Domů
Vodík
Češi budou spolupracovat s Korejci při vývoji vodíkových technologií
Plynárenská soustava
Zdroj: GasNet

Češi budou spolupracovat s Korejci při vývoji vodíkových technologií

Vodík
3 komentáře
22. březen 2024, 19:38
ČTK

Česká republika a Jižní Korea budou spolupracovat při vývoji vodíkových technologií a palivových článků. Počítá s tím memorandum, které na dnešní tiskové konferenci uzavřely Strojírenský zkušební ústav (SZÚ) a Česká vodíková technologická platforma (HYTEP) s korejským inovačním centrem (WFRIC). Cílem dohody je pokrok ve vodíkových technologiích v Česku.

Memorandum by podle zúčastněných stran mělo usnadnit vzájemnou výměnu informací týkajících se vodíkových technologií. „Kromě toho obě organizace očekávají, že to bude velkou pomocí při rozvoji lidských zdrojů a průmyslu souvisejícího s vodíkem, zajištěním specializované technologie v oblasti hodnocení výkonu a kontroly certifikace bezpečnosti vodíkových výrobků,“ uvedl šéf WFRIC Hongki Lee.

Podle předsedy představenstva HYTEP Aleše Doucka spojení českých a korejských institucí v oboru povede ke zlepšení informovanosti a nasazování vodíkových technologií, zejména palivových článků v České republice. „Oblast technické normalizace je klíčovým předpokladem k masovému nasazení vodíkových technologií, vnímáme, že je naše odvětví teprve na počátku a je před námi ještě dlouhá cesta, než dojde k plné komercionalizaci, kterou jsme zaznamenali u jiných nízkoemisních technologií. Právě proto je klíčové vzájemně spolupracovat s aktéry ze států, kde došlo již k většímu rozšíření vodíkových technologií,“ uvedl Doucek. Generální ředitel SZÚ Tomáš Hruška doplnil, že spolupráce povede i nárůstu inovací v oboru.

WFRIC je korejským institutem a inovačním centrem pro vodíkové palivové články. Zabývá se komercializací v oboru prostřednictvím výzkumu, podpory podniků a transferu technologií pro vodíkové podnikání.

Česká vodíková technologická platforma vznikla v roce 2006 se zaměřením na rozvoj vodíkového hospodářství v České republice. Strojírenský zkušební ústav se zabývá zkoušením, inspekcí a certifikací výrobků. Pomáhá výrobcům, dovozcům nebo exportérům s uváděním výrobků na trh.

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(3)
Zdeves Pavel
23. březen 2024, 09:50

A jak to bude česká strana financovat. O tom ani zmínka. Že by zase natažená ruka?

Petr Hariprasad Hajič
23. březen 2024, 15:40

Je běžné, že nové technologie jsou podporovnané státem. Buď dotacemi, nebo nějakými jinými finančními i nefinančními pobídkami. Je to běžná praxe a asi nenajdete dnes rozvinuté průmyslové odvětví, u kterého by to dříve nebylo. Nové technologie byly vždy dotované těmi starými, které pak byly vytěsněné těmi novými. Je to běžný model.

Podívejte se například, jak mnoho dotací proudilo ještě donedávna do vývoje spalovacích vozidel a to nejen v Evropě. Dodnes jdou obrovské dotace do těžby a zpracování ropy, do chemického průmyslu, atd...

Pravoslav Motyčka
23. březen 2024, 18:22

Další zelený tunel....

Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se