Domů
Uhlí
The Moscow Times: Rusko začalo prodávat Indii uhlí se slevou až 70 procent
Nakladání uhlí. Autor: Peabody Energy, Inc.
Zdroj: Peabody Energy, Inc.

The Moscow Times: Rusko začalo prodávat Indii uhlí se slevou až 70 procent

Uhlí
10 komentářů
8. listopad 2022, 17:09
ČTK

Rusko v reakci na západní sankce začalo prodávat Indii uhlí se slevou až 70 procent. S odvoláním na analýzy ruské státní banky PSB o tom dnes informoval server The Moscow Times. Snahy Kremlu obrátit exportní toky směrem na východ podle něj ničí ruskou ekonomiku založenou na vývozu surovin. Ruští těžaři zůstali kvůli invazi na Ukrajinu odříznuti od evropského trhu, kam před válkou směřovala téměř polovina vývozu uhlí z Ruska. Ve snaze najít kupce v Asii proto nabízejí často výrazné slevy. I tak se export uhlí od začátku roku propadl o devět procent a nejméně čtyři doly v největší ruské uhelné pánvi Kuzbas od léta zastavily těžbu. Průměrná sleva na ruské koksovatelné uhlí dodávané na indický trh činila v září 60 procent a v letních měsících 70 procent, uvedli analytici PSB ve svém přehledu.

„Těžaři uhlí se potýkají s potížemi při přepravě produkce do Indie,“ uvedl hlavní analytik PSB Jegor Žilnikov.
V lednu až září se z Ruska na indický trh vyvezlo 1,5 milionu tun uhlí, což je více než za celý loňský rok, kdy to bylo 1,3 milionu tun. „Další nárůst vývozu ale nepřipadá v úvahu,“ upozornil analytik. Embargo Evropské unie, které vstoupilo v platnost v srpnu jako součást pátého souboru opatření zavedených proti Rusku za jeho invazi na Ukrajinu, snížilo vývoz ruského uhlí do Evropy o 77 procent na 1,3 milionu tun měsíčně. Sankce rovněž zakázaly evropským společnostem nejen kupovat od Ruska uhlí, ale také poskytovat pojištění a finanční služby pro jeho přepravu po celém světě. Indie je po Číně druhým největším dovozcem uhlí na světě, současně představuje jednoho z nejdůležitějších spojenců Ruské federace v Asii. Se slevou nakupuje ve velkém také ruskou ropu či hnojiva.

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(10)
Karel Salaj
8. listopad 2022, 17:25

Všichni nakupují se slevou, jen my musíme nakupovat uhlí z Austrálie 2x dráž.

energetik
8. listopad 2022, 17:47

Ano a dobře nám tak. Měli jsme už v roce 2014 ukázat Putlerovi kde má hranice, ale místo toho mu tu vysmátý Zeman navrhoval střílet novináře. Co jsme si zvolili to tu máme.

Jan Stehlik
8. listopad 2022, 19:07

A bude huř . Vítězem konfliktu je kdo ?

Zdeves Pavel
8. listopad 2022, 19:24

Vy jste někde asi ztratil mozek, že. Nebo jako ironie , pak dobrý.

hlpb
8. listopad 2022, 18:35

to raději 10x dráž třeba z pekla, než od putina

Josef
8. listopad 2022, 19:19

Vy jste majitel ocelárny a nakupujete koksovatelné uhlí, nebo vyrábíte koks?

Ivan Švančara
8. listopad 2022, 17:44

India nakupuje aj hnojiva so zlavou znamena, ze Indii nehrozi hladomor. Ako mam brat tuto informaciu? Pozitivne?

Richard Vacek
8. listopad 2022, 20:03

EU už spotřebovala dostatek surovin, tak ať je nechá Číně a Indii. Jen by se k nám měla připojit i Amerika a přestat odebírat ruský obohacený uran. Je nehezké, když my se zříkáme toho, bez čeho se neobejdeme a USA sankcionují jen to, čeho mají dostatek.

Ivan Švančara
8. listopad 2022, 23:30

Hujerizmus je nepekna vlastnost europskych politikov

Přemek z Mělníka
9. listopad 2022, 07:41

Mnozí velcí světoví hráči nakupují levně ruské uhlí a paliva a nutná hnojiva pro zemědělství...Kampak se asi dostaneme v té světové konkurenci s našimi dodavateli drahých energii? Rád bych to řekl, ale nemohu být sprostý....Tedy asi tam, kam slunko nikdy nesvítí...

Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se