Domů
Vodík
EU vyhlásí v listopadu pilotní aukci na podporu výroby obnovitelného vodíku
Vodíkovod. Zdroj: FNB Gas
Zdroj: FNB Gas

EU vyhlásí v listopadu pilotní aukci na podporu výroby obnovitelného vodíku

Vodík
3 komentáře
8. září 2023, 12:06
Jan Budín
Evropská vodíková banka (EHB), kterou Evropská komise vytvořila s cílem rozvoje vodíkového hospodářství v EU, plánuje 23. listopadu vyhlásit pilotní aukci na provozní podporu pro výrobu obnovitelného vodíku. Úspěšné projekty získají fixní příplatek na každý kilogram vyrobeného obnovitelného vodíku po dobu 10 let. Informovala o tom Evropská komise.
Evropská komise zveřejnila na konci srpna podmínky pro pilotní aukci na podporu pro výrobu obnovitelného vodíku. Aukce, která proběhne 23. listopadu, bude financovaná z Inovačního fondu a o její zprostředkování se postará Evropská vodíková banka.
Celková výše podpory poskytnuté úspěšným projektům by měla činit až 800 milionů eur s tím, že podpora bude vyplácena ve formě fixního příplatku na každý dodaný kilogram obnovitelného vodíku, čímž by mělo dojít k dorovnání rozdílu mezi náklady na výrobu obnovitelného vodíku a cenou, kterou jsou odběratelé ochotni za tuto komoditu zaplatit.

Maximální příplatek 4,5 eur/kg

Aukce se budou zúčastnit projekty s velikostí elektrolyzérů ve výši minimálně 5 MW a maximální podpora pro jeden projekt má činit jednu třetinu z celkové maximální podpory, tedy 266,7 milionů eur. Maximální výše fixního příplatku, o který si projekty budou žádat, je nastavena na 4,5 eur/kg s tím, že pro budoucí aukce bude tato hodnota revidována.
Evropská komise v tiskové zprávě k podmínkám první aukce uvedla, že cílem uvedené aukce je na jedné straně snížení nákladů na produkci obnovitelného vodíku a na straně druhé nalezení aktuálních výrobních nákladů na jeho výrobu. Mimo to by podpora měla pomoci ke snížení rizik spojených s realizací podporovaných projektů a v neposlední řadě ke snížení administrativní zátěže.

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(3)
Pravoslav Motyčka
8. září 2023, 22:55

Dotace 3,2kč /kWh.

Zbyněk Poisl
9. září 2023, 10:36

Další dotace do OZE, která víc a víc bude křivit trh s energiemi. Tohle nemůže dobře dopadnout. EU je jedna obrovská dotační mašinerie!

Petr Hariprasad Hajič
9. září 2023, 18:39

Nevím jak k té výši dotací došli, možná, že jde o to, to prostě rozjet, ale je to opravdu hodně. I kdyby ten zelený vodík prodávali bez zisku, tak hodně vydělají. Američani to dělají mnohem chytřeji. Doplácejí rozdíl ceny medi šedivým a zeleným vodíkem až do určitého stropu. Pokud se firma do limitu nevejde, je to jejich problém. Tohle řešení je mnohem flexibilnější a nedává tolik prostoru ke spekulacím.

Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se