupá, kdyby tyto moderní nové elektrárny zavírala. Vyhodila by miliardy z okna. I když bude podíl uhlí na výrobě elektřiny stále klesat, tak v absolutních číslech , tedy tunách, bude snižování spotřeby velmi pomalé. Když ročně vyrobím 6000 TWh s podílem uhlí 50 %, tedy 3000 TWh a po 20 letech vyrobím celekem už 12 000 TWh a podíl uhlí mi krásně klesne jen na 25 %, tak to ovšem znamená, že z uhlí stále vyrábím ty 3000 TWh a uhlí spálím na tuny stále stejně. Tak nějak to se spotřebou uhlí půjde v Číně v dalších letech. Pokles - "na procenta" - sice krásný, pokles ve spotřebovaných tunách uhlí ovšem velmi zanedbatelný. P.S. Buďme rádi alespoň za tu stagnaci.

petr
18. listopad 2019, 18:27

Uzavření všech německých uhelných elektráren je vlastně tzv. plivnutím do moře.

Pokud trváme na snižování emisí znečišťujících látek pak musí více brzdit ČLR a Indie + ostatní nastupující průmyslové výrobny...

Nevěřím, že číňané přistupují efektivně k využívání primárních energií tak jako většina zemí EU. Přesunutí výroby do ČLR jen prohloubilo ekologickou katastrofu, za kterou jednou všichni zaplatíme...

Carlos
18. listopad 2019, 20:03

Podívejte se na dnešní tiskovku po jednání tripratity, pan Středula tam říkal poměrně zajímavou věc ohledně ocele. Tam bude třeba začít. Ne jen z důvodu ekologie, ale i z důvodu ekonomiky a humanity. Je třeba aby nebylo nadále tolerováno ničení životního prostředí, jeho destrukce a pomalé zabíjení lidí emisemi škodlivin. Je třeba aby Evropa, Evropská unie a státy s ní mající přátelské vztahy, se konečně přestala střílet do nohy, pokud ve jménu ekologie zatěžujeme naše podniky poplatky, nutíme je dodržovat nejpřísnější normy, tak není možné aby na Evropský trh měl přístup někdo kdo tyto požadavky nesplňuje, kdo se nepodílí na evropském systému povolenek atd. Na každý jeden takovýto výrobek musí být uvalena daň, která vyjadřuje škody na životním prostředí, které jeho výroba působí.

Každá tuna vypuštěného CO2 z výroby nechť je na vstupu do Evropy zpoplatněna podle ceny povolenky v daný den a tato částka nechť je vyžadována po výrobci. Škody, které výrobce působí, nechť jsou odhadnuty a opět mu na každý jeden výrobek rozúčtovány. Je jedno jestli se jedná o ocel, měď, televize, nebo solární panely. Ale pokud chtějí dovážet na Evropský trh, tak pak buď budou plnit Evropská pravidla výroby a ekologie, nebo zaplatí.

Milan Vaněček
18. listopad 2019, 20:42

Vpořádku. Díky tomuto tlaku se přední výrobci fotovoltaických panelů snaží, aby co nejvíce z jejich výroby bylo vyráběno obnovitelnými zdroji, v Číně především vodními hydroelektrárnami.

Totéž v Evropě, Norové díky svým hydroelektrárnám byli špičkou ve výrobě hnojiv a nyní jsou i špičkou v polysilikonu a fotovoltaice (vzhledem k EU ne vzhledem k Číně).

Carlos
18. listopad 2019, 22:20

Jenže nemůžeme zůstat jenom u CO2, musíme započíst i všechny další externality, které z dané produkce jsou. A k tomu také externality dopravy. A možná bych byl i za aby se bralo reálné složení dodávky z elektrické sítě, ne nějaké certifikáty. Proč také? Jsou mimo EU a nad tím co si tam tisknou nemáme nikdo kontrolu. Nemáme zaručené že ty certifikáty nejsou jenom kusem papíru.

energetik II
18. listopad 2019, 22:19

To je sice jistě správná myšlenka , ale může také napáchat mnoho škod v ekonomice rozvojových chudých zemí, pro které je export do Evropy velmi důležitý. Když je budeme zatěžovat cly na ekologii výroby , tak jejich zboží neúměrně zdraží a jeho export klesne. A může to být i dvojsečná zbraň. Poláci vyrábí 82 % své elektřiny z uhlí. Vše co tam potom vyrábí s použitím elektřiny, je vlastně "ekologicky nečisté" a produkuje to mnoho CO2. Proti stejným výrobkům vyrobeným ve Francii /vyrábí 7 5 % elektřiny z jádra/ nebo Německa, by tedy i při obchodu uvnitř EU měly být stejné výrobky z Polska dražší = zahrnout jejich špinavou výrobu. No, myslím si, že by Poláci pořádně křičeli !!

Carlos
18. listopad 2019, 22:43

Tak ať se pak zapojí do EU ETS, pokud to chtějí mít bez emisního cla, ale už ne bez cla na znečištění, ale zase, ať si pozvou inspektory, kteří jim dají štempl že splňují nějaké základní procesy.

Pokud se chceme bavit o velmi chudých zemích, pak tam můžeme jít do stavu kdy si tyto budou moci vyjednat výjimku, pokud to tedy schválí parlament, pokud to bude nějaká opravdu chudá země, která k nám vyváž tak akorát banány a kakao, budiž, výjimku jistě udělit lze. Ale pokud tu máme relativně slušně rozvinuté země, které systematicky znečišťují a ničí životní prostředí, pokud tu máme země, které tímto získávají navrch nad domácími, v zásadě čistými, podniky. Tento fakt je třeba postihnout.

Co se týče Polska, to je za pojeno do EU ETS, a tedy je jeho špinavá produkce již zatížena a stejně tak musí plnit jeho elektrárny emisní limity na škodliviny dle dalších nařízení EU. Tím máme tu čistotu řešenu, ne dokonale, ale snad uspokojivě, nehledě na to na řešení problému v Polsku máme lepší páky.

energetik II
19. listopad 2019, 11:02

TO : Carlos

Mám na mysli třeba Vietnam, stát , kde je HDP na hlavu podobný chudé Indii , který ovšem mohutně vyváží díky levné pracovní síle a přitom je Vietnam jedním ze států, který mohutně staví uhelné elektrárny. A Vietnam exportuje právě třeba elektroniku jako Čína. Měli bychom tedy na import z Vietnamu udělit cla za "špinavost výroby " ?? Vietnam potom může svůj export přesměrovat třeba do USA, Austrálie, Japonska, Koreje ,Číny, kde mu tato dodatečná cla udělovat nebudou.

Richard Vacek
20. listopad 2019, 11:57

Existují země bohaté, které mohou realizovat i nákladné "ekologické" projekty a pak země chudší, které na to nemají. Pokud těmto chudším znemožníme vývoz, tak zůstanou chudými a nikdy nezískají prostředky na investice do životního prostředí. Nehledě na to, že omezování obchodu, cla a podobně poškozuje nakonec všechny.

Čína díky vývozu získává prostředky na investice do bezemisních jaderek i OZE a my zase levné zboží.

Michal
19. listopad 2019, 06:30

Evropa si zavede daně ze vzduchu a lidi u toho ještě slavnostně vískají, geniální krádež století. Pro evropu to je pomalá sebevražda, protože základ moci společnosti je velké množství levné enegie. A Čína je praktická, ví že celá civilizace stojí na uhlí/ropě. Nenechali se opít pohádkami o OZE a zlém CO2. Proto už pomalu čína přebírá otěže po Umírající Evropě a čína už teď rozhoduje o světových emisích, Evropa může žít bezemisně v jeskyni a nic se na emisích nezmění, o těch už teď rozhoduje Čína, Indie se pomalu přidává a Afrika je na řadě. CO2 poroste stále rychleji a nějakého poklesu se nikdo z nás nedožije.

energetik II
19. listopad 2019, 11:20

TO : Michal

Bohužel mám velmi podobný pocit. V Číně bude spotřeba uhlí ještě dlouho zhruba stagnovat a v Indii počítám s jeho vzestupem. Nedovedu si představit, že by stát s 1400 mil. obyvatel = Indie / tři EU / dovedl zajistit nárůst spotřeby elektřiny jen z větrných a solárních elektráren. Navíc nejde jen o Indii , jak asi budou zajišťovat svou rostoucí výrobu elektřiny další giganti ??? Indonésie /300/, Nigérie /200/, Pakistán /200/, Bangladéš /200/, Vietnam /100/, Filipíny /100/, Etiopie /100/ ...atd ?? To nebudou stavět žádné nové uhelky ?? Tomu nemůže věřit nikdo. Uhelka o 1 GW je postavena již za 3 roky a pak vám 40 let spolehlivě dodává 6 TWh ročně. A řada z uvedených zemí má své vlastní bohaté zdroje uhlí. EU + USA uhlí likvidují, ovšem žije v nich dohromady jen 12 % světových obyvatel ,kdo poručí těm 88 % zbývajících, jak se mají správně chovat ?

Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se