Domů
Elektřina
Čína pozastavuje výstavbu větrných elektráren, v 1Q 2016 nevyužila čtvrtinu energie

Čína pozastavuje výstavbu větrných elektráren, v 1Q 2016 nevyužila čtvrtinu energie

Čína zavedla varovný systém, který má zabránit investicím do rychle se rozvíjejících větrných elektráren v regionech s přebytkem výroby z větru. K zavedení opatření vedou velké objemy potenciálně vyrobené elektřiny, které zůstávají nevyužity.

Čínská Státní energetická správa (NEA) vydala nejvyšší varování pěti provinciím, ve kterých tím bude pozastaveno vydávání povolení k výstavbě elektráren a připojování k přenosové soustavě. Stojí to v oficiálním prohlášení vydaném ve čtvrtek. Všechny provincie spojuje vysoká koncentrace větrných elektráren a nedostatečně rozvinutá přenosová soustava.

Čína, jež je největším spotřebitelem energie z větru na světě, zaznamenala za poslední dekádu prudký nárůst instalovaného výkonu ve větrných elektrárnách. V květnu tohoto roku čítal instalovaný výkon tohoto zdroje 136 GW.

Čína vs USA: Dvojnásobný instalovaný výkon, stejná výroba

Zatímco při porovnání se Spojenými státy americkými disponovala Čína v roce 2015 téměř dvojnásobkem instalovaného výkonu ve větrných elektrárnách, výroba z větru dosáhla téměř totožné hodnoty. Podle dat Bloomberg New Energy Finance 185,1 TWh v Číně a 185,6 TWh v USA.

Důvodů pro nižší výrobu při vyšším instalovaném výkonu je hned několik. Horší technologie turbín, horší větrné podmínky, preference uhelných elektráren pro jejich spolehlivou a předvídatelnou výrobu. Největším problémem je ovšem nedostatečně rozvinutá přenosová soustava.

„Ta čísla jsou zarážející. Ukazují, že Čína buduje větrné elektrárny rychleji, než je schopna přijmout.“

Justin Wu, šéf asijsko-pacifického týmu Bloomberg New Energy Finance

V prvním kvartálu 2016 byl celostátní průměr nevyužité energie z větrných elektráren 26 %. Nejhoršími byly provincie Jilin, Gansu a Xinjiang s okolo polovinou nevyužité energie.

Roční podíl nevyužité energie větrných turbín v Číně. Zdroj: Bloomberg

Omezení výstavby

Nový varovný systém využívá tří stupňů rizikovosti – zelená, oranžová a červená. NEA bude varování aktualizovat ročně, oranžové a červené upozornění zamezí novým instalacím větrných elektráren, nebude se ovšem vztahovat na offshore větrné elektrárny.

„Pro regiony, jejichž průměrná délka provozu větrných elektráren poklesne pod minimální požadavky předchozího roku, bude vystaveno červené upozornění,“ řekl NEA.

Regionům, kde přenosová omezení vzrostou o více než 20 % předchozího roku, bude uděleno oranžové, nebo červené upozornění.

Úvodní fotografie: Větrná farma v čínském Sin-ťiang (Xinjiang). Zdroj: Mike Locke, Flickr

Komentáře

(0)

Přidat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna u komentáře
Vyžadované informace jsou označeny *
Pravidla diskuze
Veškeré příspěvky v diskuzi na webu oEnergetice.cz musí splňovat Pravidla diskuze. Přidáním příspěvku do diskuse uživatel vyjadřuje souhlas s těmito pravidly a zavazuje se je dodržovat.
Komentáře pouze pro přihlášené uživatele
Upozorňujeme diskutující, že komentáře v diskuzi budou moci přidávat již brzy pouze přihlášení uživatelé. V diskuzi se stále častěji objevují příspěvky od anonymních uživatelů, které porušují pravidla diskuze. Věříme, že díky tomuto opatření bude diskuze pod články pro všechny přínosnější.
Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj na této stránce.
V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.
OM Solutions s.r.o.
Kpt. Nálepky 620/7, Nové Dvory, 674 01
Třebíč
IČ: 02682516
SOCIÁLNÍ SÍTĚ
© 2021 oEnergetice.cz All Rights Reserved.