Domů
Větrné elektrárny
Zastupitelé Řevničova odmítli vznik větrné elektrárny,většina místních ji nechce

Zastupitelé Řevničova odmítli vznik větrné elektrárny,většina místních ji nechce

Zastupitelé Řevničova na dnešním jednání odmítli stavbu větrné elektrárny. Se záměrem vybudovat ji v lokalitě pod Louštínem oslovil vedení obce soukromý investor, společnost meridian Nová Energie. Obec už dříve uspořádala anketu, v ní většina místních byla proti záměru. Nesouhlas vyjádřilo přes 400 místních i v petici, dohromady ji podepsalo více než 800 lidí, například z okolních obcí. Obávají se narušení krajinného rázu či hluku. Společnost se v minulosti vyjádřila, že pokud záměr obec nepodpoří, v další přípravě investice pokračovat nebude. Vedení obce prověří i možnosti regulace podobných záměrů v územním plánu, řekl na dnešním jednání zastupitelstva starosta Řevničova Dominik Petráček (Mladí pro Řevničov).

Zástupci obce mohou podat například nesouhlasné stanovisko v případném posudku vlivu záměru na životní prostředí i územním a stavebním řízení. „Za obec jsme připravení tlumočit to, že obec s tím nesouhlasí,“ uvedl Petráček. Se záměrem nesouhlasí ani zastupitelé sousedních Krušovic.

Větrná elektrárna by podle záměru měla stát pod Louštínem směrem ke Krušovicím, přibližně kilometr od nejbližšího domu. Investoři obci navrhli kompenzaci milion korun, k tomu 720.000 korun ročně plus inflace po dobu životnosti elektrárny, která by měla být asi 20 let.

větrná turbína
Ilustrační foto

Vedení Řevničova nechalo obyvatelům roznést 1129 anketních lístků, z 540 odevzdaných vyplněných lístků bylo 375 proti záměru, 161 pro záměr a čtyři, kde byly označeny obě možnosti. Hlasování se tedy zúčastnilo kolem 48 procent voličů, z nich téměř 70 procent bylo proti záměru.

Letos na jaře odmítli záměr investora na stavbu tří větrných elektráren obyvatelé i zastupitelé Olešné na Rakovnicku.

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(8)
Pravoslav Motyčka
11. září 2023, 19:52

Investoři do VTE hledají lidi , co si nechají za pár drobných pro jejich zisky zničit svoje životní prostředí.

Jan Kropáč
11. září 2023, 21:26

Tak si tak jedu kolem Olomouce, kde také řeší "ničení panoprama". A ejhle, sila jsou vyšší než veškeré kostelní věže. To samé vadí lidem na elektrárnách, ale přehlížejí vodojemy, stožáry vysokého napětí, komíny atd.

Ale chápu místní. Když mi nic nedají, tak ať ..... Jen to nesvádějme na panorama.

Pravoslav Motyčka
11. září 2023, 22:00

To není o velikosti , ale o pohybu.

Miloslav Černý
12. září 2023, 10:09

Letadla,, auta, vlaky na víc vypouštějí v pohybu néžádoucí emise.

Xoor
12. září 2023, 10:31

Tak začni lobovat u svého bydliště za výstavbu 150m sloupů s vrtulí, když je to tak super.

Lidé si prostě další borčus k barákům pustit nechtějí. Letadla, auta a vlaky lidé taky nechtějí u svých domů.

intfor
12. září 2023, 10:35

Novou dálnici za domem také nikdo nechce. Není důvod si nalhávat, že VtE (stejně jako většina jiných elektráren, průmyslu, dopravy...) jsou bez vnějších vlivů a nikomu nevadí. Většina lidí chce žít v klidném a hezkém prostředí a mít k tomu moderní technologie, jako zdroje energií a snadnou dopravu. Zde lidé upřednostnili nerušený výhled a méně hluku před penězi, které by jim dostatečně nevykompenzovaly ztráty způsobené nepohodlím a snížením hodnoty nemovitostí.

Sam Samovic
12. září 2023, 13:02

Vox populi vox dei.

Jiří Vlach
11. září 2023, 22:02

Legenda praví, že hned vedle byla petice za levnější energie, zestátnění čezu a demisi fyjaloví vlády :)

Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se