Domů
Uhlí
WoodMac: Trh s uhlím bude letos i kvůli omezenému čínskému importu volatilní
Černé uhlí
Zdroj: Alexander G / Creative Commons / CC BY-SA 2.0

WoodMac: Trh s uhlím bude letos i kvůli omezenému čínskému importu volatilní

Podle Wood Mackenzie bude globální trh s uhlím i v průběhu roku 2019 nadále volatilní. Důvodem má být především nejistota způsobená omezením čínských importů, dlouhodobou poptávkou po uhlí a environmentálními politikami. Informoval o tom server Platts.

Výzkumná a konzultantská společnost Wood Mackenzie se nechala slyšet, že globální trh s energetickým uhlím (thermal coal) bude v průběhu tohoto roku nestabilní. Většina této nestability pak pramení z omezení importů do Číny. Analytici Wood Mackenzie odhadují, že Čína umožní dovoz na podobné úrovni jako v roce 2018, konkrétně by měl dosáhnout 186 milionů tun (o 6 milionů tun méně než v roce 2018).

Těžba uhlí v Číně v roce 2018 vzrostla v důsledku zavedení kontrol těžby a cen. Během uplynulých dvou let bylo několik těžebních lokalit, kde se uhlí těžilo ilegálně, nebo v malém rozsahu, nahrazeno novými a efektivnějšími těžebními kapacitami. Těžební kapacita Číny tak vzrostla na konci roku 2018 na 3,88 miliardy tun. Podle Wood Mackenzie je toto znamením, že čínská vláda chce udržet tempo reforem na straně dodávek.

Čína stále ovlivňuje globální trh s uhlím

Očekává se, že jihovýchodní Asie a Indie budou letos zvyšovat globální poptávku po uhlí. Nicméně podle Wood Mackenzie je možné, že ji nebudou hnát vzhůru natolik, aby vyvážily pokles v Číně a v Evropě a stagnaci poptávky v Japonsku, Koreji a Tchaj-wanu.

Za této situace se těžaři nízkokalorického uhlí v Indonésii mohou obávat, že budou vytlačeni z trhu, jelikož při současných cenách uhlí je pro ně těžba ztrátová. Podle Wood Mackenzie by ovšem měl pokles cen uhlí polevit. Nízká těžba v Číně nebo v Indii by indonéské exporty podpořila.

Nicméně indonéští těžaři se potřebují zaměřit i na jiné trhy v jihovýchodní Asii a v Indii, aby vyrovnali potenciální volatilitu poptávky po dovozu do Číny. Importy nízkovýhřevného uhlí do Číny klesly v roce 2018 kvůli importním omezením o 47 %.

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(0)
Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se