Domů
Větrné elektrárny
Nizozemsko v sobotu zastavilo větrné elektrárny kvůli ochraně tažného ptactva
Nizozemsko offshore větrná elektrárna
Zdroj: Wikimedia Commons / Ad Meskens / CC BY-SA 3.0

Nizozemsko v sobotu zastavilo větrné elektrárny kvůli ochraně tažného ptactva

Nizozemsko poprvé zastavilo větrné elektrárny v Severním moři kvůli ochraně tažného ptactva. Na uplynulou sobotu ornitologové předpovídali tah milionů ptáků nad Severním mořem. Vláda proto nařídila odstavení větrných turbín na čtyři hodiny, v pondělí o tom informovala na svých stránkách. Od podzimu by podobné odstávky měly být častější, napsala dnes agentura DPA.

„Jedná se o mezinárodní prvenství. Nikde na světě nebyly větrné elektrárny na moři odstaveny kvůli ochraně ptáků během jejich hromadné migrace. Chceme, aby byl dopad větrných elektráren na přírodu co nejmenší,“ uvedl nizozemský ministr energetiky a životního prostředí Rob Jetten.

Na konci loňského roku představil doktorand Amsterodamské univerzity model, který předpovídá migrační trasy ptáků na základě předpovědí počasí a ptačích radarů v Severním moři. Pohyb hejn dovede odhadnout dva dny předem, což dává provozovateli energetické sítě dostatek času na zajištění stability a dodávek proudu. Víkendová odstávka byla pilotní testovací fází, opatření oficiálně vejde v platnost letos na podzim.

„Dvakrát ročně, na jaře a na podzim, migrují přes Severní moře během některých nocí miliony ptáků,“ uvedl odborník na ochranu ptáků Tim van Oijen.

Větrná elektrárna společnosti innogy v Nizozemsku
Ilustrační foto

Upozorňuje také na rostoucí počet větrných elektráren u pobřeží a tím i rostoucí význam opatření na ochranu ptactva.

Dopadu větrné energetiky na ptactvo se věnuje i Německo. V současné době je u německých břehů v Severním moři 22 parků větrných elektráren a v Baltském moři tři s celkovou kapacitou 8,1 gigawattu, píše DPA. Do roku 2030 by to podle ní mělo být 30 gigawattů.

lsa jrm

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(3)
Jirka94535
17. květen 2023, 05:38

Než v článku samotném je více řečeno mezi řádky.

Zbyněk Poisl
17. květen 2023, 11:58

Především je to přiznání, že odpůrci této absurdity mají pravdu v tom, že VE zabíjejí obrovské množství ptactva! U těch, co jsou na pevnině je to dokonce celkem snadné dokázat, u těch co jsou na moři už to tak snadné není! Občasná energetika je největší zlo, které člověk vymyslel od doby vynálezu jaderné zbraně!

Kurz
18. květen 2023, 10:12

Taky by to na moři mohlo změnit ekosystém, že se mořští dravci budou více zdržovat v offshore parcích, kde budou krmeni ptactvem a navíc tam asi nebude ani tak intenzivní rybolov.

Pokud jen padnou bez užitku na dno moře, byla by to škoda.

Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se