Domů
Uhlí
Dle reportu je v Německu nejvíce úmrtí spojených s uhlím z celé EU

Dle reportu je v Německu nejvíce úmrtí spojených s uhlím z celé EU

Uhlí
7 komentářů
8. červenec 2016, 14:32
Jan Votruba

Dle nového reportu environmentálních skupin má uhlí a jeho spalování na svědomí ročně tisíce úmrtí v Německu a v dalších evropských zemích. Předčasná úmrtí jsou následkem různých onemocnění a zdravotních problémů. Na počtu předčasných úmrtí se podílí jak domácí výroba, tak zahraniční uhelné elektrárny.

Německo utrpělo více předčasných úmrtí spojených s uhelným sektorem než kterýkoliv jiný členský stát, informoval EurActiv. Dle reportu, jehož autorem je Aliance pro zdraví a životní prostředí, zemřelo v roce 2013 v Německu 3630 obyvatel na následky nemocí, které byly způsobeny uhelným sektorem. 1860 úmrtí bylo přiřazeno samotným uhelným elektrárnám v Německu a zbylých 1770 předčasných úmrtí bylo dle reportu zapříčiněno znečištěním ovzduší pocházejícím od ostatních zemí. Z toho 630 úmrtí má mít na svědomí Polsko.

Dle reportu patří Německo do top pěti zemí, jejichž uhelné elektrárny ubližují zahraničním obyvatelům. Polsko má být zodpovědné za předčasné úmrtí 4690 zahraničních obyvatel, Německo za 2490, Rumunsko za 1660, Bulharsko za 139 a Velká Británie za 1350.

Bez hranic

„Spalování uhlí má obrovský dopad na zdraví lidí a ne jenom v domovském státě, ale i v okolních. Ať už jsou státy členy EU nebo ne, znečištění ovzduší uhelným sektorem nezná hranice,“ pronesl Wendel Trio, ředitel Climate Action Network Europe.

Jedním z celosvětově nejvíce postiženou oblastí je Čína, kde denně umírá více než 4000 obyvatel na znečištění ovzduší.

Studie byla ihned napadena lobbisty uhelného průmyslu. Ti tvrdí, že studie pracuje se zastaralými daty, která zanedbávají provedené vylepšení od roku 2000. Lobbisté dále napadají fakt, že se jedná o statistické a ne konkrétní smrti.

Ad

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(7)
Jan Veselý
8. červenec 2016, 16:55

Vzhledem k tomu, že mám osobní zkušenost s jižním Polskem, tak si myslím, že výsledky tohoto reportu zcela neodpovídají realitě.

Pro pamětníky, tam je v oblasti lokálního vytápění situace jako byla v ČSSR v roce 1980.

Martin Hájek
8. červenec 2016, 23:16

Ten report nejspíš bere v úvahu jen elektrárny. Daleko horší lokální vytápění uhlím zanedbává. U podobného typu zpráv nic překvapivého. Hlavně neříci lidem, že si ta předčasná úmrtí způsobují sami, to by a) nebylo populární a b) by na tom nešlo vydělat.

jiri rakos
8. červenec 2016, 21:48

Je snad naprosto jasné, že určit počet je jen pro otrlé, kde výsledek musí být předem šokující. To zajišťuje další slušný grant pro další propočty. Představme si situaci, kdy nebudeme pálit žádné uhlí a nahradíme ho dřevem, či slámou. V tu chvíli nikdy nevznikne studie říkající, že tzv obnovitelné zdroje mohou za několik stovek tisíc předčasných úmrtí. Takový názor by nebyl v kurzu, přitom v mnoha zemích v Africe je právě biomasa a otevřená ohniště příčinou takového stavu. Do podobné situace jako uhlí se do deseti let dostanou spalovací motory. Až stát začne uvažovat o masivní podpoře el. aut, tak přesně v tu chvíli ekologické organizace vylezou s podobnými numery...je to směšné

Martin Hájek
8. červenec 2016, 23:09

No pokud ta elektrický auta i na dále poženou uhelné elektrárny jako v Německu, tak je to opravdu obchod s lidskou hloupostí.

mykanec
9. červenec 2016, 06:49

Docela zajímavá tabulka úmrtí v souvislosti se zdroji energie je zde

http://www.3pol.cz/cz/rubriky/fyzika-a-klasicka-energetika/1801-jak-smrtici-je-vase-kilowatthodina

Vykousnuto z textu:

"Tabulka uvádí úmrtnost vztaženou na každý energetický zdroj vyjádřenou jako počet úmrtí na trilion vyrobených kilowatthodin. Čísla jsou kombinací přímých úmrtí a epidemiologických odhadů. Pro uhlí, ropu a biomasu je to zejména vliv uhlíkových částic z jejich spalování, které způsobují choroby dýchacích cest."

Tabulka opravdu stojí za zhlédnutí.

Milan Vaněček
9. červenec 2016, 14:40

Důvěřuj jen statistikám které jsi si sám zfalšoval. Takže jaderníci budou věřit této statistice, plynaři či fotovoltaici zase jiným. Jen na prvý pohled (čísla o podílu JE na výrobě el. energie a sčítání do sta...) je vidět že data nesedí. Ale studentský časopis FJFI nemusí být akurátní ......

jiri rakos
9. červenec 2016, 20:48

Kolik procent obyvatel zemře předčasně? Je to 100%, či velmi podobné číslo? Jsou známy i další příčiny a počty, nebo budeme dle zadání ukazovat prstíčkem jen na energetické zdroje? Není to podezřelé?

Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se