Domů
Větrné elektrárny
Výroba evropských větrných elektráren by měla po silné první polovině března klesnout
Zdroj: Mainova

Výroba evropských větrných elektráren by měla po silné první polovině března klesnout

Výroba elektřiny z evropských větrných elektráren by měla po silné první polovině března v tomto týdnu klesnout na podprůměrné hodnoty. Podle asociace WindEurope vyrobily v roce 2019 větrné elektrárny v Evropské unii již 107 TWh elektřiny, což je o 15 % více ve srovnání se stejným obdobím loňského roku.

Průměrný výkon evropských větrných elektráren v první polovině března dosáhl podle dat asociace WindEurope 75 GW. Nejvyšší týdenní výrobu zaznamenaly evropské větrné elektrárny v minulém týdnu, kdy vyrobily 13,9 TWh elektrické energie, což představuje průměrnou dodávku do sítě ve výši 82,7 GW.

V tomto týdnu by však výroba větrných elektráren měla podle zahraničního serveru Platts klesnout na podprůměrné hodnoty.

Prudký pokles výroby elektřiny z větrných elektráren je očekáván i v Německu, a to přinejmenším do tohoto pátku.

Vysoká výroba větrných elektráren má vliv i na ceny elektřiny na německém denním trhu, které se v první polovině března často propadaly do záporných hodnot.

Ceny elektřiny na českém denním trhu prozatím dlouho odolávaly a přestože dosahovaly velmi nízkých hodnot, do záporných hodnot nespadly.

Situace se změnila v neděli 17. března, kdy se k vysoké výrobě německých větrných elektráren přidala nízká víkendová poptávka a na českém denním trhu bylo dosaženo v 15 obchodních hodinách záporné ceny s minimem -20 EUR/MWh ve 13. obchodní hodině.

Výsledky denního trhu s elektřinou v ČR pro neděli 17. března 2019. Zdroj: OTE

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(2)
Milan Smrž
20. březen 2019, 19:42

Je dost běžné, že s postupujícím jarem klesá rychlost větru. Oproti tomu zase roste sluneční svit. Fluktuace přírodní energie je běžná věc.

hariprasad
22. březen 2019, 10:36

Kdo má bateriové zdroje s má možnodt nakupovst přímo, tak se slušně napakoval. :-)

Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se