Válka proti uhlí ve Spojených státech skončila, říká Donald Trump

DomůRychlé zprávyVálka proti uhlí ve Spojených státech skončila, říká Donald Trump

Předseda americké agentury pro ochranu životního prostředí (EPA) Scott Pruitt na pondělním setkání přednesl výboru amerického kongresu sdělení prezidenta Donalda Trumpa, podle kterého je válka s uhlím v zemi u konce. Pruitt dále oznámil řadu změn, které EPA po změně administrativy v USA již provedla.

Na konci letošního března Donald Trump podepsal při návštěvě sídla úřadu EPA prezidentské nařízení o energetické nezávislosti, které povede k přezkoumání tzv. Clean Energy Plan předešlého prezidenta Obamy. V návaznosti na vydání prezidentského nařízení Pruitt informoval guvernéry amerických států, že EPA od nich neočekává vynakládání jakýchkoli prostředků pro plnění plánu.

„Válka proti uhlí skončila. Ti, kteří vyrábějí elektřinu napříč Amerikou, tak dělají se závazkem být pro-environmentální a pro-růstoví. Dny, kdy si museli vybírat mezi těmito dvěma věcmi, jsou u konce. Tato administrativa říká, že můžeme dosáhnout zdravého životního prostředí a rostoucí ekonomiky zároveň,“ uvedl po setkání s kongresovým výborem pro uhlí šéf americké EPA Scott Pruitt.

V polovině dubna EPA rovněž oznámila své rozhodnutí přezkoumat přijetí pravidel, která upravují pokyny a normy pro omezení výpustí pro parní elektrárny podle zákona o čisté vodě (Clean Water Act).

Tyto, ale i další kroky Trumpovy administrativy a nového vedení EPA podle agentury poskytují státům těžícím uhlí větší jistotu, že Spojené státy budou při výrobě energie spoléhat na diverzifikované portfolio, aby dosáhly větší energetické nezávislosti a ekonomického růstu.

„Po osmi letech devastujících útoků na uhelný sektor ze strany Obamovy administrativy je velkou úlevou mít v čele EPA lídra, jakým je Scott Pruitt. Chápe, že můžeme chránit naše ovzduší, půdu a vodu, aniž bychom museli v naší ekonomice vybírat vítěze a poražené,“ řekl po setkání kongresman David McKinley.

Uhlí by se letos mělo v USA dařit lépe

Produkce i spotřeba uhlí by letos ve Spojených státech měla podle předpovědí tamní agentury U.S. Energy Information Administration (EIA) z počátku roku mírně stoupat. Uhlí by tak v letošním roce mohlo získat zpět část podílu na výrobě elektřiny, kterou v posledních letech přebíral zemní plyn. Rozhodujícím faktorem budou zejména ceny těchto energetických komodit.

V loňském roce výroba elektrické energie z plynu přebrala v USA prvenství uhlí, což se podle dat EIA od roku 1949 stalo v celoročním horizontu vůbec poprvé. Zemní plyn se tak v roce 2016 podílel na výrobě elektrické energie v zemi 34 %, zatímco uhlí 30 %.

Loading interface...Loading interface...Loading interface...Loading interface...Loading interface...
Naši partneři
Odebírejte náš newsletter
Zadejte svůj email, pokud Vás zajímají čerstvé zprávy o energetice.
Naše služby a inzerce
Zobrazit
Web podporují