Statkraft snížil hodnotu svých švédských větrných farem, elektrárny si "kanibalizují" zisky

DomůVětrné elektrárnyStatkraft snížil hodnotu svých švédských větrných farem, elektrárny si "kanibalizují" zisky

Norská státní energetická společnost Statkraft snížila hodnotu svých větrných elektráren ve Švédsku. Podle výkonného ředitele společnosti stojí za nižší hodnotou švédských větrných aktiv především kanibalizační jev, kdy s rostoucím výkonem větrných elektráren klesá tržní cena právě v době, kdy zdroje vyrábí nejvíce elektřiny.

Statkraft, který je mimo jiné díky svému portfoliu norských vodních elektráren největším výrobcem elektrické energie z obnovitelných zdrojů v Evropě, snížil odpisem hodnotu svých švédských větrných farem o 38 milionů eur (bezmála 1 miliarda Kč).

Snížení hodnoty souvisí především s očekáváním nižších budoucích zisků z důvodu růstu instalovaného výkonu větrných elektráren ve Švédsku.

„Jelikož většina výroby bude probíhat ve stejnou dobu, naše očekávání budoucího zisku jsou nižší než dříve. Průměrný zisk větrné farmy bude značně nižší než průměrná spotová cena, protože většina výroby bude v hodinách s nízkými cenami,“ řekl podle serveru Montel Christian Rynning-Tønnesen, výkonný ředitel společnosti Statkraft, při prezentaci výsledků skupiny za třetí kvartál.

Se současnými odpisy tak Statkraft snížil hodnotu svých švédských větrných elektráren od roku 2015 již celkem o 283 milionů eur (7,2 miliardy Kč).

S růstem výkonu si elektrárny kanibalizují zisky

Za snížením hodnoty větrných aktiv stojí takzvaný kanibalizační jev, kdy v době nejvyšší výroby elektrárny snižují spotovou tržní cenu, čímž v důsledku dosahují nižší realizační ceny, než je tržní průměr.

Tento jev je podle serveru Montel nejsilnější právě na severu Švédska, kde je průměrná tržní cena elektrické energie v letošním roce nejnižší z celé Skandinávie a kde leží většina větrných farem společnosti Statkraft. Statkraft ve Švédsku provozuje celkem čtyři větrné farmy o celkovém instalovaném výkonu 514 MW.

Výkon větrných elektráren ve Švédsku v posledních letech výrazně vzrostl a ani letošek by neměl být výjimkou. Podle skupiny Svensk Vindenergi by jen letos měl celkový instalovaný výkon švédských větrných elektráren vzrůst o 30 % na 9,6 GW.