Největší dodavatel větrných turbín varuje před možným růstem jejich ceny
Dodavatel větrných turbín Siemens Gamesa, který v loňském roce poprvé v objemu prodaného instalovaného výkonu překonal dánský Vestas, varoval před možným růstem cen větrných turbín. Důvodem má být růst cen oceli v důsledku obchodních sporů mezi Čínou a USA.
Obchodní spory mezi Čínou a USA způsobují další nepříjemnosti dodavatelům větrných turbín, kteří v současné době čelí zvyšujícímu se tlaku na cenu v důsledku ukončování státních dotací a přechodu na aukční mechanizmy pro udělování provozní podpory.
Růst ceny oceli vyvolaný uvalením cel se podle největšího dodavatele větrných turbín Siemens Gamesa promítne do výrobních nákladů dodávaných turbín. Společnost podle zahraniční agentury Reuters uvedla, že v současné době zjišťuje rozsah dopadu na výrobní náklady a na hospodaření společnosti v příštím roce.
CEO společnosti Siemens Gamesa Markus Tacke nicméně řekl, že je nepravděpodobné, že by společnost mohla celý nárůst nákladů přenést na zákazníky.
„Pohybujeme se na vysoce konkurenčních trzích. Pravděpodobnost, že můžeme přenést tyto efekty do cen, bych považoval za spíše nízkou,“ řekl Tacke.
Cena větrných turbín se stabilizuje
Společnost zároveň uvedla, že dopad rostoucí ceny oceli na letošní zisk nebude žádný díky dřívějšímu zajištění a kontraktům s dodavateli. Očekávaná EBIT marže pro hospodářský rok končící 30. září se tudíž stále pohybuje mezi 7 až 8 % a tržby v rozsahu 9 až 9,6 miliard eur.
Ačkoliv pokles průměrné prodejní ceny větrných turbín ve srovnání s loňských rokem je stále v řádu desítek procent, Siemens Gamesa uvedla, že se ceny objednávek stabilizovaly a že jsou stabilní již třetí čtvrtletí v řadě.
Siemens Gamesa, mezi jejíž akcionáře patří kromě Siemensu například také španělská energetická společnost Iberdrola, se stala v loňském roce největším dodavatelem větrných turbín z pohledu objemu prodaného instalovaného výkonu. Do té doby této statistice kraloval dánský Vestas.
Mohlo by vás zajímat:
To nejdééé, ceny OZE musí neustále klesat, jistý ideolog nejspíš ve službách hlavních globálních solárníků z Číny nám to tu opakovaně neustále slibuje :)
Hmmm, jenže pokud jste článek četl pozorně, tak byste zjistil, že zdražení vyvolává politický zásah, nikoliv chyba v technologii samotné. Dražší ocel zvýší náklady všem, kdo ji používají ve výrobním procesu.
Obchodní války nám nepřinesou nic dobrého. Historicky jde pokaždé o přešlapy vedoucí k průseru.
Řečičky.
Hlavním důvodem zdražování je tištění peněz, a když už to dělají po světě USA, EU i Čína tak se to nedá zastavit ani poslední superlevnou miliardou lidí z Indie, zvláště když tam zvládají spíš jen služby (brzy vykonávatelné umělou inteligencí) a na průmysl čínských rozměrů v nejbližších desetiletích nemají.
Nehledě na to, že jak v USA tak i v EU je už polovina lidí předlužených, a další léta stagnace platů by v žádném případě nezvládli.
Takže jedinou možností do budoucna na Západě je velká inflace a růst platů. Teď se hraje jen o to, kdo si za ten nakonec nevyhnutelný vývoj bude moci připsat zásluhy, a na koho spadne vina za inflaci a kdo bude spíš veleben za růst platů.
No a samozřejmě úplně největší hra, na kterou se vyplatí dát i stamiliardy úplatků, je o to, kdo bude to nadcházející největší tištění peněz v dějinách na jednotlivých kontinentech kontrolovat.
Snad se tomu Česko se svou korunou založenou na vnitřních úsporách bude moci vyhnout, takže většina pohybu bude posílením měny bez šílených platových skoků podle síly odborů a PR jednotlivých profesích, a zisky půjdou maximálně spravedlivě pro všechny poctivě pracující a luxusní spotřebě se vyhýbající místní české občany.
Stamiliardové úplatky , stačilo napsat jen tu jednu větu na začátku hned za ŘEČIČKY a nemusel jsem to dál číst :)
Ani jako parodie na Ilonu Švihlíkovou to není dobré.....
A co jiného je výběrové přidělování půjček za minimální až nulový úrok bankstery v Eurozóně?
Když obyčejným spoluobčanům i zcela bezrizikovým poctivě pracujícím na malou hypotéku na to pak napálí mnohonásobně víc.
Ale samozřejmě existují i přímé úplatky, jako třeba všechny ty prachy, co se museli vynaložit na vytvoření a prosazení úplně nové politické strany pro Macrona agenta bankéřů ve Francii, plus zaplacení většiny novinářů, aby ji upřednostňovali na úkor dominantních stálých stran v polovětšinovém hodně stabilním systému.
Potvrzuje se, co jsem psal dříve. Předně ceny on-shore větrníků těžko budou dále významně klesat, takže jejich případná konkurenceschopnost bude záviset na růstu ceny elektřiny (pochopitelně v době kdy fouká, což není totéž jako růst ceny baseloadu). Evropské výrobce větrníků přitom čeká hlad a mizérie. Jejich trh v EU se do budoucna významně zmenší, v zahraničí si moc neškrtnou a k tomu nebudou moci pod tlakem čínské konkurence plně promítnout rostoucí náklady do cen svých výrobků. Brzy tu budeme mít cla na dovoz větrníků z Asie a pokud ne, tak čeká tento průmysl v EU osud fotovoltaiky.
Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.
V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.
Přihlásit se