Instalovaný výkon onshore větrných elektráren v Polsku by podle tamní větrné lobby Polish Wind Energy Association (PWEA) mohl dosáhnout až 30 GW, pokud by vláda znovu umožnila rozvoj těchto zdrojů.  Návrh Energetické politiky Polska do roku 2040 nicméně s dalším rozvojem onshore větrných elektráren nepočítá. 

Rozvoj onshore větrné energetiky v Polsku byl prakticky zastaven v roce 2016, kdy vstoupil v platnost zákon, který výrazně omezuje rozvoj těchto zdrojů. Zásadním opatřením je tzv. pravidlo 10H, na základě kterého musí být vzdálenost větrné elektrárny od nejbližšího obydlí vyšší, než je desetinásobek její výšky. V praxi se jedná o vzdálenost zhruba 1,5 kilometrů.

Kontroverzní pravidlo nebylo zrušeno ani novelou zákona o obnovitelných zdrojích z roku 2018, kterou byly v Polsku zavedeny aukce pro obnovitelné zdroje energie.

V loňském roce bylo například podle dat evropské asociace WindEurope v Polsku uvedeno do provozu pouze 16 MW nových onshore větrných elektráren a ke konci roku 2018 tak celkový instalovaný výkon těchto zdrojů činil 5 864 MW.

I přesto jsou onshore větrné elektrárny nejvýznamnějším obnovitelným zdrojem při výrobě elektřiny v Polsku. V prvních 9 měsících letošního roku dosáhly téměř 10% podílu na celkové výrobě elektřiny.

{„country“:“PL“,“type“:“PIE“,“from“:“2019-01-01″,“to“:“2019-09-30″,“caption“:“Podíl jednotlivých zdrojů na výrobě elektřiny v Polsku v prvních 9 měsících letošního roku „,“url“:“https://energodock.cz/energodock/get_electricity_shares.php“,“source“:“shortcode“,“start_date“:“2019-01-01″,“end_date“:“2019-09-30″}

 

Podle ředitele PWEA Janusze Gajowieckiho existuje v Polsku potenciál pro navýšení instalovaného výkonu onshore větrných elektráren až na 30 GW, pokud by bylo výše uvedené omezení pro onshore větrné elektrárny zrušeno.

V období před říjnovými volbami nicméně podle nejmenovaného zdroje zahraničního serveru Montel polská vláda jakoukoliv úpravu legislativy v této oblasti odložila, aby neztratila hlasy voličů na venkově.

Návrh Energetické politiky Polska do roku 2040 předpokládá, že Polsko sníží své emise CO2 v sektoru výroby elektřiny zejména díky instalaci 10,4 GW offshore větrných elektráren, 20 GW solárních elektráren a 6 GW jaderných zdrojů.

Očekávaný rozvoj instalovaného výkonu elektráren v Polsku podle návrhu Energetické politiky Polska do roku 2040. Zdroj: Návrh Energetické politiky Polska do roku 2040

Výhled instalovaného výkonu elektráren v Polsku podle návrhu Energetické politiky Polska do roku 2040. Zdroj: Návrh Energetické politiky Polska do roku 2040
Výhled struktury výroby elektřiny v Polsku podle návrhu Energetické politiky Polska do roku 2040. Zdroj: Návrh Energetické politiky Polska do roku 2040
Výhled struktury výroby elektřiny v Polsku podle návrhu Energetické politiky Polska do roku 2040. Zdroj: Návrh Energetické politiky Polska do roku 2040

Komentáře

0 komentářů ke článku "undefined"

Přidat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *