Domů
Větrné elektrárny
O výstavbě větrných elektráren v Horní Řasnici se bude rozhodovat v referendu
windkraft

O výstavbě větrných elektráren v Horní Řasnici se bude rozhodovat v referendu

O výstavbě větrných elektráren v Horní Řasnici na Liberecku budou místní rozhodovat v referendu. Návrh na jeho uspořádání podepsalo přes 30 procent právoplatných voličů. Místní referendum se bude konat souběžně s volbou prezidenta 13. a 14. ledna. ČTK o tom za přípravný výbor místního referenda informovala Jolana Bláhová.

Společnost W.E.B Větrná energie má v plánu nad údolím s obcemi Horní Řasnice, Dolní Řasnice a Krásný Les postavit devět větrných elektráren o celkovém výkonu 37,6 až 55,8 megawattu (MW). Část místních je ale proti. Mají obavy z přílišné blízkosti elektráren u domů, hluku, negativního vlivu na krajinu i velikosti elektráren. „Je zde velké procento lidí, které je přesvědčeno, že návrh lze udělat lépe, například v komunitním režimu, s nižším počtem elektráren, s větším ohledem na životní prostředí, život lidí, s vyšším přímým benefitem pro místní občany. Nezanedbatelná část obyvatel nechce další elektrárny vůbec. Neboť i ty stávající v okolí podle nich přinášejí mnoho problémů,“ uvedla Bláhová.

Společnost W.E.B Větrná energie obce z Frýdlantska oslovila už před třemi lety. Tehdy v anketách obyvatelé všech tří obcí její záměr podpořili. Podle Bláhové jim ale tehdy firma prezentovala projekt s elektrárnami o menším výkonu. „Anketní otázka ani nezohledňovala celkový počet elektráren v rámci celého větrného parku, a tím také jeho kumulativní dopad a vliv na zdejší krajinu a životy místních lidí,“ dodala.

Společnost W.E.B Větrná energie za odporem vůči svému projektu vidí nabídku konkurence. „Ačkoliv jsme roky aktivně komunikovali svůj záměr, v létě se objevilo pár jednotlivců, kteří se snaží místní přesvědčit o zrušení spolupráce s námi. Otázky vzbuzuje fakt, že odpůrcům jde o zastavení právě našeho projektu. Větrníky od jiného investora by jim nevadily. Konkurenční nabídka přitom existuje, od firmy založené letos v květnu, bez historie a zkušeností. Odměny, které slibuje konkurence, jsou ale zcela nereálné,“ uvedla v tiskové zprávě jednatelka společnosti W.E.B Větrná energie Michaela Lužová.

Podle Bláhové to ale není záměrem referenda. „Otázkou v referendu v Horní Řasnici se nesnažíme prioritně zvýhodnit jiný projekt, ale zastavit projekt, který podle nás není pro zdejší prostředí a místní obyvatele přijatelný. A dát lidem čas na to, aby si skutečně získali potřebné objektivní informace. Aby si řekli své priority, adekvátní požadavky a spolupracovali více se svými zastupiteli,“ dodala.

Projekt výstavby větrného parku je teprve na začátku, v procesu posouzení vlivu na životní prostředí EIA. Pro výstavbu bude nutná i změna územního plánu. Lužová už dříve pro ČTK uvedla, že větrný park by chtěli začít stavět v letech 2024 až 2025. Firma chce postavit 166 metrů vysoké věže s průměrem rotoru 150 metrů. Vrtule tak budou dosahovat až do výšky 241 metrů.

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(11)
Jirka94535
22. prosinec 2022, 11:20

Držím paní Bláhové palce, aby se jí podařilo předat postiženým potřebné objektivní informace. Jak jsou definovány chráněné venkovní prostory a chráněné venkovní prostory staveb a s nimi spojené hygienické limity hluku. Kolik bude neefektivně zabetonováno přírody, té přírody, kterou máme chránit a která odstraňuje z ovzduší CO2. Nedávno se tu psalo, že na čtyři větrníky je nevratně zničen/zabetonován zhruba 1ha produktivní plochy, cesty nepočítám.

Karásek
22. prosinec 2022, 20:06

Škoda, že je velká část veřejnosti ovlivněna různými lháři a dezinformátory kteří lživě dezinformují proti větrným elektrárnám ohledně hluku, údajného zabíjení ptáků a dokonce i o změně počasí.

Emil
22. prosinec 2022, 20:36

Karásku, jestli jste to nepochopil, tak obyvatelé Horní Řasnice mají s větrnými elektrárnami každodenní bohaté zkušenosti, větrníky už tam mají a proto proti dalším protestují, dobře totiž vědí co to obnáší. Nepotřebují rady chytráků, co viděli větrník maximálně tak na obrázku, ale bezpečně vědí že žádný hluk ani jiné negativní externality neprodukuje.

Karásek
23. prosinec 2022, 22:00

Tak drahej Emile, když byla na Vysočině podobná diskuse, tak tam byli taky ti zaručení občané s negativními zkušenostmi akorát starosta obce o kterou se jednalo je neznal a označil je za fejkové přestože se vydávali za občany v této obci bydlící. Pak existuje taky spousta exhibicionistů, kteří se potřebují zviditelnit.

Emil
23. prosinec 2022, 22:27

Vv Horní Řasnici na Liberecku budou místní rozhodovat v referendu. Návrh na jeho uspořádání podepsalo přes 30 procent právoplatných voličů". Stačí si přečíst ten článek, "fejkový" Karásku.

Galipoli
27. prosinec 2022, 10:58

K tomu vašemu „údajného zabíjení ptáků" :

https: //abcbirds.org/blog21/wind-turbine-mortality/ . Zajímavý fakt je ten, že pokud byli použiti psi pro vyhledávání zabitých malých ptáků, zvýšila se úmrtnost 1,6 - 2,7 x (studie z 2020). Takže je možné. že číslo zabitých je podstatně vyšší.

p.s. u odkazu je nutno odstranit mezeru za https:

Karásek
24. prosinec 2022, 19:52

O těch fejkových fejkový Emile jsem psal v souvislosti s krajem Vysočina. Tak to nepřekrucuj. Spíš mě překvapilo jak hluboko taky padl Pávek v souvislosti s tím modulárním reaktorem.

Emil
24. prosinec 2022, 22:17

Aha, takže to co jste vy tvrdil, že údajně tvrdil jakýsi nejmenovaný starosta jakési nejmenované obce, vůbec nesouvisí s výstavbou větrných elektráren v Horní Řasnici, o které je článek i diskuse. To mi teď chcete namluvit?

Karásek
26. prosinec 2022, 10:37

Emile, nauč se číst a pak si přečti ještě jednou to, co jsem napsal.

Emil
26. prosinec 2022, 22:42

Karásku, číst umím a nepotřebuji vaše příspěvky číst dvakrát, jednou to bohatě stačí.

Pravoslav Motyčka
26. prosinec 2022, 22:01

Větrná energetika znamená zničení krajiny a to zase znamená pád cen nemovitostí , pozemků nechuť mladých lidí se přistěhovat do obce atd. Přitom stavět tyto zdroje nemá smysl levnější než jaderné elektrárny nejsou. Podle mě je by bylo nejlepší stavět obří VTE na vrcholcích hor - nejvíce tam fouká a nikdo tam nebydlí a jsou to prý ekologické zdroje , takže do přírody patří.

Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se