Domů
Uhlí
Uhlí je v USA na ústupu, výroba elektřiny z něj poklesla na úroveň roku 1976
Uhelná elektrárna Healy

Uhlí je v USA na ústupu, výroba elektřiny z něj poklesla na úroveň roku 1976

Výroba elektřiny z uhlí poklesla ve Spojených státech amerických v minulém roce na nejnižší hodnotu za posledních 42 let. Podle dat zveřejněných americkým ministerstvem pro energetiku se jedná o meziroční pokles o 16 %.

Uhelné elektrárny v USA v loňském roce vyrobily „pouze“ 966 TWh elektrické energie – na podobných hodnotách se přitom výroba elektřiny z uhlí pohybovala naposledy v roce 1976. Od té doby výroba postupně rostla, až dosáhla svého vrcholu v roce 2007, kdy se z uhlí vyrobilo cca 2 000 TWh elektrické energie.

Za posledních 13 let tak USA prošly v energetice výraznou změnou, a to i přes setrvalou podporu uhelného sektoru ze strany současného prezidenta Donalda Trumpa. Ve srovnání s rokem 2007 se totiž v loňském roce vyrobilo z uhlí pouze poloviční množství elektřiny. Na druhé straně výroba větrných elektráren je ve srovnání se stejným obdobím téměř desetinásobná.

Výroba elektřiny v USA od roku 1970
Výroba elektřiny v USA od roku 1970

Důvody pro tento bezprecedentní pokles lze hledat ve snížené spotřebě elektřiny v USA, ale především také v ekonomické stránce výroby. Uhelné elektrárny totiž i v loňském roce přenechaly část podílu na výrobním mixu zemnímu plynu. Ten se totiž stává stále výhodnějším palivem pro výrobu elektřiny – jen od předkrizového roku 2007 stoupla výroba elektřiny z plynu o 76 % (meziročně pak o 8 %).

K vyšší výrobě zemního plynu pomohla především nízká cena plynu na zdejším velkoobchodním trhu. Američtí těžaři totiž v posledních letech setrvale zvyšovali těžbu, což se pochopitelně podepsalo na ceně plynu a následně i zvýšilo jeho podíl v energetickém mixu.

Pro srovnání, v roce 2007 se cena zemního plynu v referenčním obchodním bodě Henry Hub pohybovala kolem 7,5 $/MMBTu (cca 25 $/MWh). Nyní se cena plynu ve stejném místě pohybuje kolem 1,7 $/MMBTu (cca 5,7 $/MWh).

O tom, že má zemní plyn v USA nad uhlím výrazně navrch svědčí i využití instalovaného výkonu jednotlivých zdrojů. Obvykle totiž platí, že elektrárny na zemní plyn jsou díky své flexibilitě využívány především pro pološpičkovou nebo špičkovou výrobu, zatímco elektrárny uhelné jsou mnohem častěji vyžívány v základním zatížení.

Obvykle tak plynové elektrárny mají nižší využití instalovaného výkonu než konkurenční uhelné elektrárny. To ovšem v loňském roce v USA neplatilo – zatímco instalovaný výkon zdrojů spalujících uhlí byl využíván ze 48 %, v případě plynu se jednalo o 57 %.

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(8)
Josef
12. květen 2020, 14:05

5,7 USD MWh je docela slušná cena, když vezmeme běžný dům ne nějak úsporný se spotřebou 20MWh, pak vytopit ho v USA vyjde asi na 3000kč za rok.... Tomu se říká konkurenční výhoda a to je také odpověď proč USA nechce ani slyšet o omezování fosilních zdrojů. Ta cena je až neuvěřitelná..

Carlos
12. květen 2020, 15:45

Má to dva problémy.

1) Popndeklové krabice ve kterých tam bydlí.

2) V USA se uhlím v domech moc netopí.

Jan Veselý
12. květen 2020, 17:53

3) Nejste domácnosti obvykle nejsou zároveň velkoobchodníkem s plynem v Luisianě a neumí si ho odtam teleportovat domů.

4) Většina populace USA omezovat fosilní zdroje chce, akorát, že teď sedí ve federální vládě kašpárci ropné lobby a vrchní šáša "hubou" kope uhlí.

St
12. květen 2020, 18:09

Pane Veselý, prosím Vás odkud víte co chce většina populace v USA?

Předem děkuji za Vaši odpověď.

Jan Veselý
12. květen 2020, 22:14

Sleduju zpravodajství z USA, na tohle téma tam bylo zveřejněno několik průzkumů veřejného mínění.

Josef
12. květen 2020, 23:09

Aha a proto si zvolily Trumpa…. PS: to je asi stejná pravda jako že většina lidí u nás chce být v EU, proto se politici snaží co můžou aby zabránili referendu o výstupu u EU...

Jan Veselý
13. květen 2020, 08:18

Kdybyste znal volební systém v USA, věděl byste, že Trump byl zvolen prezidentem, i když dostal o několik milionů hlasů méně než Hillary Clinton. Systém volitelů totiž značně znevýhodňuje určité státy. Velké, lidnaté státy jsou dost bity, hlas ve volbách tam má až 3x menší váhu než třeba ve Wyomingu nebo na Aljašce.

Josef
12. květen 2020, 23:56

Teď jak běží krize, tak nikdo nebude chtít investovat do úspor a drahých technologií, když jsou v USA energie za pakatel...

Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se