Domů
Větrné elektrárny
Investice do větrných elektráren v Evropě byly loni nejnižší od roku 2009
Větrné elektrárny. Zdroj: Pixabay
Zdroj: Pixabay

Investice do větrných elektráren v Evropě byly loni nejnižší od roku 2009

Investice do větrných elektráren v Evropě dosáhly loni 17 miliard eur, což je o téměř 60 % méně než v roce 2021 a zároveň nejnižší hodnota od roku 2009. Podle asociace WindEurope jsou hlavními důvody loňských nízkých investic ve větrné energetice rostoucí náklady na klíčové suroviny, nekoordinované zásahy na trzích s elektřinou, rostoucí náklady financování a v neposlední řadě přetrvávající bariéry omezující rozvoj větrných elektráren v Evropě.

Asociace WindEurope ve své každoroční zprávě o finančních a investičních trendech v evropské větrné energetice uvedla, že investice v tomto sektoru dosáhly loni pouhých 17 mld. eur, což je nejnižší hodnota od roku 2009.

Podle WindEurope přinesou loňské investice během následujících let nový instalovaný výkon ve větrných elektrárnách ve výši 12 GW, z čehož 10 GW bude připadat na členské státy EU. Pokud jde o nově instalovaný výkon v roce 2022, ten dosáhl 16 GW a asociace WindEurope očekává, že v příštích pěti letech bude činit v průměru 20 GW/rok.

"EU potřebuje každý rok zprovoznit 31 GW nových větrných elektráren, aby dosáhla svých cílů pro rok 2030. Čísla však hovoří jiným jazykem. Loňské investice do nových větrných elektráren přinesou pouze 10 GW nového výkonu," uvedl výkonný ředitel WindEurope Giles Dickson.

Vývoj investic do nových větrných elektráren (v GW a mld eur). Zdroj: WindEurope

Ani jeden komerční mořský větrný park nezískal FID

Obzvláště kritická situace nastala loni podle WindEurope v sektoru mořských větrných parků, když ani jeden komerční projekt nezískal finální investiční rozhodnutí (FID). Jediné projekty mořských větrných elektráren, které získaly financování, byly dvě malé plovoucí větrné elektrárny u pobřeží Francie s celkovým instalovaným výkonem 60 MW.

Asociace přitom očekávala, že v loňském roce dosáhnou finálního investičního rozhodnutí minimálně tři velké mořské větrné parky. Všechna rozhodnutí byla nicméně odložena.

"Nyní očekáváme, že dosáhnou FID v roce 2023. Zábleskem naděje je FID pro 960MW offshore větrný park v Severním moři u pobřeží Německa společnosti EnBW. Jednalo se o první velký offshore větrný park v Evropě, který získal FID, za posledních 15 měsíců," uvedla asociace.

Důvodů pro nízkou aktivitu investorů je několik

Větrný sektor stále podle asociace WindEurope sužují problémy s vysokými náklady a obecně problémy v dodavatelském řetězci. Rostoucí ceny klíčových surovin a mezinárodní přepravy byly v loňském roce zesíleny ruskou invazí na Ukrajinu, vysokou inflací a prudce rostoucími cenami elektřiny v průběhu energetické krize.

"Výsledkem je růst nákladů na výrobu větrné turbíny v Evropě o 40 % za poslední dva roky," dodala asociace.

Chování investorů negativně ovlivnily nejen rostoucí náklady na větrné turbíny, ale také rostoucí nejistota na energetickém trhu způsobená nekoordinovanými zásahy do trhu s elektřinou jak na úrovni EU, tak na úrovni jednotlivých členských států. Situaci nepomohly ani rostoucí úrokové sazby, které obzvláště silně dopadají na investičně náročné mořské větrné parky.

Ve výčtu důvodů stojících za nízkými investicemi do evropské větrné energetiky v loňském roce asociace WindEurope uvedla také přetrvávající bariéry pro rozvoj větrných elektráren v Evropě a obecně složité povolovací procesy. Situaci v této oblasti by mohla změnit připravovaná revize Směrnice o obnovitelných zdrojích, která zahrnuje opatření, jako jsou převažující veřejný zájem, kratší lhůty pro povolování a vyšší úroveň digitalizace povolovacích procesů.

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(25)
hlpb
14. duben 2023, 07:43

V roce 2022 celosvětově vyrobily VTE + FVE proti roku 2021 o 557 TWh více elektřiny a jejich podíl dosáhl už 12%. Výroba z JE poklesla v roce 2022 proti roku o 130 TWh a podíl klesl na 9%.

Výroba elektřiny svět 2022:

VTE+FVE = 3443 TWh (podíl 12%)

JE = 2610 TWh (podíl 9%)

JE vyrobila v roce 2022 už o 833 TWh méně než VTE+FVE.

Jaroslav Studnička
14. duben 2023, 08:23

Bláho, jak váš příspěvek souvisí s článkem?

hlpb
14. duben 2023, 08:34

Tento příspěvek byl redakcí odebrán z důvodu porušení pravidel diskuze

Skutečných dat z výroby není nikdy dost, a pomohou laikům jako jsi ty pochopit realitu a opustit pouhé pocity a přání. Myslím, že z výše uvedených dat je zcela jasné, která směr energetiky v celém světě jednoznačně vítězí. Ale chápu, že pro místní jaderný klub jsou tyto data velice, ale velice nepříjemná. Musím se škodolibostí dodat, že to bude pro tebe a tvé spoluvěřící čím dál těžší.
.

Jaroslav Studnička
14. duben 2023, 09:06

Tak znovu i pro nechápajícího Bláhu. Jak váš příspěvek souvisí s tématem článku?

Milan Vaněček
14. duben 2023, 09:56

Tak samozřejmě hodně to souvisí s článkem. Pan hlpb zasadil situaci v EU do celosvětového kontextu silně rostoucího příspěvku VtE+FVE, na který poukázal.

Je vidět, že i v EU zeleném hnutí se objevil proud proti VtE, viz třeba nedávno hojně u nás publikovaná demonstrace Grety ve Skandinavii.

Ale racionálně uvažující energetik musí vidět obrovskou důležitost VtE pro energetiku EU, zvláště v zimním období. EU může omezit své obrovské zahraniční výdaje za plyn a ropu jen když bude posilovat co nejvíce větrnou energetiku. Nebudou levné energie bez VtE v EU.

Co se týče situace v ČR, boj proti větrným elektrárnám stále pokračuje. Těch barier proti VtE je stále mnoho, v EU i v ČR, jak na to poukazuje i článek pana Budína.

hlpb
14. duben 2023, 10:09

Tak na přání místních diskutujících zacílíme reálná data z energetiky více na VTE v EU:

VTE v 1.Q 2023 v EU vyrobily = 135 TWh (podíl 21%) meziročně je to nárůst výroby + 6 TWh.

Jaroslav Studnička
14. duben 2023, 11:15

Bláho, vy jste jak kolovrátek. Tato data si každý může jednoduše dohledat, pokud ho budou zajímat. Není to nic překvapivého, abyste s tím musel tapetovat pod téměř každým článkem.

Ještě jste nás ovšem neobohatil o zdůvodnění, jak tato data souvisí s problémy reálnými uvedenými v článku.

hlpb
14. duben 2023, 11:28

Jardo, budu udávat data jaká uznám za vhodné já. Rozhodně se nebudu řídit tím, jestli se to někomu reálná data libí nebo nelibí. A hlavně, by ses divil, kolik lidí si myslí že "občané zdroje" nevyrobí vůbec nic. A když jim pak ukážeš skutečnost, po krátkém divení, rychle změní názor. Dokonce přemýšlím, že bych mohl pod každý článek vždy publikovat dvě statistiky z výroby...

Emil
14. duben 2023, 12:40

Být vámi bych tu myšlenku posunul ještě dál a požádal redakci o rozšíření kategorií "Energostat, Monitoring, Podcasty atd." o kategorii "Bláhovo statistické okénko".

hlpb
14. duben 2023, 12:43

Emile, po dlouhé době tě musím pochválit, více skutečných dat a méně lidové tvořivosti, pocitům a přáním některých autorů článků by tomuto webu jen prospělo.

Zdeněk
14. duben 2023, 10:49

Jaroslav Studnička: Nesouvisí, ale hlpb má naučenou jednu tabulku bez širšího porozuměná a tak ji pro jistotu dá pod každý článek.

Divné, že pořád ukazuje roční čísla ne třeba hodinový rozpad, přeshraniční salda, regulační energii atd.

hlpb
14. duben 2023, 11:17

Zdeňku, klidně napiš jaká konkrétní data chceš vědět a já ti je sem rád napíšu. Já skutečností rozhodně nemám nejmenší problém.

hlpb
14. duben 2023, 12:53

Na přání Zdeňka uvádím statistiku importu x exportu jednotlivých států v rámci EU v roce 2023 data jsou k 14.4.2023:

Největší exportéři EE:

Německo = 9,2 TWh

Švédsko = 9,2 TWh

Španělsko = 5,2 TWh

Norsko = 4,5 TWh

Francie = 3,9 TWh

Největší importéři EE:

Itálie = - 16 TWh

Maďarsko = - 3,8 TWh

Rakousko = -3,1 TWh

Řecko = - 2,4 TWh

Litva = - 2,3 TWh

Pavel
14. duben 2023, 16:12

madari jedni z nejvetsich importeru? Nejsou to nahodou ti blouznivci o jaderne spolupraci se stepnim imperiem? cekaji na paks nebo godota? ten orban to dovede zu grunt, dobre jim tak, kolaborantum

Pavel
14. duben 2023, 16:13

madari jedni z nejvetsich importeru? Nejsou to nahodou ti blouznivci o jaderne spolupraci s stepnim imperiem? cekaji na paks nebo godota? ten orban to dovede zu grunt, dobre jim tak

Martin Prokš
14. duben 2023, 14:01

Dobrý den,

Když těm slunečníkům a větrníkům tolik fandíte, co kdyby jste si vzal potápěčský skafandr na šnorchl s kompresorem a připojil se na FVE panel 200% spotřeby kompresoru. A pak se šel cachtat na 3 hodiny večer v 17:30 do moře někde u rovníku, do tří metrů hloubky by stačilo.

Je to by byl klid.

Jaroslav Studnička
14. duben 2023, 10:39

Pane Vaněčku, statistika výroby el. energie alá Bláha s tématem článku absolutně nesouvisí. Natož ideologické bláboly v příspěvku, který tedy byl již smazán.

Milan Vaněček
14. duben 2023, 10:44

Nevím co bylo panu hlpb smazáno, nečetl jsem to, vyjadřoval jsem se ke komentářům 7:43 a 8:23.

Vladimír Šťastný
14. duben 2023, 11:31

"převažující veřejný zájem" je termín naprosto gumový a nic nevypovídající, protože ho nikdo nijak seriózně nezjišťuje. Investor, klidně bez ničeho, bude ve svém stavebním řízení uvádět, že jedná v převažujícím veřejném zájmu, ale nikdo, tím méně Stavební úřad, se ho ani nezeptá, jak na to přišel.

Ivan Novák
14. duben 2023, 21:52

Některé zájmy jsou jako veřejné označeny porůznu v zákonech. Který z nich převáží se určí podle hesla "bez koho to nepůjde" (rozklad proti rozhodnutí zamíří k ministrovi, jehož podřízený rozhodl jménem úřadu v prvním stupni a hájí stejný zájem), a kdo má peníze na právníky a roky ho netlačí, může se soudit.

Baton David
14. duben 2023, 18:30

jestliže si nedostatky uvědomují i investoři tak jsme na správné cestě ke zdravější energetice a ideologie opět neporazí fyzikální zákony a ani zákony trhu

Petr Dolák
14. duben 2023, 21:29

Větrný sektor stále sužují problémy s vysokými náklady a obecně problémy v dodavatelském řetězci proto i naše vláda by měla fotovoltaiku i elektromobilitu více podporovat, protože i Číňané si svou podnikavostí a pracovitostí zaslouží, abychom jim víc platili jak za FV panely, tak za baterie.

Petr Turek
15. duben 2023, 13:09

Pokud není k dispozici rozumná akumulace elektřiny, která by fungovala a byla za mírnou cenu, pak rozvoj všech dalších zdrojů je totální nesmysl, tedy vhazování dalších peněz, a proto ten zájem postupně o výstavbu nových OZE klesá...

To že v ČR není skoro nic ve větrácích je jen důsledek přemrštěného budování v SRN a to zde řadu lidí vyděsilo... důvody jsem uvedl mnohokrát již dříve...

Richard Vacek
15. duben 2023, 16:47

Když po solárech už i větrné elektrárny narážejí na problém vzájemné kanibalizace. Tedy když fouká, tak fouká skoro všude a není kam elektřinu posíla. Větrníky se vypínají, popřípadě je cena nulová.

No a když nefouká, tak ten větrník sice pěkně vypadá, ale zase moc nevyrábí.

Filip Kopa
16. duben 2023, 13:44

Reaguji na výše uvedené statistiky výroby OZE protože Se statistikami lze zacházet různě. Někdy to je docela zábava. JE mají celosvětově cca 400GW instalováno. VE a FVE cca 2TW a přesto neprodukují 5x tolik. A docela by mě zajímala zabrana plocha včetně nutných obslužných komunikací a počet instalací a množství použitého materiálu. A kolik bylo nutné postavit bateriových úložišť kvůli OZE. A kolik jich ještě bude nutné postavit. A až přestane být lithium používané pro baterie, kam se uloží jako toxický odpad a kolik ho bude (předpokládám že o několik řádů více než částečně využitého jaderného paliva) A kolik uhelek muselo být zprovozněno protože se nepodařilo plně nahradit JE pomocí OZE a tím pádem nám rostou emise rtuti. A kolik jich bude. A kolik lidí kvůli tomu onemocní. Se statistikami se dá dělat kde co a plácnout kde kam.

Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se