Vestas jako první na světě dodal přes 10 GW větrných turbín za rok

DomůVětrné elektrárnyVestas jako první na světě dodal přes 10 GW větrných turbín za rok

Výrobce větrných turbín, společnost Vestas, zaznamenala v loňském roce rekordní instalace svých větrných elektráren. Jako první na světě dánský výrobce překonal hranici 10 GW za rok s úhrnnými instalacemi ve výši 11,3 GW. Dařilo se i dalším velkým společnostem, první pětka největších větrných výrobců disponuje téměř 70% podílem na trhu.

Dánský výrobce větrných elektráren Vestas se stal první společností na světě, která za jediný rok nainstalovala více než 10 GW výkonu. Konkrétně bylo v roce 2019, podle dat Wood Mackenzie, v pětatřiceti zemích světa nainstalováno 11,3 GW větrných turbín tohoto výrobce. Oproti roku 2018 si Vestas polepšil o 1,5 GW. Instalace společnosti táhla zejména Amerika s více než 50% podílem, díky instalacím v USA, Mexiku a Argentině.

Na druhé místo se vloni vyšplhala společnost Siemens Gamesa Renewable Energy (SGRE), která ovládla offshore větrný trh ve Spojeném království s 1,9 GW. Více než 1 GW onshore elektráren instalovala v USA a Španělsku.

General Electric (GE) obsadilo pomyslnou třetí příčku s instalacemi ve výši 8,7 GW, což představuje 60% nárůst oproti roku 2018.

„Pětice největších výrobců turbín, Vestas, SGRE, GE, Goldwind a Envision, zvýšila svůj společný tržní podíl o 10 % za dva roky a disponuje 68 % globálního trhu,“ řekl Shashi Barla, hlavní analytik Wood Mackenzie.

Čínští výrobci hrají na domácím poli

Tři největší čínští větrní výrobci – Goldwind, Envision a MingYang – zaznamenali v roce 2019 své nejvyšší dosavadní instalace. Společnost MingYang, zdvojnásobila instalace v Číně na 4,4 GW. Navzdory tomu, že se mezi 15 největších výrobců na světě řadí osm čínských výrobců, exportovala Čína pouze 0,6 GW větrných turbín.

„Výrobci větrných turbín vystavení globálním dodavatelským centrům zahrnujícím Čínu, Indii a Španělsko v roce 2020 pocítí negativní dopady. A to především kvůli opatřením proti šíření koronaviru, která v těchto zemích znemožňují výrobu,“ dodal Barla.

Zdroj úvodní fotografie: MHI Vestas