Domů
Uhlí
EU posvětila aukce na odstavení německých černouhelných elektráren, obavy o ceny elektřiny se nenaplnily
V případě Německého rozbřesku by byla ohrožena i ekonomika nejmodernější německé černouhelné elektrárny Moorburg B (zdroj Wikipedie).

EU posvětila aukce na odstavení německých černouhelných elektráren, obavy o ceny elektřiny se nenaplnily

Uhlí
6 komentářů
26. listopad 2020, 11:30
Martin Voříšek

Evropská komise ve středu odsouhlasila systém aukcí, na základě kterých budou kompenzováni majitelé německých uhelných elektráren za jejich předčasné uzavření. Podle názoru Evropské komise návrh neohrozí soutěž na vnitřním trhu s energií a aukce zajistí, že veřejná podpora bude minimální možná.

Německu se podařilo téměř na poslední chvíli odstranit důležitou překážku v plánu na postupném odstavování černouhelných elektráren a menších (s instalovaným výkonem do 150 MW) hnědouhelných elektráren. Přestože aukce, ve kterých provozovatelé elektráren soutěžili o finanční kompenzaci za jejich uzavření, proběhla již v srpnu, její realizace byla s ohledem na chybějící schválení Evropské komise nejistá. Elektrárny přitom budou odstaveny již od 1. ledna 2021.

Ještě ve středu ráno nebylo zřejmé, zda schválení Evropské komise bude vůbec vydáno včas. Někteří analytici již spekulovali, jak se případný odklad uzavření uhelných elektráren může promítnout do cen elektřiny na počátek příštího roku.

Existuje šance, že se lednové ceny elektřiny propadnou níže, pokud by bylo odstavení uhelných elektráren odloženo. Pokud by byly elektrárny i nadále dostupné, snížila by se pravděpodobnost cenových výkyvů,“ uvedl pro server Montelnews.com německý obchodník před zveřejněním informace o souhlasu Evropské komise.

Souhlas Evropské komise se prozatím týká pouze černouhelných elektráren a hnědouhelných elektráren s maximálním instalovaným výkonem 150 MW. O kompenzacích pro hnědouhelné elektrárny nad 150 MW, které jsou sjednávány bilaterálně mezi vládou a provozovateli, bude ještě Komise jednat a budou schváleny samostatně.

Odstavení elektráren již od 1. ledna 2021

Na základě srpnové aukce má být odstaveno celkem 4 GW instalovaného výkonu s maximální cenou 165 000 EUR/MW. Předpokládá se, že německý energetický regulační úřad zveřejní výsledky aukce počátkem prosince.

Elektrárny mají být odstaveny již od 1. ledna 2021, přičemž po dobu šesti měsíců budou k dispozici provozovatelům přenosových soustav pro zajištění podpůrných služeb. Od 1. července 2021 budou odstaveny kompletně.

Podle pravidel pro aukce se jí nemohly zúčastnit elektrárny na jihu Německa, a to kvůli obavám o zajištění bezpečnosti dodávek. Aukce se díky tomu například zúčastnila společnost Vattenfall, která nabídla k uzavření moderní elektrárnu Moorburg o výkonu 1,6 GW. Ta byla přitom uvedena do provozu teprve v roce 2015.

Úvodní fotografie: Černouhelná elektrárna Moorburg. Zdroj: Vattenfall

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(6)
Josef
26. listopad 2020, 11:49

Jsme jen zvědavý až bude po krizi a spotřeba el. energie opět vzroste , jaké zdroje ty 4GW stabilního výkonu nahradí. V roce 22 navíc končí všechny JE tak uvidíme jestli budou mít dost plynových el. co ten výpadek nahradí.

Heap
26. listopad 2020, 19:17

Zatím to v pohodě utáhnou plynem. Třeba právě teď vůbec nefouká (vítr je pod 3% instalované kapacity) a jedou na půl plynu ... 15 ze 30 GW. Plus ještě i rezerva v uhlí tam je. Přes den něco hodí soláry a vítr taky většinou dává víc. Odstavení jádra bude jenom znamenat vyšší pálení uhlí a plynu a zvednou se emise, jinak asi nic.

Ivan Novák
27. listopad 2020, 12:05

a) nasazený výkon v Německu 26.11.2020 v 18:00 dle Agorameter

b) Pinst r. 2020 dle Fraunhofer ISE

GW a) b)

JE 6,86 8,11

HU 16,76 20,86

ČU 16,59 22,63

ZP 20,93 29,93

TO 0,52 4,36 (fosilní)

V danou chvíli exportní saldo 3,4 GW (Agorameter).

Podle tabulek spolkového úřadu pro ŽP má v plynu pouze zhruba 20 GW kombinovaný cyklus, v tom dosti bloků do 200MW ze 70.-80. let, neboli méně učinné a blízko konce životnosti. Od r. 2023 budou mít s regulací soustavy občas velké starosti, anebo pálit plyn a vypouštět CO2 jako čert, ne že ne.

pr
27. listopad 2020, 00:30

A dle čeho soudíte, že po krizi má spotřeba vzrůst? K čemu by asi tak ta krize byla když ne k zefektivnění výroby? To jako že po krizi vlezeme zase do těch stejných lejn jako jsme v nich byli před krizí? Možná tušíte, že na takové logice je něco špatně. Po krizi se ukáže co dělali soudruzi kapitalisté když ve své workoholičnosti neměli koho buzerovat.

T
26. listopad 2020, 16:14

Asi nase Pocerady... EDU 2 ani omylem za 7 let?

Hw
27. listopad 2020, 03:13

To je demence odstavovat 5 let starou ele.

Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se