Vattenfall stlačil cenu elektřiny z větrných projektů v Dánsku na rekordní minimum

DomůSpolečnosti ve světěVattenfall stlačil cenu elektřiny z větrných projektů v Dánsku na rekordní minimum

Vattenfall vyhrál tendr na výstavbu dvou větrných farem Vesterhav Syd a Vesterhav Nord v dánském Severním moři za rekordně nízkých 475 dánských korun za MWh (63,8 euro, 1 621 korun). Důvodem je neobvykle nízká vzdálenost farem od pobřeží. Společnost to včera uvedla v tiskové zprávě.

Cena, se kterou Vattenfall tendr vyhrál tak o 20 % překonala předchozí rekordně nízkou částku v červnu stanovenou společností DONG Energy v nizozemském projektu. Větrné parky Borssele 1 a 2 tehdy vyhrály tendr díky nejnižší nabídnuté strike price nezahrnující náklady na vyvedení výkonu ve výši 72,7 €/MWh na 15 let.

Výhodou farem Vesterhav Syd a Vesterhav Nord, které budou dohromady disponovat instalovaným výkonem 350 MW, je neobvykle krátká vzdálenost od pobřeží. Díky tomu se sníží náklady na výstavbu základů, a rovněž náklady na transport. Dánská vláda již připravila lokalitu, což zkrátí dobu výstavby.

„S naší nabídkou v dánském Severním moři jsme prokázali, že jsme schopni snížit náklady na offshore větrné elektrárny rychleji, než bylo očekáváno jen před několika lety. To znovu dokazuje, že energie z obnovitelných zdrojů bude konkurenceschopná. Přispíváme k růstu a budeme tak činit i nadále v příštích několika desetiletích,“ tvrdí Gunnar Groebler, ředitel větrné sekce Vattenfallu.

Větrná farma Lillgrund nacházející se v Dánsku mezi Malmö a Kodaní. Zdroj: Vattenfall

Závody o nejlevnější energii z offshore větru

I přesto, že výkupní ceny z obnovitelných zdrojů jsou tlačeny vládami evropských zemí stále níž, je nepravděpodobné, že rekord Vattenfallu v rámci offshore větrných farem bude v blízké budoucnosti překonán.

„Stává se z toho hra velkých energetických společností, které se předhánějí. Tato nejnovější nabídka přináší trochu ironie. Je tak levná, protože je to tak blízko ke břehu a snadnější na vybudování. Ztrácí ovšem klíčovou vlastnost – nemít vizuální dopad,“ řekl Tom Harries, větrný analytik společnosti BNEF.

Elektrárny se budou nacházet na západním pobřeží Jutského poloostrova nedaleko měst Hvide Sande a Thyborønu. Stavba by měla být zahájena v roce 2019 a první elektřinu by měly farmy vyprodukovat v roce 2020. Projekty stále čekají na konečné schválení vlády.

„Již dříve jsme oznámili, že chceme investovat do udržitelného rozvoje 5 miliard euro v průběhu příštích pěti let a zvýšit naši produkci větrné energie ve všech zemích, ve kterých operujeme. Dánsko je pro nás klíčovým trhem. V dánském větrném průmyslu jsme zapojeni již téměř 20 let. To je důležitý úspěch našeho portfolia, protože nám umožňuje poskytovat udržitelnou energii 375 000 domácností,“ tvrdí Magnus Hall, generální ředitel Vattenfallu.

Úvodní fotografie: Lavender Blue