Polsko má potenciál pro výstavbu 30 GW onshore VTE, vláda však s jejich rozvojem nepočítá
Instalovaný výkon onshore větrných elektráren v Polsku by podle tamní větrné lobby Polish Wind Energy Association (PWEA) mohl dosáhnout až 30 GW, pokud by vláda znovu umožnila rozvoj těchto zdrojů. Návrh Energetické politiky Polska do roku 2040 nicméně s dalším rozvojem onshore větrných elektráren nepočítá.
Rozvoj onshore větrné energetiky v Polsku byl prakticky zastaven v roce 2016, kdy vstoupil v platnost zákon, který výrazně omezuje rozvoj těchto zdrojů. Zásadním opatřením je tzv. pravidlo 10H, na základě kterého musí být vzdálenost větrné elektrárny od nejbližšího obydlí vyšší, než je desetinásobek její výšky. V praxi se jedná o vzdálenost zhruba 1,5 kilometrů.
Kontroverzní pravidlo nebylo zrušeno ani novelou zákona o obnovitelných zdrojích z roku 2018, kterou byly v Polsku zavedeny aukce pro obnovitelné zdroje energie.
V loňském roce bylo například podle dat evropské asociace WindEurope v Polsku uvedeno do provozu pouze 16 MW nových onshore větrných elektráren a ke konci roku 2018 tak celkový instalovaný výkon těchto zdrojů činil 5 864 MW.
I přesto jsou onshore větrné elektrárny nejvýznamnějším obnovitelným zdrojem při výrobě elektřiny v Polsku. V prvních 9 měsících letošního roku dosáhly téměř 10% podílu na celkové výrobě elektřiny.
Podle ředitele PWEA Janusze Gajowieckiho existuje v Polsku potenciál pro navýšení instalovaného výkonu onshore větrných elektráren až na 30 GW, pokud by bylo výše uvedené omezení pro onshore větrné elektrárny zrušeno.
V období před říjnovými volbami nicméně podle nejmenovaného zdroje zahraničního serveru Montel polská vláda jakoukoliv úpravu legislativy v této oblasti odložila, aby neztratila hlasy voličů na venkově.
Návrh Energetické politiky Polska do roku 2040 předpokládá, že Polsko sníží své emise CO2 v sektoru výroby elektřiny zejména díky instalaci 10,4 GW offshore větrných elektráren, 20 GW solárních elektráren a 6 GW jaderných zdrojů.
Mohlo by vás zajímat:
Polsko je najvacsi znecistovatel v EU pri vyrobe elektriny a tepla a oni odmietaju rozvo OE. a pritom maju tolko priestoru a vhodnych podmienok jak na susi tak na mori.
Preco potom aspon nie rozvoj jadra? Aha, politika...zapad ide proti jadru a s vychodom su uhlavni nepriatelia :D
Pritom rusi alebo cinania by im stavali reaktori ako huby po dazdi ale oni budu radsej proti nim zbrojit a kupovat predrazeny plyn z USA.
Poláci nakonec těch 30 GW ve větrných elektrárnách postaví. Je to obrovské množství elektřiny s prokticky nulovými výrobními náklady. Peníze leží ve větru, jen je sebrat.
Ale Poláci jsou správní nacionalisté, nechtějí aby cizí investoři převálcovali odpor místního obyvatelstva a zisky šly do ciziny. Až to bude ještě levnější, postaví si to sami, se spoluúčastí občanů bydlících v oblasti 10H. Oni dají souhlas, investoři prachy, ty obrovské peníze ve větru ležet nenechají.
A někteří si mohou dál snít o malých amerických jaderných reaktorech, na ty velké, cizí, se vykašlou.
OE su v buducnosti dolezite a hlavne vietor a slnko, uholne elektrarne sa budu vypinat a s tym suhlasim aj ja, zostanu plynove, vodne + nejake pomocne zdroje ako biomasa alebo spalovanie odpadu ale to je zanedbatelna vyroba. Myslim si, ze jadro bude stale velmi dolezite lebo budu dni kedy nebude fukat vietor alebo nebude svietit slnko alebo oboje naraz a co potom? Ja som za jadro ale mozeme vidiet ze to jadro zapadnou cestou nejde. Extremne dlha vystavba a cena a ze si poliaci nechaju u seba postavit nejaky rusky reaktor? To skor bude v lete snezit. Som zvedavy ako sa poliaci s tymto problemom vysporiadaju. Bud to budu este dlho udrziavat svoje uholne elektrarne alebo budu odkazani na import.
Díky za zajímavou zprávu, co nového u sousedů.
Potenciál VtE by byl vyšší, kdyby se celé Polsko hustě oselo velevětrníky, anebo nižší, kdyby měl být odůvodněn jen ekonomicky. Číslo "30" je lobbystická PR-páka.
K energopolitickým plánům: na rozdíl od nás chtějí Poláci ignorovat protiuhelné tažení EU, jsem zvědav, co budou dělat, pokud ceny emisních povolenek porostou. U OZE mají záměr vytvářet (patrně "výrobně-spotřební") svazky a sdružení, aby nevznikala přílišná nerovnováha v celostátní síti, a u individuálních instalací chtějí akumulaci - z toho mráčku pořádně nezaprší. Také mi připadá, že použili historická čísla ročního využití, dlouhodobý trvalý růst jim pak jakoby pokryjí rázný rozvoj OZE a současně neklesající výroba uhelných elektráren, což ve skutečnosti nemůže nastat, leda by vyváželi v dobách, kdy to málokdo kolem bude potřebovat. JE plánují v rozsahu na obrázku významném, avšak v závěru textu říkají, že není nutno, tomu nerozumím, ale je to daleko, tam se plánuje snadno. Pranice bude o to uhlí za čtyři roky.
Jestliže ze současných 6 GW výkonu větru získávají 10 % vyrobené elektřiny, tak by z těch 30 GW teoreticky mohli vyrábět až 50 % své spotřeby elektřiny. Bylo by to nejrychlejší a nejpohodlnější. Oni se ale rozhodli pro 10 GW mořských větrníků, 20 GW solaru a 6 GW jádra. Docela jsem na těch 6 GW v jádru zvědav, Polsko je nejadernou zemí, takže se tam bude pracovat - "od píky". Němcům se to asi moc líbit nebude , oni své jaderky vypnou, ale v sousedním Polsku jich 4 až 6 nových postaví.
Žádné nepostaví, ale zvyšují si tím vyjednávací pozici (vůči Německu) aby E U finančně podpořila jejich přechod od uhlí na OZE ....
Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.
V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.
Přihlásit se