V USA se pokouší recyklovat listy vysloužilých větrných turbín

DomůVětrné elektrárnyV USA se pokouší recyklovat listy vysloužilých větrných turbín

Americká společnost Global Fiberglass Solutions chce z vyřazených listů větrných turbín vyrábět pelety, které by mělo být možné dále zpracovat při výrobě nábytku, podlah a dalších výrobků. Společnost se recyklaci věnuje již delší dobu, její první továrna je funkční od roku 2017. Do konce roku chce zprovoznit svůj druhý recyklační závod.

Global Fiberglass Solutions (GFS), která má sídlo ve státě Washington, vytvořila způsob, jakým lze vyřazené listy turbín rozřezat na malé pelety, které mohou být dále zformovány do dalších produktů, například do desek, nábytku nebo obalů. V současné době má GFS v provozu továrnu v texaském Sweetwateru, její druhá továrna vzniká ve státě Iova u města Newton.

Provoz první továrny, který začal v roce 2017, se však neobešel bez problémů. Komplikace způsobil například nález azbestu v budovách nebo nutnost provést další modifikace pro umístění všech potřebných technologií. V současné době má společnost v obou svých lokalitách uloženo několik tisíc vyřazených turbínových listů.

Listy turbín jsou vyrobeny z inertních a stabilních materiálů, zpravidla ze sklolaminátu, uhlíkových vláken a balzového dřeva. Díky tomuto se sice jedná o velmi objemný odpad, při jeho uložení na skládkách ale nemá představovat zvláštní hrozbu. Dlouhodobé skládkování vyřazených listů však není příliš udržitelné.

Potřeba sladění nabídky s poptávkou

V současné době se společnost soustředí na propagaci svých pelet a snaží se získat dlouhodobé odběratele. Jedním z problémů, se kterými se GFS potýká, je sladění výroby s poptávkou. EcoPoly pelety, jak GFS svůj produkt pojmenovala, jsou totiž vyráběné na zakázku na základě požadavků konkrétního zákazníka a na jejich výrobu se používají různé směsi materiálu větrných listů.

„Chceme se ujistit, že našim partnerům budeme schopni dodat materiál na několik let. Jinak by pro ně byla změna jejich produkčních linek příliš rizikovou,“ uvedl Ronald Albrecht, viceprezident pro rozvoj podnikání v GFS.

Společnost plánuje další rozvoj v USA

Společnost v současnosti uvažuje o vybudování dalších závodů v USA. Podle Ronalda Albrechta existuje odhadem 30 tisíc turbínových listů, které jsou starší jak 15 let, a přesun takto objemného a těžkého nákladu je nákladné.

Další závody by tak mohly vzniknout v Coloradu nebo Wyomingu. Podle Ronalda Albrechta je o společnost zájem i v Číně nebo Evropě.

Zdroj úvodního obrázku: Global Fiberglass Solutions