Největší offshore větrný park má využívat nejvýkonnější větrné turbíny na světě

DomůVětrné elektrárnyNejvětší offshore větrný park má využívat nejvýkonnější větrné turbíny na světě

Projekt větrné elektrárny Dogger Bank, který v nadcházejících letech vyroste u pobřeží Velké Británie, bude s největší pravděpodobností využívat větrné turbíny Haliade-X, které se mají stát největšími a nejvýkonnějšími sériově vyráběnými větrnými turbínami na světě. Po svém dokončení má soustava větrných parků disponovat celkovým instalovaným výkonem 3,6 GW.

Společnosti Equinor and SSE Renewables, které stojí za projektem větrné elektrárny Dogger Bank, oznámily, že jako preferovaného dodavatele technologie zvolily GE Renewable Energy s jejími obřími turbínami Haliade-X. Přestože má být přesný počet turbín pro celý projekt teprve určen, při instalovaném výkonu 3,6 GW a výkonu každé turbíny 12 MW by se mělo jednat okolo 300 turbín.

„Dogger Bank se stane domovem největším offshore větrným turbínám na světě a této průkopnické nízkouhlíkové technologii, která bude hrát klíčovou roli pro dosažení uhlíkové neutrality Spojeného království do roku 2050,“ uvedl Paul Cooley, ředitel kapitálových projektů u SSE Renewables.

Podle Bjørna Ivara Bergema, projektového ředitele Dogger Bank Wind Farms, stojí za úspěchem projektu v aukci na provozní podporu z velké části dodavatelský řetězec, včetně spolupráce s GE Renewable Energy.

Celý projekt by si měl mezi lety 2020 a 2026 vyžádat investice okolo 9 miliard liber. Do konce příštího roku by mělo padnout případné konečné investiční rozhodnutí, se kterým bude rovněž potvrzen dodavatel turbín.

První část projektu o výkonu 1,2 GW by měla zahájit provoz v roce 2023, po úplném dokončení by se soustava větrných farem měla podílet na výrobě elektrické energie ve Spojeném království přibližně 5 %.

Obří větrné turbíny vyrobí o 45 % více elektřiny než současné modely

Obří větrné turbíny, jejichž lopatky budou měřit 107 metrů, budou dosahovat do výšky 260 metrů. S výkonem 12 MW by jedna turbína měla v běžných oblastech Severního moře ročně vyrobit zhruba 67 GWh elektrické energie. Oproti v současné době dostupným modelům by tak nové turbíny měly vyrábět o 45 % více energie.

První prototyp této turbíny určené pro výstavbu na moři roste v Nizozemsku u Rotterdamu.