Domů
Větrné elektrárny
WoodMac: Růst výkonu větrných elektráren bude pravděpodobně nižší
Offshore větrný park Saint-Nazaire
Zdroj: EDF Renewables

WoodMac: Růst výkonu větrných elektráren bude pravděpodobně nižší

Předpokládaný přírůstek instalovaného výkonu všech větrných elektráren na globální úrovni bude během následujícího desetiletí pravděpodobně nižší, než se očekávalo.  Důvodem jsou finanční problémy v americkém offshore větrném průmyslu a příliš pomalý schvalovací proces v kombinaci s pokulhávající výstavbou v Číně.  Informuje o tom zpravodajský portál Reuters, který cituje poradenskou společnost Wood Mackenzie.

Jeden z předních světových developerů větrných elektráren na moři Orsted spolu s energetickým gigantem BP a norským Equinor odepsal stovky milionů dolarů ve svých portfoliích větrných elektráren na moři v USA. Společnosti tak reagují na zvyšování nákladů na financování a zpoždění dodávek v tomto odvětví.

Wood Mackenzie snížila svou prognózu globálního instalovaného výkonu větrné energie do konce roku 2032 o 29 gigawattů (GW). Předpokládaný kumulativní instalovaný výkon tak mírně klesl na 2,35 terawattu.

Snížení představuje méně než 2% změnu očekávaného výkonu, přičemž více než 80 % snížení pochází z problémů v developmentu projektů, včetně klíčových trhů, jako jsou Spojené státy a Čína.

Offshore sektor naráží na překážky v Evropě, USA i Číně

Podle odhadů přinese zrušení projektu Ocean Wind v New Jersey v kombinaci s problémy v dodavatelském řetězci oddálení téměř 8 GW amerických offshore projektů až za rok 2032. To se promítne do cílů Spojených států, které dosáhnou pouze přibližně poloviny svého cíle nainstalovat do roku 2030 celkem 30 GW větrných elektráren na moři.

Dále poradenská společnost uvedla, že krátkodobé signály z pomalého čínského trhu vedly k snížení o 12 GW v globální prognóze výkonu větrných elektráren. Hlavním důvodem je zpřísnění požadavků na povolování projektů a dále rušení projektů. Je ale nutné uvést, že čínský výhled na větrnou energii na pevnině od roku 2026 do roku 2032 zůstal beze změny, a to i navzdory krátkodobým výzvám.

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(0)
Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se