Domů
Větrné elektrárny
V Nizozemsku je připraveno připojení offshore parků Borssele 1 a 2 o výkonu 700 MW

V Nizozemsku je připraveno připojení offshore parků Borssele 1 a 2 o výkonu 700 MW

Provozovatel nizozemské přenosové soustavy, společnost TenneT, přinesl zprávu, že dokončil práce na přípojce pro offshore větrné parky budované v Severním moři. Větrné parky Borssele 1 a 2, které buduje u nizozemského pobřeží dánská energetická společnost Orsted, by měla být připojeny v příštím roce.

Celkově má mít offshore park Borssele čtyři části, a nyní je tak téměř dokončena první polovina. Turbíny od firmy Siemens-Gamesa mají každá výkon 8 MW, hloubka moře je 14-36 metrů. Každá čtvrtina parku pak má instalovaný výkon 350 MW.

I vzhledem ke vzdálenosti parku 23 km od pobřeží nizozemského Westkapelle, vybudovala přenosová společnost Tennet jednu transformační stanici přímo u parku a dále na pevninu bude výkon 700 MW již přiveden jedním kabelovým vedením na hladině napětí 220 kV. Na pevnině byla zbudována nová rozvodná stanice, ve které bude ještě jednou zvýšena napěťová hladina na 380 kV a zde také bude offshore park napojený na přenosovou soustavu.

“Je to fantastický úspěch, že toto první velké připojení offshore parku v Severním moři bylo provedeno včas a vešlo se do plánovaného rozpočtu. Postup, který byl aplikován v Nizozemsku a který byl vyvinut ve spolupráci s ministerstvem životního prostředí, nyní přináší své výsledky. Standardy nyní zavedené jsou vhodné nejen pro připojení projektů v offshore programu do konce roku 2023, ale i pro pozdější projekty s připojením do roku 2030.”

Marco Kuijpers, manažer TenneT zodpovědný za projekt

Podle dohod má TenneT do konce roku 2023 připojit další offshore parky, a bude tak mít připojeno do své přenosové sítě 3500 MW výkonu. Dalším velkým připojením bude druhá polovina Borssele, opět o výkonu 700 MW, který bude připojen příští rok. Celkově tedy TenneT připojí 5 parků o výkonu 700MW, a bude moct použít stejný koncept jako nyní, což společnosti ušetří nemalé prostředky díky standardizaci a opakování postupu.

Nizozemsko plánuje mezi lety 2024 až 2030 postavit dalších 6100 MW větrných elektráren. Offhsore projekt Borssele využívá i toho, že u městečka Borssele je nyní poslední nizozemský jaderný blok v provozu o výkonu 515 MW. Tedy lokální přenosová síť je patřičně nadimenzována a součástí podpory OZE je i plánovaná fotovoltaická elektrárna o výkonu 21 MW, která má v přístím roce vyrůst v blízkosti současné jaderné elektrárny.

Komentáře

(3)

Milan Vaněček

18. září 2019, 11:20

Poslední odstavec článku shrnuje situaci v Nizozemsku. Jádro během pár let skončí a nastoupí starý dobrý vítr (holandská tradice) a fotovoltaika.

Jaderná elektrárna si odslouží brzy svých 50 let (holanďané jsou šetrní, nic nevyhodí) a větrné a fotovoltaické elektrárny začínají masově stavět až když jsou pro ně levné. Pro ČR budou obdobně levné, vzhledem k rozdílům v HDP a koeficientech využití, tak o 10 let později. Ale taky jádro nám vydrží déle.

Martin Pácalt

18. září 2019, 13:19

Jenom technická poznámka: 1) Holandsko je jen část Nizozemska, je to kraj, nikoliv země(stát). Takže jde o nizozemskou tradici ,2) ten jeden reaktor o výkonu 1 bloku Dukovan to nevytrne tak jako tak.

Vladimír Šťastný

18. září 2019, 19:50

V článku se píše o nadšení investora z nepřetáhnutí investic, ale pro jistotu se nepíše nic o jejich výši. Víte někdo konkrétní částku? Tyhle věci se příliš nesdělují a pokud se něco objeví, nebývá to potvrzená zpráva.

Přidat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna u komentáře
Vyžadované informace jsou označeny *
Pravidla diskuze
Veškeré příspěvky v diskuzi na webu oEnergetice.cz musí splňovat Pravidla diskuze. Přidáním příspěvku do diskuse uživatel vyjadřuje souhlas s těmito pravidly a zavazuje se je dodržovat.
Komentáře pouze pro přihlášené uživatele
Upozorňujeme diskutující, že komentáře v diskuzi budou moci přidávat již brzy pouze přihlášení uživatelé. V diskuzi se stále častěji objevují příspěvky od anonymních uživatelů, které porušují pravidla diskuze. Věříme, že díky tomuto opatření bude diskuze pod články pro všechny přínosnější.
Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj na této stránce.
V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.
OM Solutions s.r.o.
Kpt. Nálepky 620/7, Nové Dvory, 674 01
Třebíč
IČ: 02682516
SOCIÁLNÍ SÍTĚ
© 2021 oEnergetice.cz All Rights Reserved.