Spojené království zavřelo dvě z posledních šesti uhelných elektráren

DomůUhlíSpojené království zavřelo dvě z posledních šesti uhelných elektráren

V úterý byly uzavřeny dvě z šesti zbylých uhelných elektráren ve Spojeném království. Elektrárny o celkovém instalovaném výkonu přesahujícím 3 GW byly v provozu téměř 50 let. Jednu ze zbylých čtyrech uhelných elektráren vlastní i česká skupina Energetický a průmyslový holding (EPH).

Na konci března byly oficiálně uzavřeny dvě uhelné elektrárny Fiddler’s Ferry a Aberthaw o celkovém instalovaném výkonu 3 070 MW. Uhelnou elektrárnu Aberthaw o výkonu 1 560 MW, která se nachází ve Walesu, provozovala společnost RWE. Druhou uhelnou elektrárnu Fiddler’s Ferry, která se nachází v oblasti Cheshire, o výkonu 1 510 MW provozovala společnost SSE.

Fiddler’s Ferry měla původní instalovaný výkon 1 995 MW, ale jeden blok byl již uzavřen v minulém roce. Společnost v listopadu oznámila, že finanční ztráta elektrárny Fiddler’s Ferry v minulém roce činila zhruba 45,6 milionů eur (1,26 miliardy Kč).

„Elektrárna udělala obrovský přínos pro místní oblast, ale je to (uzavření elektrárny) správná věc, protože Spojené království pokračuje na cestě k čistším způsobům výroby energie a podniká kroky v oblasti změny klimatu,“ uvedl k uzavření uhelné elektrárny Fiddler’s Ferry Stephen Wheeler, generální ředitel sektoru fosilního paliva společnosti SSE.

Uhlí je ve Spojeném království na ústupu

Uzavření dvou uhelných elektráren znamená, že v současné době zbývají na území Spojeného království v provozu pouze čtyři uhelné elektrárny. Z toho jedna již oznámila konec výroby elektřiny za dva roky.

Minulý rok se na území Spojeného království vyrobilo pouze 6,9 TWh z uhlí, což představuje nový rekord a meziroční pokles o téměř 60 %. Vláda Spojeného království zároveň plánuje ukončení výroby elektřiny z uhlí do roku 2025.

Autor úvodní fotografie: Arnold Paul