Trumpova iniciativa na pomoc uhelným a jaderným elektrárnám nechává většinu provozovatelů chladnou

22. červen 2018, 11:02
DomůUhlíTrumpova iniciativa na pomoc uhelným a jaderným elektrárnám nechává většinu provozovatelů chladnou

Americký prezident Donald Trump nařídil 1. června zavedení okamžitých opatření na záchranu neprofitabilních uhelných a jaderných elektráren. Jejich provozovatelé však na tento krok nereagují a nadále předpokládají pokračování ve svých plánech na odstavování elektráren.

Podle jednoho z návrhů, který uvádí zpráva, by americké ministerstvo energetiky nařídilo provozovatelům sítí, aby po dobu dvou let nakupovaly elektřinu z neprofitabilních uhelných a jaderných elektráren, skrze tzv. emergency authority, která je obvykle vyhrazena pro mimořádné krize. Ve hře je také zavedení strategické rezervy.

Odstavování uhelných elektráren není v USA trendem pouze posledních několika let. Podle Americké koalice pro čistou energii z uhlí, která reprezentuje provozovatele uhelných elektráren a dolů, bylo od roku 2010 téměř 40 % instalovaného výkonu uhelných elektráren buď odstaveno, nebo určeno k odstavení. Důvodem je neekonomičnost jejich provozu.

Podle Bloomberg New Energy Finance zároveň více než čtvrtina amerických jaderných elektráren nevydělává svým provozovatelům dostatečné finanční prostředky na pokrytí provozních nákladů, což zvyšuje riziko jejich předčasného odstavení.

Americký prezident Donald Trump tak 1. června nařídil svému energickému ministrovi Ricku Perrymu, aby okamžitě učinil kroky k zastavení dalšího uzavírání uhelných a jaderných elektráren ve jménu národní bezpečnosti. Trumpova administrativa tvrdí, že odstavování uhelných a jaderných elektráren je hrozbou pro spolehlivost elektrizační soustavy USA a její schopnosti se vyrovnat s nepříznivými klimatickými vlivy nebo kybernetickými útoky.

Tomuto výroku oponoval generální ředitel společnosti Exelon, největšího provozovatele jaderných elektráren v USA. Dle něj odstavování uhelných a jaderných elektráren nepředstavuje pro síť nouzovou situaci, která by vyžadovala naléhavý zásah federální vlády.

Většina společností na tato opatření neslyší a elektrárny dále odstavuje

Energetické společnosti se však zdráhají opustit své plány na odstavování elektráren, které byly ve většině případů zavedeny před několika lety, nebo opustit své závazky v budování obnovitelných zdrojů energie. Odstavení elektráren, které bylo vypracováno na základě rozhodnutí o udělení souhlasu k vyřešení sporů v oblasti životního prostředí, nebo v dohodách se státními regulačními orgány, rovněž nelze snadno zvrátit.

Řada provozovatelů ohrožených elektráren, kontaktovaná agenturou Bloomberg, tak uvedla, že oznámení prezidenta Trumpa z 1. června nezměnilo jejich plány na odstavování neprofitabilních zdrojů, a to i v případě, že by administrativa dokázala využít nouzové prostředky k přinucení provozovatelů sítí k nákupu elektřiny z těchto elektráren.

„Po tom, co energetické společnosti veřejně oznámily své plány, se mohou nacházet za bodem návratu, pokud se neobjeví něco mimořádného,“ řekl James Lucier, ředitel výzkumné společnosti Capital Alpha Partners.

Příkladem může být společnost Xcel Energy, která provozuje v USA 72 elektráren o celkovém výkonu 17,6 GW, z toho cca 7 GW v uhelných elektrárnách 7,4 GW v plynových elektrárnách a 1,7 GW ve dvou jaderných elektrárnách. Xcel Energy i po iniciativě Trumpovy administrativy oznámila, že odstaví z provozu další dva uhelné bloky v Coloradu a přidá několik GW v obnovitelných zdrojích a zemním plynu.

„Nejde o to, zda budeme odstavovat naši uhelnou flotilu, je jen otázkou kdy,“ uvedl 6. června generální ředitel společnosti Xcel Energy Ben Fowke.

Xcel Energy není jediným případem. Mezi společnostmi, které uvedly, že budou pokračovat v odstavování elektráren i přes Trumpův příkaz, je michiganská CMS Energy, která 13. června oznámila rovněž uzavření dvou uhelných bloků. Společnost nemá v úmyslu změnit dříve oznámené plány na uzavření dalších tří uhelných elektráren, uvedl mluvčí společnosti.

Stejně tak energetický gigant Southern Company uvádí, že jeho plány na budoucí odstavování elektráren nebudou ovlivněny jakýmkoli způsobem, jaký Trumpova vláda předkládá. Ani Dominion Energy, jeden z největších výrobců elektřiny v USA, neprovede žádné změny svých plánů.

Dokonce i společnost FirstEnergy Solutions, která požadovala finanční pomoc pro své ztrátové elektrárny, uvedla, že stále plánuje odstavit čtyři uhelné a tři jaderné bloky.

„Myslím si, že energetické společnosti předpokládají, že zrealizují své plány v odstavování elektráren tak, jak jsou. Je to čistá ekonomika. Ceny zemního plynu jsou velmi nízko, obnovitelné projekty se stávají levnějšími a na trzích poráží další starší technologie,“ tvrdí Richard Glick, člen Federální energetické regulační komise.

Některé další společnosti neodepsaly plány Trumpovy administrativy tak rychle a uvedly, že budou moci provést rozhodnutí, až bude k dispozici více informací.

Moody’s Investors Service odhaduje, že 35 GW instalovaného výkonu uhelných a jaderných elektráren, které mají být odstaveny v příštích pěti letech, bude více než kompenzováno novým instalovaným výkonem ve výši 104 GW v plynových a obnovitelných zdrojích.