Cena elektřiny se v pondělí vyšplhala na nejvyšší hodnotu za posledních 10 let

DomůUncategorizedCena elektřiny se v pondělí vyšplhala na nejvyšší hodnotu za posledních 10 let

Cena nejbližšího ročního kontraktu na dodávku elektřiny na pražské energetické burze PXE se v pondělí vyšplhala na nejvyšší hodnotu od ledna 2009, když dosáhla 58,65 EUR/MWh. Prudký nárůst ceny elektřiny od začátku prosince je způsoben zejména značným růstem ceny emisních povolenek. Růst ceny elektřiny podpořila také rostoucí cena černého energetického uhlí.

Cena futures kontraktu na dodávku elektřiny v základním zatížení (base load) v roce 2019 na burze PXE vzrostla v pondělí na hodnotu 58,65 EUR/MWh, a dosáhla tak nejvyšší hodnoty za posledních 10 let. Od začátku listopadu, kdy cena elektřiny spadla až k hranici 50 EUR/MWh, tak cena vzrostla o 8 EUR/MWh, tedy o více než 15 %.

Vývoj ceny (EUR/MWh) futures kontraktu na elektřinu s dodávkou v roce 2019 na pražské energetické burze PXE za poslední rok. Zdroj: PXE

Za prudkým růstem ceny elektřiny v posledních týdnech stojí zejména výrazný růst ceny emisních povolenek. Ta se tuto středu vyšplhala až na hodnotu 24,65 EUR/t CO2, a přiblížila se tak dlouholetému maximu 25,6 EUR/t CO2, kterého dosáhla 9. září 2018.

Od začátku roku 2019 začne navíc cenu emisních povolenek ovlivňovat působení mechanismu na redukci přebytku povolenek v oběhu, tzv. rezerva tržní stability (Market stability reserve).

Působením rezervy tržní stability (MSR) dojde v rámci primárních aukcí probíhajících v prvních 8 měsících příštího roku ke snížení draženého objemu emisních povolenek o 265 milionů, tedy 16 % množství EUA v oběhu ke květnu letošního roku. Stanovení objemu dražených povolenek pro zbytek příštího roku proběhne na základě kvantifikace objemu povolenek v oběhu v květnu příštího roku. Celkově má MSR v letech 2019-2023 snižovat objem povolenek v oběhu o 24 % ročně.

Vývoj ceny (EUR/t CO2) emisních povolenek na spotovém trhu za poslední rok. Zdroj: EEX

Růst ceny elektřiny podpořila také rostoucí cena černého energetického uhlí v Evropě, která by dle analytiků mohla nadále růst díky poptávce energetických společností a stoupajícím cenám zemního plynu.

Podle analytiků oslovených zahraničním serverem Montel by růst poptávky po energetickém uhlí v Evropě měl podpořit zejména vyšší stav hladiny Rýna, který umožní vyvést uhlí z přeplněných přístavů. Pohyb plavidel byl v posledních měsících značně omezen, avšak opětovný vzestup hladin řek umožní výrobcům elektřiny doplnit jejich zásoby.

Cena futures kontraktu na černé energetické uhlí z přístavu v Rotterdamu s dodávkou v roce 2019 vzrostla za poslední měsíc zhruba o 7 % a přiblížila se k hranici 90 USD/t.

Vývoj ceny (USD/t) futures kontraktu na černé energetické uhlí z přístavu v Rotterdamu s dodávkou v roce 2019 za poslední rok. Zdroj: ICE