Domů
Uhlí
Uhelná krize doléhá také na Polsko, záchrana dolů bude drahá

Uhelná krize doléhá také na Polsko, záchrana dolů bude drahá

Uhlí
2 komentáře
16. duben 2016, 15:52
Tomáš Molek

Problémy zmítaný uhelný sektor krvácí po celém světě. V problémech jsou největší polské, americké i české těžařské společnosti. Současný trend dekarbonizace a přechodu energetiky k neuhelným palivům moc nadějí na zlepšení současné situace nedává. Politická reprezentace uhelných velmocí se tak dostává pod obrovský tlak. Na jedné straně jsou desetitisíce pracovních míst a na straně druhé prohlubující se ztrátovost firem, jimž bez injekcí ze státní pokladny reálně hrozí bankrot.

Polský problém jménem Kompania Weglowa

Kompania Weglowa (KW) sídlící ve slezském uhelném regionu je nejen největší polskou těžařskou společností, ale je i největším těžařem uhlí v rámci celé Evropské unie.

Podle informací polského ministerstva energetiky reálně hrozí, že na konci května dojdou společnosti peníze na financování svého provozu. Tato situace není pro KW žádnou novinkou, doposud se však vždy objevily zdroje, které společnosti pomohly překonat krizovou situaci. Tentokrát tomu ovšem tak být nemusí.

Pomůže snížení mezd horníkům?

Mzdy polských horníků patří k nejvyšším v zemi, především kvůli velmi nebezpečné práci v hloubkách více než 1 km pod zemským povrchem.  Jenže teď je snižování mezd polských horníků součástí úsporných opatření, která mají pomoci vyvést KW z finančních problémů.

Polští horníci míří na další směnu. Jejich další osud je ovšem značně nejistý. Zdroj: www.kwsa.pl
Polští horníci míří na další směnu. Jejich další osud je ovšem značně nejistý. Zdroj: www.kwsa.pl

Ministerské zdroje uvádí, že pokud odborové organizace nekývnou na plán úsporných opatření, nebude KW schopno horníkům vyplatit květnovou mzdu a společnost se tak může dostat do velkých problémů. Více než polovinu nákladů společnosti KW tvoří totiž mzdové náklady, jejich snížení je tedy nejjednodušší cestou, jak dosáhnout úspor.

Řešení krize nebude levnou záležitostí

Plán úsporných opatření je také nezbytnou podmínkou pro finanční podporu ve výši 1,5 mld. zlotých (9,4 mld. Kč), kterou by mělo KW obdržet v průběhu května. V této souvislosti ovšem záleží i na názoru Evropské komise, zda nebude vnímat záchranná opatření jako nedovolenou státní podporu.

V roce 2015 znamenala každá vytěžená tuna uhlí v Polsku ztrátu 30 zlotých (189 Kč).  Také proto je dalším požadavkem polského státu předložení takového byznys plánu KW, který udrží výnosy nad úrovní nákladů.

Zatím se v polských dolech uhlí těží, otázkou zůstává, jak dlouho budou schopny za současných tržních podmínek fungovat. Zdroj: Polští horníci míří na další směnu. Jejich další osud je ovšem značně nejistý. Zdroj: www.kwsa.pl
Zatím se v polských dolech uhlí těží. Otázkou zůstává, jak dlouho budou schopny za současných tržních podmínek fungovat. Zdroj:  www.kwsa.pl

Budoucnost polských dolů záleží i na rozhodnutí bank

Vláda také požaduje od věřitelů KW, kterými jsou mimo jiné polské pobočky bank Santander a BPN Paribas, aby se spokojili s vypořádáním dluhu ve formě akcií KW.

„Rozhovory probíhají na nejvyšší úrovni,“ potvrdil agentuře Reuters vládní zdroj obeznámený se situací.

Definitivní rozhodnutí by mělo padnout v průběhu příštího týdne. Santander stejně jako BNP Paribas, kterým KW dluží dohromady 150 mil. zlotých (944 mil. Kč), odmítly celou záležitost komentovat.

Vlastnit uhelná aktiva představuje v současnosti pro banky velké finanční riziko. EU dokonce zvažuje, že bude podrobovat finanční instituce tzv. uhlíkovým stres testům.

Uhlí se nedaří v USA ani v ČR

Polské těžařské společnosti se kvůli dramatickému poklesu cen uhlí na světových trzích dostaly do ztráty přesahující 10 miliard korun a Polsko není jedinou zemí, která trpí nízkými cenami uhlí.

Tento měsíc oznámila bankrot největší soukromá americká těžařská společnost Peabody, která se dostala do problémům kvůli akvizici australského těžařského giganta Macarthur.

Ve velkých problémech je také společnost OKD, které hrozí neřízená insolvence, jenž může ohrozit 13 000 pracovních míst v ČR.

Zdroj úvodní fotografie: www.kwsa.pl

Ad

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(2)
Peppa
17. duben 2016, 06:53

V dolech už dávno mají pracovat jen roboty a lidé mají těžbu kontrolovat z dispečinku na povrchu.

Jan Veselý
17. duben 2016, 08:21

Prostě krize z nadvýroby. Ze hry půjdou ti nejdražší. A´t z důvodu technologických (hlubinná těžba ve velkých hloubkách), logistických (blbá lokalita) nebo finančních (velké splátky dluhů).

Pikantní je, že i když je cena uhlí na dně, poptávku to nijak zvláště nestimuluje.

Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se