Domů
Obnovitelné zdroje
Obnovitelné zdroje tvořily loni 93 % nového globálního instalovaného výkonu
Výstavba větrné elektrárny. Zdroj: WindEurope
Zdroj: WindEurope

Obnovitelné zdroje tvořily loni 93 % nového globálního instalovaného výkonu

Celkový globální instalovaný výkon obnovitelných zdrojů energie (OZE) vzrostl loni o rekordních 15,1 % na 4 448 GW. Roční přírůstek výkonu ve výši 585 GW zároveň znamenal, že 92,5 % veškerého nově přidaného instalovaného výkonu ve světě tvořily loni právě OZE. Vyplývá to z ročenky Mezinárodní agentury pro obnovitelnou energii (IRENA).

IRENA uvedla, že největší rozvoj probíhá stále v oblasti solárních a větrných elektráren, které dohromady tvořily téměř 97 % nového instalovaného výkonu OZE v roce 2024. Samotné solární elektrárny přitom se 452 GW nového instalovaného výkonu tvořily více než tři čtvrtiny.

Více něž polovina z nového instalovaného výkonu solárních elektráren připadala na Čínu, která přidala 278 GW. Druhá Indie přidala necelých 25 GW solárních elektráren.

Celkově bylo ke konci loňského roku globálně v provozu 1 865 GW solárních elektráren a 1 133 GW větrných elektráren. V případě větrných elektráren dominovaly v rozvoji Čína a Spojené státy.

"Pokračující růst obnovitelných zdrojů, který každoročně vidíme, je důkazem, že jsou tyto zdroje ekonomicky životaschopné a jednoduše škálovatelné. Každým rokem překonávají své vlastní rozvojové rekordy. Čelíme však stále výzvám spočívajícím ve velkých regionálních rozdílech a tikajících hodinách, jelikož rok 2030 je za dveřmi," uvedl ředitel agentury IRENA Francesco La Camera.

Podle agentury IRENA je tak uvedený rozvoj pozitivní, avšak stále nedostatečný pro dosažení cíle ztrojnásobit globální instalovaný výkon OZE do roku 2030. Aby jej bylo dosaženo, musel by nyní růst meziročně o 16,6 % až do roku 2030.

"Rekordní růst vytváří pracovní pozice, snižuje účty za energie a čistí náš vzduch. Obnovitelné zdroje obnovují ekonomiky. Přechod k čisté energii však musí být rychlejší a spravedlivější, aby všechny země měly šanci naplno těžit z levné a čisté obnovitelné elektřiny," dodal generální tajemník OSN António Guterres.

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(28)
koumák
4. duben 2025, 12:23

Ten Guterres je srandista, když tvrdí, že OZE snižují cenu za energie. Opak je pravdou a bude tomu tak i nadále. Protože každé OZE musíte zálohovat, tedy se platí dva zdroje. Jen jde o to, že cena EE se z komodity přesune do distribuce.

josef zak
4. duben 2025, 20:16

Vetsina obyvatel planety zije blize rovniku (slabsi zima, mensi rozdil v delce svitu) v mene prumyslove a chudsi zemi nez cr. Podle me to vyjadreni pana osn sedi.

Honza Nedvěd
4. duben 2025, 12:30

Dle místních diskutujících jsou oze k ničemu, jimi vyrobená elektřina nepoužitelna, nikdo jí nechce tedy naprosto bezcenna takže jsou celkově oze zadarmo drahé. Je to výmysl pomatených ekoteroristů co neznají fyzikální zákony a hloupé EU. A že jsou to tady samí fundovani odborníci! Jen teda nechápu, proč je nikdo na světě neposlouchá a investuje do toho oze nesmyslu. Asi nějaká celosvětová psychóza, nebo co.

richie
4. duben 2025, 12:56

ad Honza Nedvěd 4. duben 2025, 12:30

dalsi expert na demagogiu

"Dle místních diskutujících jsou oze k ničemu.."

ciste klamstvo! nikto tu nic tak netvrdil,

"..jimi vyrobená elektřina nepoužitelna, .."

rovnako ciste klamstvo! nikto tu nic tak netvrdil,

"..nikdo jí nechce .."

rovnako ciste klamstvo! nikto tu nic tak netvrdil,

"..tedy naprosto bezcenna takže jsou celkově oze zadarmo drahé. .."

tu uz mozeme debatovat kedy/kolko/za akych podmienok ..

"..Je to výmysl pomatených ekoteroristů co neznají fyzikální zákony a hloupé EU..."

v rezime ako je to nasilu a nezmyselne pretlacane je toto pravda ;)

".. A že jsou to tady samí fundovani odborníci! Jen teda nechápu, proč je nikdo na světě neposlouchá a investuje do toho oze nesmyslu. Asi nějaká celosvětová psychóza, nebo co..."

sam ste si odpovedal

richie
4. duben 2025, 12:58

oprava:

"..tedy naprosto bezcenna takže jsou celkově oze zadarmo drahé. .."

tu uz mozeme debatovat ake/kde/kedy/kolko/za akych podmienok ..

richie
4. duben 2025, 12:59

skoda ze tu nie je moznost aspon v ramci 60s okna zvolit editovanie uz poslaneho zverejneneho prispevku

richie
4. duben 2025, 12:50

"Pokračující růst obnovitelných zdrojů, který každoročně vidíme, je důkazem, že jsou tyto zdroje ekonomicky životaschopné ......." uvedl ředitel agentury IRENA Francesco La Camera

dotycny pan ma evidentne problem s logikou, alebo danou problematikou, alebo zamerne zavadza .. alebo vsetko dokopy ... pretoze toto tvrdenie nie je pravdive

Milan Vaněček
4. duben 2025, 13:05

To tvrzení je pravdivé, ale vztahuje se jen na oblasti, kde slunce průměrně či nadprůměrně svítí a vítr fouká.

To se pozná podle toho, že tam už většinu těchto instalací nedotují, budují je čistě na komerční bázi.

Ale jsou i oblasti ve světě, kde bez dotací neumí nic postavit.... A to platí pro všechny zdroje výroby elektřiny, nejen pro OZE. A ty oblasti spějí k úpadku....budou z nich historické skanseny.

Emil
4. duben 2025, 13:16

Pokud se to "pozná podle toho, že tam už většinu těchto instalací nedotují", tak je to naopak důkazem že tvrzení pravdivé není, protože těch "čistě na komerční bázi" je jen 13 %:

iea.org/reports/renewables-2023/electricity

Milan Vaněček
4. duben 2025, 14:37

Staré statistiky a Emilova interpretace "co je to komerční báze" vygenerují libovolné tvrzení....

Jaroslav Studnička
4. duben 2025, 14:44

Pokud nevěříte pane Vaněčku uvedeným argumentům, tak dodejte aktuální oficiální data.

Vaše dojmy nikoho nezajímají.

Emil
4. duben 2025, 14:58

Opět speciálně pro Vaněčka opakuji, že to nejsou žádné "staré statistiky" ale výhled Mezinárodní energetické agentury na roky 2023-2028, jak se může každý gramotný člověk v odkazu snadno přesvědčit.

Emil
4. duben 2025, 15:07

P.S.: Pevné tarify, feed-in tarify, tržní prémie, aukce na tarify a prémie nebo daňové kredity si jako "komerční báze" opravdu dokáže interpretovat asi jedině Vaněček, nikdo jiný.

richie
5. duben 2025, 00:00

ad Milan Vaněček 4. duben 2025, 13:05

"To tvrzení je pravdivé, ale vztahuje se jen na oblasti, kde slunce průměrně či nadprůměrně svítí a vítr fouká.

To se pozná podle toho, že tam už většinu těchto instalací nedotují, budují je čistě na komerční bázi.

poprosim dajte tu konkretne priklady, nech si vieme pozriet ako to v skutocnosti je (lokalita, instalovany vykon, prevadzkove podmienky, ....) aby sme to vedeli zhodnotit

Vítězslav Novák
4. duben 2025, 13:18

Má pravdu, přeceda!

Pokračující růst dotovaných obnovitelných zdrojů, který každoročně vidíme, je důkazem, že jsou tyto zdroje ekonomicky životaschopné. Dokud jsou dostatečně dotované...

Peter
4. duben 2025, 15:06

Vie mi niekto povedať akú dotáciu som dostal od štátu na na moju FV ,auto, pelety, batériu ,Tc ? Žiadnu. Zaplatil som 25 % DPH. Ale viem že môj Otec má dotovaný plyn. Drevo mu nikto nedotuje. Slovensko používa miliardy na dorovnanie plyny. Darček okupantom. Desaťročia dotovalo ťažbu uhlia. Moja FV vyrobila včera 33 kWh. To je ako 12 litrov benzínu zadarmo. Poznáte lacnejšiu benzínku ? Ako moju strechu? Už 8 dní nekupujeme ale predávam. Pravdepodobne dostanem nejaké drobné od distribútora.

Vladimír Krteček
4. duben 2025, 15:34

Tak hlavne aby ses za ty "drobné" neozral.

Mozna je radej strcit do prasatka. Budou se hodit az zase zvednou distribuci.

Jarda
4. duben 2025, 15:52

@Vladimír Krteček 4. duben 2025, 15:34

Distribuci zvednou stejně a tak je lepší tu FVE mít a tím to kompenzovat.

Milan Vaněček
4. duben 2025, 17:25

Peter, u nás, když si fotovoltaiku či elektroauto pořídíte za své, tak taky zadotujete stát 21% DPH, aby měl peníze na výstavbu Dukovan 2.

Teď je hezké, že Trump když počítá cla na americké zboží tak to počítá nejen jako odvetu na to samotné clo, co který stát má na US zboží, ale sečte to i s DPH které ten stát na to zboží má.

A ejhle, ono se to často blíží těm jeho "hrozným" 50%, co on uvalil na většinu zemí (v USA DPH nemají, nepřidají ho k těm clům).

Např. US auto do EU bylo 10% clo+ okolo 20% DPH, takže nedivte se že Američané to chtěli zvednout z těch zanedbatelných 2,5% co dřív platilo pro dovoz německých aut do USA klidně i na provokativních 50%.

Karel Valenta
4. duben 2025, 20:30

Kolik je na Slovensku výkup FVE elektřiny ? U nás je to jen 0,5 Kč/kWh, to se nevyplatí prodávat.

Jak velkou máte baterii ? Jinam než do EV to snad dávat nemůžete, ale EV je přes den většinou pryč. Takže jedině mít doma větší baterku a v noci elektřinu přelít do EV.

Peter
4. duben 2025, 21:25

Karel mám 12 kWh batériu Sonnen. Spotrebu domu okolo 12 kwh za deň. Veľké okná na juh.. 50 cm v strope. Podlahové kúrenie na pelety . Ale používam klimatizáciu celú zimu. Spotrebujem max 3 palety peliet. Hlavne ohrev vody. Elektrinu kupujem cez aplikáciu Sonnen cez spot. Takže nakupujem a predávam podľa ceny. V zime som nakupoval hlavne v nocí. Teraz mám svoju. 8 panelov mám orientovaných na západ. Z tých mabijam auto po 16 hoď. Ročnú spotrebu mám okolo 7000 kwh výrobu 6000. Najviac spotrebuje auto 4000. Ešte chcem vyriešiť ohrev vody. Nebývam na Slovensku ale v Dánsku v meste Skanderborg.

Jiří Švarc
4. duben 2025, 16:33

Může mi někdo napsat jednu jedinou minutu v loňském roce, kdy tyto zdroje poskytovaly výkon alespoň 1000 GW z instalovaných 4448 GW ?

Petr Hariprasad Hajič
4. duben 2025, 18:15

Váš požadavek je dost nesmyslný. Dřív mlynáři mleli, když byla voda, větrné mlýny se taky provozovaly, když foukalo a na jahody a na borůvky se chodilo, když nastal jejich čas. My to máme dnes supermarketu, když se nám zachce. Otázka je, jetli je to dobře. Mít doma zdroj byť s proměnlivou schopností výroby je něco úžasného. Zkuste si doma postavit malý jaderný reaktor. Nejspíš vás zavřou. Proti solární elektrárně s baterií budou námitky nmohem menší. :-)

Emil
4. duben 2025, 18:45

A proč byste si měl stavět jaderný reaktor doma? Krávu a prase taky chováte doma? Obilí a bavlnu pěstujete doma? To je spíš váš nesmyslný požadavek. O dělbě práce jste slyšel?

Marek Kuchejda
4. duben 2025, 21:13

@Jiří Švarc

No, vhledem k tomu, že většina instalovaného výkonu je ve fotovoltaice a země je kulatá kdy na jedné straně je světlo a na druhé tma, tak vaše otázka postrádá smysl. Ale těch 1.000 GW při započtení poloviny fotovoltaických a pak všech vodních a větrných elektráren to určitě dá. Aspoň v tu dobu, kdy slunce svítí nad Čínou a Indii, což je ve stejný čas.

Petr Hariprasad Hajič
4. duben 2025, 18:00

Dostal jsem se k datům o provozu jedné menší FVE na poli (pěstují se pod ní plodiny nenáročné na obdělávání) o výkonu 100kWp. Průměrná měsíční výroba je kolem 12MWh, Maxima jsou kolem 15MWh/měsíc, kromě období monzunů, kdy je výroba víc kolísavá (asi jako u nás v zimě) po dobu asi 3 měsíců je to jedna obrácená parabola za druhou. Celková roční výroba se pohybuje kolem 140-150MWh.

Petr Hariprasad Hajič
4. duben 2025, 18:01

Zapomněl jsem uvést lokaci: Indie, Ražasthán.

richie
4. duben 2025, 23:55

Dostal jsem se k datům o provozu jedné menší FVE .. o výkonu 100kWp. Průměrná měsíční výroba je kolem 12MWh, Maxima jsou kolem 15MWh/měsíc.... Celková roční výroba se pohybuje kolem 140-150MWh.

hmmm .. capacity faktor slabych 17% .. ano je to takmer dvojnasobok priemeru FVE v Nemecku, ale stale nic extra ... ano v malo industrialnych ci rozvojovych oblastiach mozno fajn (mozno tam neamali stabilnu elektrinu ani doteraz ) .. a to hovorime o geografickej polohe cca na urovni Egypta

Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se