V Norsku dnes slavnostně zahajuje provoz největší plovoucí větrný park na světě
Norská energetická společnost Equinor spolu se svými partnery dnes slavnostně uvádí do provozu největší offshore větrný park na světě, který využívá plovoucí větrné turbíny. Park Hywind Tampen s více než desítkou turbín pokrývá část energetických potřeb několika přilehlých ropných a plynárenských plošin.
Technologie plovoucích větrných elektráren by se v budoucnu mohla stát důležitým prvkem v elektroenergetickém mixu některých regionů. Na rozdíl od konvenčních turbín, které jsou napevno usazeny na mořském dně, může umožnit výrobu elektřiny z větru na moři i v oblastech, kde přílišná hloubka přesahuje možnosti tradičně napevno usazených turbín. V tomto případě totiž turbíny využívají plovoucí základnu, která je pouze ukotvena k mořskému dnu.
Jedním z takových projektů je i plovoucí větrný park Hywind Tampen, který leží v norských vodách Severního moře. 11 plovoucích turbín s celkovým instalovaným výkonem 88 MW by podle agentury Reuters mělo pokrývat přibližně třetinu spotřeby elektrické energie pěti těžebních plošin v ropných a plynových polích Snorre a Gullfaks, která leží zhruba 140 km od pobřeží země.
Park Hywind Tampen, na jehož realizaci se kromě společnosti Equinor podílely také OMV či Vaar Energy, většinově vlastněná italskou Eni, sice začal elektřinu dodávat již loni v listopadu, plného výkonu podle Reuters dosáhl až během tohoto měsíce.
Plovoucí elektrárny mají vyrůst i jinde ve světě
Norsko není ani zdaleka jedinou zemí, která uvažuje o využívání technologie plovoucích větrných elektráren. Ty sice umožňují využívat i oblasti s vyšší hloubkou, oproti svým tradičním napevno ukotveným protějškům se běžně vyznačují vyššími náklady na výstavbu.
Například Spojené státy si v loňském roce stanovily cíl vybudovat do roku 2035 plovoucí parky o instalovaném výkonu 15 GW. Intenzivní výstavbou, spolu s dalším výzkumem a technologickým pokrokem, chce vláda USA snížit náklady na elektřinu z plovoucích větrných elektráren o více než 70 % do roku 2035 až na 45 USD/MWh.
Možnosti výstavby plovoucích turbín zkoumá i Francie, která již před dvěma lety vybrala první zájemce o výstavbu komerčního plovoucího parku. Samotné Norsko poté plánuje letos na podzim další aukce pro offshore větrné parky, včetně tří plovoucích.
Mohlo by vás zajímat:
Plovoucí FVE jsou mají ohromující technický potenciál a poskytují relativně nejstabilnější výrobu el. energie , jenže jsou také nejdražší.
Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.
V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.
Přihlásit se